Grammy pre Raviho Shankara prebrala jeho dcéra Norah Jones
Americká speváčka Norah Jones v sobotu prevzala Grammy za celoživotné dielo pre svojho zosnulého otca, indického hráča na sitár Raviho Shankara.
"Vieme, že sa veľmi tešil na túto cenu. Veľmi nám chýba. Žil a dýchal hudbou. Sme radi, že sme mohli toto ocenenie prebrať v jeho mene," uviedla Jones na galavečere, ktorý sa konal v kalifornskom Wilshire Ebell Theatre.
"Je to 60 dní, odkedy zomrel. Je ťažké stáť na tomto mieste, ale ako povedala Norah, sme radi, že o tejto cene aspoň vedel pred tým, než skonal. Aj tak si však zelám, aby sme tu nemuseli stáť namiesto neho," dodala Anoushka Shankar.
Ravi Shankar má na konte desiatky albumov a ako skladateľ je podpísaný pod viac ako 80 filmami, a to nielen ázijskej produkcie. V priebehu 60. rokov koncertoval v Európe, kde sa dostal do kontaktu s Georgeom Harrisonom z The Beatles. Ten za ním vycestoval do Indie, aby sa tam naučil hrať na sitár.
Obrazom: Speváčka a multiinštrumentalistka Norah Jones
Práve preto sa stal Shankar známym aj v tzv. západnom svete. V roku 1967 indický hudobník vystúpil na Monterey Pop Festivale. V tom istom roku získal Grammy za skladbu West Meets East. Na udeľovaní cien si vtedy Grammy za najlepší album prevzali The Beatles za nahrávku Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band (1967), na ktorej bola aj Harrisonova pieseň Within You Without You inšpirovaná indickou klasickou hudbou. Shankar si v tom čase v Kalifornii otvoril hudobnú školu a vydal biografiu My Music, My Life (1968). V auguste 1969 vystúpil na legendárnom festivale Woodstock.
S propagáciou indickej hudby v USA i ďalších krajinách pokračoval aj v 70. rokoch. V roku 1971 sa predstavil na Koncerte pre Bangladéš, z ktorého vyšiel koncertný záznam. Táto živá nahrávka v roku 1973 triumfovala na Grammy v najprestížnejšej kategórii Album roka. V 80. rokoch si Shankar vyslúžil nomináciu na Oscara a to za hudbu k filmu Gándhi (1981) s Benom Kingsleym v titulnej úlohe.
V nasledujúcich rokoch muzikant naďalej koncertoval po celom svete, pričom od konca 90. rokov mu spoločnosť často robievala jeho dcéra Anoushka. Držiteľ troch cien Grammy mal v poslednom období svojho života problémy s dýchaním a srdcom a v tejto súvislosti vlani 6. decembra podstúpil operáciu, pri ktorej mu vymenili srdcovú chlopňu. Zotaviť sa mu však nepodarilo a následne 11. decembra vo veku 92 rokov zomrel v Scripps Memorial Hospital v kalifornskej prímorskej oblasti La Jolla. Informácie pochádzajú z webstránky www.nme.com a archívu agentúry SITA.
Scarlett Johanssonová, jedna z najžiadanejších herečiek, má 40 rokov
V tomto storočí azda najžiadanejšia americká herečka a menej známa speváčka Scarlett Johanssonová má dnes 40 rokov.
V Poľsku mal svetovú premiéru film Rust, ktorého nakrúcanie poznačila tragédia
Americký western Rust mal v stredu svetovú premiéru na filmovom festivale Camerimage v poľskom meste Toruň, tri roky po tom, ako kameramanku Halynu Hutchinsovú zastrelil herec Alec Baldwin.
Na Pohodu 2025 prídu Queens of the Stone Age
Americká rocková skupina Queens of the Stone Age je ďalším veľkým medzinárodným menom budúcoročnej Pohody.
Na Pohodu príde "krstný otec punku" Iggy Pop
Americký rockový spevák Iggy Pop je ďalším potvrdeným účinkujúcim multižánrového festivalu Pohoda 2025. "Krstný otec punku sa po 19 rokoch vracia na Slovensko," potvrdzujú organizátori festivalu.
Velikán hereckého kumštu Leonardo DiCaprio slávi 50. narodeniny
Vypichnutie Titanicu a filmov Martina Scorseseho by celú silu umenia Leonarda DiCapria nevystihovalo.