• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 30.4.2025Meniny má Anastázia
20°Bratislava

Nebezpečný vírus zika sa dostal už aj do Česka

  • 12:26 25.02.2016
  • PRAHA
Nebezpečný vírus zika sa dostal už aj do Česka

Proti vírusu zika, ktorý prenášajú najmä komáre, zatiaľ neexistuje nijaký liek ani očkovacia látka a je už rozšírený vo vyše 30 krajinách, väčšinou v Južnej a Severnej Amerike.

České ministerstvo zdravotníctva potvrdilo výskyt vírusu zika v Českej republike. Zachytené boli dva prípady. Nakazení sú turisti: muž strávil istý čas na Martiniku, žena v Dominikánskej republike. Ich liečba prebieha ambulantne, uviedol dnes podľa servera Novinky.cz na tlačovej konferencii minister zdravotníctva Svatopluk Němeček.

Okrem ministra vystúpili na tlačovej konferencii aj riaditeľka Nemocnice Na Bulovke Andrea Vrbovská a primárka jej infekčného oddelenia Hana Roháčová. Pacienti sú podľa Roháčovej v dobrom stave. Vírus sa u nich prejavil horúčkou, bolesťou svalov, hlavy a vyrážkami. Žena má 49 rokov muž 58. Zo svojich dovoleniek sa vrátili v polovici februára. Žena nie je tehotná a nehrozí preto riziko pre plod.

Mužom, ktorí sa vracajú z rizikových oblastí, však lekári neodporúčajú najmenej štyri týždne po návrate nechránený pohlavný styk. V prípade nákazy sa táto lehota predlžuje na šesť mesiacov. Český minister zdravotníctva ľuďom odporučil, aby zvážili, či musia cestovať do rizikových oblastí. Zároveň pripomenul, že dovolenku môžu stráviť rovnako dobre v Európe, severských krajinách či v ČR.
Zdroj: WebNoviny.sk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Trump tvrdí, že Putin chce mier na Ukrajine

Trump tvrdí, že Putin chce mier na Ukrajine

DNES - 7:36Zahraničné

Americký prezident Donald Trump v utorok uviedol, že si myslí, že jeho ruský náprotivok Vladimir Putin si želá mier na Ukrajine.

Trump telefonoval s Carneym, zablahoželal mu k volebnému víťazstvu

Trump telefonoval s Carneym, zablahoželal mu k volebnému víťazstvu

DNES - 6:20Zahraničné

Americký prezident Donald Trump v utorok zablahoželal kanadskému premiérovi Markovi Carneymu k víťazstvu jeho Liberálnej strany v predčasných parlamentných voľbách, oznámila kancelária kanadského premiéra.

Pakistan tvrdí, že má dôveryhodné dôkazy o hroziacom indickom vojenskom útoku

Pakistan tvrdí, že má dôveryhodné dôkazy o hroziacom indickom vojenskom útoku

DNES - 6:15Zahraničné

Pakistanský minister informácií Attaulláh Tarar vyhlásil, že Islamabad má „dôveryhodné spravodajské informácie“ o tom, že India plánuje vojenský útok v súvislosti s nedávnym útokom v spornom regióne Kašmír.

Rubio vyzval Moskvu a Kyjev na konkrétne návrhy na prímerie na Ukrajine

Rubio vyzval Moskvu a Kyjev na konkrétne návrhy na prímerie na Ukrajine

DNES - 6:07Zahraničné

Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio v utorok vyhlásil, že je načase, aby Moskva a Kyjev predložili konkrétne návrhy na ukončenie vojny na Ukrajine.

Amazon vraj nebude pri tovare ukazovať, o koľko Trumpove clá zdvihli cenu

Amazon vraj nebude pri tovare ukazovať, o koľko Trumpove clá zdvihli cenu

VČERA - 21:51Zahraničné

Americká technologická spoločnosť Amazon v utorok poprela správu, že sa chystá zverejňovať, o koľko sa ceny jej tovaru zvýšili v dôsledku colnej politiky prezidenta Donalda Trumpa.