Krátenie eurofondov pre isté krajiny nie je vyhrážkou, tvrdí M. Renzi
- 20:54 24.02.2016
- Praha/Rím
Taliansky premiér podľa vlastných slov očakáva, že celoeurópsky problém utečencov nemôže ležať len na bedrách Grécka, Talianska, Nemecka či Švédska.
Za "celkom otvorené a reálne uvažovanie" označil taliansky premiér Matteo Renzi v exkluzívnom rozhovore pre český denník Právo vlastné slová o tom, že krajinám, ktoré odmietajú prijímať utečencov, by sa mali krátiť európske fondy. Podľa Renziho však nejde o žiadnu vyhrážku.
"Nebudem sa vracať k histórii vstupu nových členov do únie. Myslím si, že členstvo v EÚ znamená spoločné vyznávanie niektorých hodnôt a prejav vzájomnej solidarity. A tá sa musí prejaviť vo všetkých smeroch. My prispievame do rozpočtu únie asi 20 miliardami eur. A dostávame naspäť asi 13 miliárd. Je pravda, že je to čiastočne naša chyba, pretože všetky fondy sa nevyčerpajú, i keď sa situácia zlepšila. Ale sú krajiny, ktoré z rozpočtu dostávajú viac ako do neho dávajú," formuloval podľa internetového serveru Novinky.cz predseda talianskej vlády na margo postoja krajín Vyšehradskej štvorky (V4).
Renzi preto podľa vlastných slov očakáva, že keď sa povie, že celoeurópsky problém utečencov nemôže ležať na bedrách Grécka, Talianska, Nemecka či Švédska, ale že sa na jeho riešení budú podieľať aj ostatné štáty, tak to všetci v únii pochopia. A keď sa začne hovoriť o fondoch na roky 2020-26, čo bude čoskoro, nebude nutné túto vec zdôrazňovať.
Renzi uviedol, že nebude zastierať, že Taliansko malo problémy s identifikáciou utečencov. Zdôraznil však, že dnes môže pokojne vyhlásiť, že registrácia, fotografovanie a odoberanie odtlačkov sa realizuje u všetkých, ktorí do krajiny prichádzajú. Migrácia je celoeurópsky problém, ktorý žiadna krajina nemôže vyriešiť sama a s ktorým sa Európa bude boriť dlho, pričom žiadna hrádza, plot ani múr ho nezastaví, vyhlásil Renzi.
Podľa jeho slov je finančná pomoc Turecku nutná, avšak je úplnou ilúziou domnievať sa, že to vyrieši situáciu. Taliansko, ktoré má už dva roky dohodu s Tureckom, registruje pokles prílevu utečencov zo Sýrie, avšak bez riešenia situácie priamo v Sýrii, Líbyi a niektorých ďalších afrických štátoch bude problém ďalej akútny.
Taliansky premiér v rozhovore zdôraznil, že prípadný odchod Británie z EÚ by bol veľmi zlý pre Európu i Londýn, a dodal, že Taliansko s celým radom britských návrhov na zmeny v únii súhlasí.
Renzi pripustil problémy ľavice, avšak zdôraznil, že podstatne viac ako extrémnej ľavice, ktorá ešte nikdy nedokázala skutočne vládnuť, sa obáva rôznych extrémne pravicových hnutí a strán. "A musím vám povedať, že ma niekedy prekvapuje, že i niektorí členovia Strany európskych socialistov majú bližšie k (maďarskému premiérovi Viktorovi) Orbánovi ako k (nemeckej kancelárke Angele) Merkelovej," dodal šéf talianskej stredoľavej Demokratickej strany.
Izrael prepustil 90 palestínskych väzňov výmenou za troch rukojemníkov
Izrael v pondelok prepustil 90 palestínskych väzňov v rámci prímeria, ktoré vstúpilo do platnosti v nedeľu a zahŕňalo aj prepustenie troch izraelských rukojemníkov.
Biden strávil posledný deň v úrade v Južnej Karolíne; privítal prímerie v Gaze
Dosluhujúci americký prezident Joe Biden privítal v nedeľu prímerie medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas, ktoré v tento deň začalo platiť v Pásme Gazy.
Platforma Tiktok po uistení Trumpa obnovuje v USA svoje služby
Čínska videoplatforma TikTok začala v nedeľu po krátkom prerušení obnovovať svoje služby v Spojených štátoch.
Hamas prepustil v súlade s dohodou o prímerí tri izraelské rukojemníčky
Palestínske militantné hnutie Hamas odovzdalo v nedeľu Červenému krížu v meste Gaza tri izraelské rukojemníčky.
Lyžiarske stredisko Astún po sobotnej nehode lanovky znovu otvorili
Španielske lyžiarske stredisko Astún v Pyrenejach v nedeľu znovu otvorili.