3 hlavné dôvody, prečo sa inteligentní ľudia rozprávajú sami so sebou

Ak sa zvyknete rozprávať sami so sebou, nemusíte sa cítiť trápne. Môže to byť len známkou geniality!
Samomluva je predsa znakom šialenstva, nie? Táto všeobecná myšlienka inšpirovala Garyho Lupyana kognitívneho psychológa na University of Wisconsin-Madison a jeho kolegu Daniela Swigleyho, aby túto tému skúmali a presvedčili sa o vlastnom zdravom rozume.
Čítajte: Priveľa cukru škodí mozgu rovnako ako trauma
Zdá sa, že aj niektorí z najinteligentnejších ľudí na Zemi sa rozprávali sami so sebou. Aj slávny vedec Albert Einstein si tichým hlasom opakoval svoje vety.
Samomluva pre efektivitu mozgu
V jednom experimente Lupyan a Swigley požiadali dobrovoľníkov, aby sa pozerali na 20 obrazov objektov, ako sú kabelky, banány, atď. a potom ich išli hľadať. Spočiatku im bolo povedané, aby hľadali objekty v tichosti, zatiaľ čo v neskorších fázach experimentu boli požiadaní, aby hovorili názvy objektov nahlas, zatiaľ čo ich budú hľadať. V druhom experimente výskum sťažili a nechali dobrovoľníkov hľadať položky v supermarkete.
Čítajte: 5 spôsobov, ako zastavíte stres do 5 minút
Zistili, že samomluva pomohla účastníkom nájsť objekty s väčšou ľahkosťou a presnosťou. Vedci sa domnievajú, že keď ľudia počujú známe slovo, mozog je stimulovaný, čo mu pomáha spracovávať informácie oveľa rýchlejšie. Avšak, mrmlanie názvu neznámeho objektu nepomáhalo účastníkom nájsť objekty rýchlejšie. Podľa zistení to môže byť aj mätúci faktor.
Samomluva vám pomáha organizovať myšlienky
Podľa psychologičky Lindy Sapadin, ktorá sa špecializuje na pomoc ľuďom so sebadeštruktívnymi vzorcami správania, samomluva vás robí múdrejšími a pomáha ujasniť myšlienky. To vám pomôže počas ťažkých rozhodnutí a upokojí vaše nervy.
Čítajte: Mačací parazit ovplyvňuje vaše správanie
"Pomôže vám to ujasniť si svoje myšlienky, venovať sa tomu, čo je dôležité a upevniť akékoľvek rozhodnutie, nad ktorým uvažujete," povedala.
Samomluva na dosiahnutie cieľov
Je ľahšie dosiahnuť vaše ciele, keď váš mozog pracuje rýchlejšie a myšlienky sú jasné a sústredené. Podľa Sapadin vám opakovanie si svojich cieľov nahlas dáva silu k riešeniu problémov alebo projektov s väčšou ľahkosťou a s väčšou istotou.
“Vyslovovanie vašich cieľov nahlas zameriava vašu pozornosť, posilňuje tú správu, usmerňuje mimovoľné emócie a odstraňuje rozptýlenie."
Nedávne štúdie jasne dokazujú, že samomluva nie je vždy známkou samoty alebo šialenstva. Môže vám skutočne pomôcť odviesť kus práce s väčšou ľahkosťou. Takže nabudúce, keď budete nakupovať alebo hľadať kľúče alebo peňaženku, opakovanie názvu predmetu nahlas vám môže značne pomôcť.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.