Firmy v Európe nevedia, či v najbližších rokoch porastie ich potenciál
Firmy v Európe sú skeptické pri otázke, či za najbližších päť rokov porastie ich potenciál. V porovnaní s rokom 2014 sa očakávania zhoršili medzi spoločnosťami v západných krajinách. Ešte černejšie vidia svoju budúcnosť firmy vo východnej Európe vrátane Slovenska. Také sú závery reprezentatívnej EOS štúdie „European Payment Practices“ za rok 2015.
EOS štúdia bola zostavená na základe odpovedí 2800 respondentov na rozhodovacích pozíciách z 13 európskych krajín. Firmy vo východnej Európe sú ešte skeptickejšie než na západe, čo sa týka vyhliadok na ich rast. Veľmi silný a silný rastový potenciál cítilo v roku 2015 len 33 %, predtým to bolo 44 %. Slovensko kleslo v tomto ukazovateli o štyri percentuálne body, a to zo 40 na 36 %. Najviac skepticizmu badať v Poľsku – medziročne padlo o 25 percentuálnych bodov, ale tiež aj v Grécku (prepad o 22 percentuálnych bodov) či v Rusku (rozdiel 21).
Michal Šoltes, konateľ spoločnosti EOS KSI Slovensko venujúcej sa manažmentu pohľadávok za tým vidí fakt, že firmy v západnej, ale aj východnej Európe sú už po turbulentných časoch opatrné. Pripomenul aj iné výsledky štúdie, podľa ktorých až polovica z firiem predávajúcich tovary či služby do zahraničia sprísňuje svoje platobné podmienky pre medzinárodných zákazníkov, pretože majú obavy z nedobytných pohľadávok.
Najväčšie výzvy do dvoch rokov, ktoré firmy v rámci EOS štúdie za rok 2015 menovali najčastejšie, sú zlepšenie platobnej disciplíny zákazníkov (33 %), konzistencia/ striktnosť (28 %), zlepšenie organizácie spoločnosti/manažmentu (26 %), preverenie kreditu/solventnosti, ale aj udržanie si status quo.
Aj na Slovensku je pre firmy top výzvou zlepšenie platobnej disciplíny zákazníkov. Takto sa vyjadrilo 39 % opýtaných, nasledujú zlepšenie organizácie spoločnosti (32 %) a konzistencia/striktnosť (28 %).
Štúdia EOS vznikla v spolupráci s nezávislým inštitútom na výskum trhu TNS Infratest, pričom bola zostavená na základe odpovedí 2800 respondentov na rozhodovacích pozíciách z 13 európskych krajín. Oslovených bolo 200 spoločností v jednotlivých krajinách ako Veľká Británia, Španielsko, Francúzsko, Rakúsko, Grécko, Rumunsko, Rusko, Slovensko, Maďarsko, Bulharsko, Poľsko a Belgicko, ale aj 400 spoločností z Nemecka. Odpovedali na otázky týkajúce sa ich platobných zvyklostí, ekonomického vývoja v daných krajinách, a tiež otázky ohľadom rizika a riadenia pohľadávok.
Šutaj Eštok: Najvyšší súd SR odmietol dovolanie v prípade tzv. čurillovcov
Minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok reagoval na rozhodnutie Najvyššieho súdu SR.
Danko: Poľsko o žiadosti o prelet klame, malo by sa ospravedlniť
Z klamstva vo veci riešenia žiadosti o nedeľný prelet slovenského vládneho špeciálu do Moskvy obvinil v utorok podpredseda Národnej rady SR Andrej Danko poľskú stranu.
Pellegrini reagoval na oceneného študenta, ktorý mu odmietol podať ruku
Prezidenta mrzí, že oceňovanie študentov zatienila udalosť s nepodaním ruky.
SK8 vyzýva ministra školstva, aby do diskusie o zvyšovaní platov zahrnul aj kraje
Združenie Samosprávne kraje Slovenska vyzýva ministra školstva Tomáša Druckera, aby do diskusie o zvyšovaní platov zamestnancov školstva bezodkladne zahrnul aj zástupcov samosprávnych krajov.
Vážna nehoda kamióna: Policajti museli cestu uzavrieť
Pre nehodu kamióna je cesta prvej triedy neprejazdná.