Ako škodí umelé svetlo vášmu zdraviu

Zistite, ako môže umelé svetlo škodiť ľudskému organizmu a psychike. Prezradíme vám aj prečo sú klasické žiarovky najlepšie.
Rôzne formy umelého osvetlenia, na ktorom sme závislí, obsahuje väčšie množstvo modrého spektra než v prirodzenom slnečnom svetle, ktoré obsahuje celé farebné spektrum svetla. Modré spektrum v umelom osvetlení sa nazýva modré svetlo. Bežné žiarovky vyžarujú najmenej modrého svetla, zatiaľ čo žiarivky, LED a ďalšie energeticky úsporné žiarovky s ortuťovými plynmi ho vyžarujú viac.
Čítajte: Neponocujte s elektronikou
Modré svetlo je nevyhnutné pre polovicu dňa. Je obsiahnuté v slnečnom svetle a je tiež súčasťou dennej aktivity. Hovorí rastlinám, aby sa otvorili a uvideli svetlo sveta a signalizuje určité bunkové metabolické reakcie v našom tele. Počítačové monitory, televízory a tablety vyžarujú viac modrého svetla ako väčšina iných foriem umelého osvetlenia. Mnohí z nás trávia veľa času v noci sledovaním elektronických zariadení.
Vystavenie modrému svetlu potom, čo zapadne slnko, má svoje negatívne dôsledky, ako sú zmeny biorytmu a ďalšie metabolické zmeny, ktoré vysielajú zmätené signály do celého tela. Vplyv modrého svetla na človeka, zvieratá a rastliny teraz skúmajú vedci na Southern Methodist University.
Čítajte: 5 dôvodov, prečo sa cítite stále unavení
Existujú aj staršie štúdie o účinkoch modrého svetla na naše metabolické cirkadiánne hodiny a hladiny melatonínu, vrátane štúdie z Harvardu a z University of Toronto.
Štúdia z Toronta zistila, že úrovne melatonínu, spánkového hormónu, ktorý je narušený modrým spektrom z denného a umelého svetla, boli také isté u ľudí, ktorí boli vystavení tlmenému umelému svetlu ako u tích, ktorí boli vystavení silnému umelému osvetleniu a zároveň mali okuliare na neutralizáciu.
Čítajte: Kvalitný spánok základom nášho zdravia
Okuliare na neutralizáciu modrého svetla teda môžu byť aspoň čiastočným riešením. Vzhľadom k tomu, že červené spektrum prirodzeného slnečného svetla je najsilnejšie za súmraku, ktorý ponúka úvod k spánku, Harvardská štúdia odporúča používať červené svetlá ako nočné osvetlenie, ktoré má menej rušivú dynamiku na naše cirkadiáne hodiny a hladiny melatonínu.
Harvardská štúdia tiež odporúča obmedziť používanie počítačov, televízorov a ďalších elektronických zariadení niekoľko hodín pred spaním. Ayurveda a ďalšie tradičné medicíny odporúčajú jesť najväčšie jedlo za denného svetla na podporu optimálneho trávenia.
Pozrite si: Nedostatok spánku? Takto môžete dopadnúť
Niekoľko iných štúdií uvádza súvislosť medzi abnormálnym denným rytmom a depresiou, bipolárnou poruchou, obezitou, cukrovkou, kardiovaskulárnymi ochoreniami, a najvýraznejšie so sezónnou afektívnou poruchou, čo je mierna forma depresie zo zimného obdobia najmä v severských krajinách, ktoré majú dlhé noci.

Ako chyba pri čistení zubov ovplyvňuje bolesť hlavy
Bolesti hlavy, brucha či iných častí tela sa u žien môžu vyskytnúť aj ako následok chyby pri dentálnej hygiene, varujú vedci.

Opuch tváre po alkohole: Nejde len o opicu, muž naň ťažko doplatil
Opuch tváre po konzumácii alkoholu nemusí súvisieť len s klasickými príznakmi opice.

Krvná skupina môže ovplyvniť riziko rakoviny. Tieto skupiny sú najviac ohrozené
Vaša krvná skupina môže značiť vyššie riziko rakoviny. Na toto si dávajte pozor.

Pozor na tieto voľnopredajné lieky, môžu spôsobiť závislosť!
Lekári upozorňujú na niekoľko druhov voľnopredajných liekov, ktorých nadmerné užívanie môže viesť k vzniku závislosti.

Doktor varuje pred nesprávnym obliekaním spodnej bielizne. Takto riskujete infekciu
Poradie, v akom si na seba dávate kúsky oblečenia, môže ovplyvniť aj riziko infekcií.