Rakúsko a západný Balkán chcú obmedziť prílev migrantov
- 19:37 24.02.2016
- VIEDEŇ
Na konferencii vo Viedni sa ministri vnútra a zahraničných vecí Rakúska a krajín západného Balkánu zhodli, že je nevyhnutné obmedziť množstvo imigrantov. Dôvodom sú bezpečnostné obavy a nedostatočné prostriedky.
Zdroje aj prijímacie kapacity sú obmedzené
"Nie je možné vybaviť neobmedzený počet migrantov a žiadateľov o azyl," uvádza sa v spoločnej záverečnej deklarácii ministrov z Rakúska, Albánska, Bosny, Bulharska, Čiernej Hory, Chorvátska, Kosova, Macedónska, Slovinska a Srbska.
Odporúčame:
Do Európy sa tento rok priplavilo už 110 000 utečencov
Migranti ohrozujú premávku na ceste z Grécka do Macedónska
Spoločné vyhlásenie sa odvoláva na "obmedzené zdroje a prijímacie kapacity, možné dôsledky pre medzinárodnú bezpečnosť a sociálnu súdržnosť, ako aj výzvy vzťahujúce sa na integráciu". Uvádza tiež, že právo na azyl nezahŕňa možnosť vyberania si "preferovanej krajiny". Dokument preto vyzýva na spoločné registračné štandardy a vstupné kritériá pre tých, ktorí majú aj reálnu možnosť získať azyl.
Ministri ďalej spoločne vyzvali všetky členské štáty EÚ, ktoré podpísali Schengenskú zmluvu, aby zamietli vstup tým, ktorí nespĺňajú podmienky vstupu, i tým, ktorí ich síce spĺňajú, ale nevyužili možnosť požiadania o azyl.
Množstvo imigrantov sa má znížiť, nie úplne zastaviť
Agentúra AP spresňuje, že citovaná deklarácia sa zameriava predovšetkým na zníženie množstva prichádzajúcich ľudí, nie ich úplné zastavenie.
"Prúd migrantov cez západný Balkán sa musí podstatne znížiť," píše sa v 19-bodovom texte. Všetky krajiny zúčastnené na viedenskej konferencii sa v ňom zaväzujú, že odmietnu vpustiť všetkých "bez cestovných dokladov, so zabudnutými alebo falošnými dokladmi alebo migrantov nesprávne uvádzajúcich svoju štátnu príslušnosť alebo totožnosť".
Zmienené krajiny sa o spoločnej koordinácii postupov a politík pri zvládaní migračnej krízy samostatne radili deň pred zasadnutím ministrov vnútra Európskej únie v Bruseli. Na stretnutí sa však nezúčastnilo Grécko, ktoré od Viedne nedostalo pozvánku, čo sa stretlo s kritikou Atén i Bruselu.
Pápež František: Trumpove masové deportácie by boli "kalamitou"
Pápež František v nedeľu vyhlásil, že rozsiahle deportácie nelegálnych migrantov z USA, ktoré prisľúbil novozvolený americký prezident Donald Trump, by boli "kalamitou".
Trump hodlá vyriešiť každú krízu USA s bezprecedentnou silou a rýchlosťou
Donald Trump vyhlásil v nedeľu pred zhromaždením svojich prívržencov, deň pred svojou inauguráciou do úradu amerického prezidenta, že bude konať s "historickou rýchlosťou a silou".
Scholz o holokauste: Naša zodpovednosť nikdy nekončí
Počas nedeľňajších osláv 80. výročia oslobodenia koncentračného tábora v Osvienčime nemecký kancelár Olaf Scholz zdôraznil, že je dôležité pripomínať si holokaust a hrôzy, ktoré napáchali nacisti.
Izrael prepustil 90 palestínskych väzňov výmenou za troch rukojemníkov
Izrael v pondelok prepustil 90 palestínskych väzňov v rámci prímeria, ktoré vstúpilo do platnosti v nedeľu a zahŕňalo aj prepustenie troch izraelských rukojemníkov.
Biden strávil posledný deň v úrade v Južnej Karolíne; privítal prímerie v Gaze
Dosluhujúci americký prezident Joe Biden privítal v nedeľu prímerie medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas, ktoré v tento deň začalo platiť v Pásme Gazy.