Európska komisia vyzvala Španielsko, aby znížilo deficit v rozpočte
- 20:27 09.03.2016
- Brusel
Tento rok by malo Španielsko stlačiť rozpočtový deficit na 3 % HDP.
Španielsko je štvrtou najväčšou ekonomikou eurozóny a pred niekoľkými rokmi muselo požiadať o záchranný úver pre svoje banky vo výške 41 miliárd eur. Madrid má však už dlhšie problémy s prekračovaním povoleného schodku v rozpočte.
Tento rok by malo Španielsko stlačiť rozpočtový deficit na 3 % HDP. Vláde sa ho však vlani nepodarilo znížiť na 4,2 %. Podľa predbežných údajov schodok španielskych verejných financií dosiahol v minulom roku 4,8 % namiesto 4,2 % HDP. Madrid už preto oznámil, že ani tento rok nezredukuje schodok v rozpočte na povolenú úroveň, ale len na 3,6 % HDP.
Štátom eurozóny, ktoré porušujú limity pre rozpočtový deficit, hrozí pokuta vo výške 0,5 % HDP, aj keď komisia k tomuto kroku zatiaľ ešte nikdy nepristúpila.
Okrem toho podľa rozpočtových pravidiel menového bloku štátny dlh členov euroregiónu nesmie prekročiť 60 % HDP.
Brusel opakovane upozorňoval Španielsko, že prekračuje povolený limit pre deficit, ale doterajšia konzervatívna vláda premiéra Mariana Rajoya tieto upozornenia odmietala. Krajina sa medzitým dostala do patovej situácie. Decembrové voľby totiž nepriniesli jasného víťaza, ktorý by bol schopný zostaviť novú vládu.
Komisia dnes poslala Madridu list, ktorý by mal byť považovaný za prvé varovanie, uviedol podpredseda komisie Valdis Dombrovskis a dodal, že Španielsko má ešte stále čas, aby podniklo potrebné kroky.
Okrem Španielska dnes EK upozornia aj Belgicko, Fínsko a Taliansko, že sa im možno nepodarí splniť fiškálne kritériá, ale zatiaľ im nehrozí pokuta. Taliansko a Belgicko zápasia s vysokým štátnym dlhom.
A Brusel poslal varovanie aj Chorvátsku a Rumunsku, ktoré však nie sú členmi eurozóny.
Spomínané štáty by mali teraz upraviť návrhy svojich rozpočtov pre tento rok a v apríli ich predložiť na posúdenie Bruselu.
Remišová: Čerpanie eurofondov je alarmujúce, Slovensko môže prísť o 1,54 miliardy eur
Podľa Veroniky Remišovej je situácia s čerpaním eurofondov alarmujúca.
Poslanci v stredu pokračujú v rokovaní o zdravotníckej legislatíve
Poslanci Národnej rady SR pokračujú v stredu dopoludnia v mimoriadnej schôdzi.
Szijjártó: Za clá USA voči EÚ by mali byť obviňovaní Biden a Brusel, nie Trump
EÚ je znepokojená zámerom prezidenta USA zvýšiť clá na európsky tovar vstupujúci na americký trh, ale za takýto vývoj si môže sama, vyhlásil Péter Szijjártó.
Poslanci ukončili rokovanie hlasovaním, v schôdzi budú pokračovať v stredu
Poslanci Národnej rady SR ukončili prvý rokovací deň mimoriadnej schôdze hlasovaním o zdravotníckom zákone a o návrhoch legislatívnych úprav súvisiacich s novým stavebným zákonom.
OSN údajne na Ukrajine zastavuje projekty s finančnou podporou z USA
Inštitúcie Organizácie Spojených národov pôsobiace na Ukrajine dostali interný príkaz, aby nepodpisovali žiadne nové dokumenty, ktoré predpokladajú financovanie zo strany Spojených štátov.