Ústavný súd rozhodol o porušení práv rómskej ženy
Ústavný súd vytkol všeobecným súdom nesprávnu interpretáciu antidiskriminačnej legislatívy, zrušil rozhodnutie košického krajského súdu a vrátil mu vec na ďalšie konanie.
Viera Pompová sa v roku 2010 uchádzala o miesto terénnej sociálnej pracovníčky v Spišskej Novej Vsi. Napriek tomu, že mala požadované vzdelanie aj niekoľkoročnú prax s terénnou prácou v rómskych komunitách, na voľné miesto bola prijatá uchádzačka nerómskeho pôvodu s nižšou kvalifikáciou a kratšou praxou, ktorá neovládala rómsky jazyk.
Aj Fond sociálneho rozvoja, ktorý v tom čase financoval pracovné miesto, následne na podnet Viery Pompovej vyjadril pochybnosti nad zákonnosťou priebehu výberového konania, avšak jeho výsledky už nemohol zvrátiť. Pompová preto iniciovala súdne konanie, v ktorom sa domáhala nápravy za diskrimináciu, ktorej čelila. Okresný súd v Spišskej Novej Vsi v roku 2012 jej žalobu zamietol ako neopodstatnenú. Jeho rozhodnutie v roku 2013 potvrdil aj Krajský súd v Košiciach.
Rozhodnutie ústavného súdu je pre Vieru Pompovú satisfakciou
V roku 2013 sa Viera Pompová obrátila ústavnou sťažnosťou na ústavný súd. Namietala, že postupom a rozhodnutím okresného a krajského súdu boli porušené jej práva na spravodlivý súdny proces, ktorý je garantovaný každému Ústavou SR a aj viacerými medzinárodnými dohovormi na ochranu ľudských práv.
V konaní pred ústavným súdom tvrdila, že okresný a krajský súd ignorovali jej námietky a argumenty, ktoré v konaní predniesla a navyše nesprávne interpretovali domácu aj medzinárodnú antidiskriminačnú legislatívu, keď od nej žiadali, aby preukazovala skutočnosti, ktoré má podľa zákona preukazovať žalovaná strana. Ústavný súd v rozhodnutí konštatoval, že boli porušené práva sťažovateľky na spravodlivý súdny proces a vytkol všeobecným súdom nesprávnu interpretáciu antidiskriminačnej legislatívy. Zároveň ústavný súd zrušil rozhodnutie krajského súdu a vrátil mu vec na ďalšie konanie.
"Rozhodnutie ústavného súdu je pre mňa satisfakciou, pretože po niekoľkých rokoch domáhania sa spravodlivosti som sa dožila, že ústavný súd prikázal nižším súdom opätovne o mojom prípade rozhodovať. Verím, že rozhodnú spravodlivo. Zároveň dúfam, že rozhodnutie ústavného súdu pomôže aj ďalším ľuďom, ktorých občianske a ľudské práva sú porušované," povedala Pompová.
Bezplatnú právnu pomoc rómskej žene sprostredkovávala mimovládka
Bezplatnú právnu pomoc rómskej žene v súdnom konaní dlhodobo sprostredkovávala mimovládna organizácia Poradňa pre občianske a ľudské práva so sídlom v Košiciach. Advokátka spolupracujúca s Poradňou a právna zástupkyňa poškodenej Vanda Durbáková v súvislosti s rozhodnutím ústavného súdu uviedla, že jeho rozhodnutie je plne v súlade s domácou a medzinárodnou legislatívou na ochranu ľudských práv.
"Považujem ho za veľmi cenné okrem iného preto, že podrobne popisuje, akým spôsobom majú všeobecné súdy hodnotiť fakty, argumenty a dôkazy jednotlivých strán v antidiskriminačných súdnych konaniach. Toto rozhodnutie môže v budúcnosti naozaj výrazne zlepšiť šance mnohých ďalších diskriminovaných osôb úspešne sa domôcť spravodlivosti," povedala Durbáková. Prípad sa na základe rozhodnutia ústavného súdu dostane na stôl Krajského súdu v Košiciach, ktorý sa ním bude opätovne zaoberať.
Poradňa pre občianske a ľudské práva je mimovládna organizácia, ktorá sa venuje ochrane ľudských práv a slobôd so zameraním na ochranu práv menšín a ochranu pred diskrimináciou. Pozornosť dlhodobo venuje predovšetkým otázkam diskriminácie rómskej etnickej skupiny. Venuje sa tiež ochrane reprodukčných práv a problematike policajného násilia.
Zabezpečuje sprostredkovanie bezplatného právneho poradenstva vo vybraných prípadoch porušenia ľudských práv a právneho zastupovania v konaniach pred slovenskými súdmi a Európskym súdom pre ľudské práva v Štrasburgu. Vykonáva tiež terénny monitoring, aktivity vo vzťahu k štátnym inštitúciám a realizuje vzdelávacie aktivity v oblasti ochrany pred diskrimináciou pre odbornú a laickú verejnosť. Podrobnejšie informácie o činnosti nájdu záujemcovia na internetovej stránke www.poradna-prava.sk.
Schôdzu k zahraničnej politike neotvorili, poslanci sa o to pokúsia v stredu
Mimoriadnu schôdzu Národnej rady SR k zahraničnopolitickému ukotveniu SR sa v utorok dopoludnia ani na druhý pokus nepodarilo otvoriť.
Na D1 sa zrazili tri autá, nehodu objasňuje polícia
Polícia objasňuje príčiny a okolnosti utorkovej rannej nehody troch áut na diaľnici D1 smerom do Bratislavy. Pri nehode sa nikto nezranil.
SaS žiada vládu, aby okamžite odvolala predsedu katastra
Opozičná SaS vyzvala vládu, aby pre kybernetický útok a nezvládnutú komunikáciu s verejnosťou okamžite odvolala predsedu Úradu geodézie, kartografie a katastra SR Juraja Cellera.
Zástupcovia všeobecných lekárov sa stretli so Šaškom
Zástupcovia všeobecných lekárov pre dospelých v pondelok rokovali s ministrom zdravotníctva Kamilom Šaškom.
Auto zrazilo 13-ročné dievča na priechode, polícia zatiaľ neurčila vinníka
Dievča utrpelo pri nehode vážne poranenie hlavy.