OECD: Grécko musí urobiť viac pre utlmenie sociálnych dôsledkov krízy
- 13:42 10.03.2016
- Paríž/Atény
Grécka ekonomika sa v dôsledku finančnej a dlhovej krízy od roku 2007 prepadla o vyše štvrtinu.
Atény by podľa OECD mali zvýšiť tiež úsilie v boji proti daňovým podvodom a konzekventnejšie presadzovať dohodnuté štrukturálne reformy, čo by podporilo rast ekonomiky. Utečenecká kríza priniesla dodatočná náklady, zdôraznil po stretnutí s gréckym premiérom Alexisom Tsiprasom v Aténach šéf OECD Angel Gurría. Krajina potrebuje na riešenie tohto problému rozsiahlu pomoc.
Grécko už urobilo podľa Gurríu veľa práce, stále však existujú problémy, ktoré je potrebné riešiť. Najdôležitejší je rast ekonomiky.
Experti už vidia signály pozitívneho obratu. V roku 2017 počítajú s nárastom gréckej ekonomiky takmer o 2 %. "Reformy začínajú prinášať ovocie, teraz je rozhodujúce, aby sa zlepšilo ich presadzovanie," uviedol Gurría. Po vlaňajších politických turbulenciách ekonomika krajiny opäť klesá, ale počíta sa s jej oživením v druhom polroku.
Správa OECD ocenila zlepšenie fiškálnej situácie. Problémom je, že negatívne dôsledky úspornej politiky boli nerovnomerne rozložené, navyše, verejný dlh je ešte stále príliš vysoký. "Urgentne je potrebné prijať opatrenia na riešenie sociálnej krízy," uviedol Gurría. OECD považuje za zmysluplné plánované presadenie garantovanej minimálnej mzdy rovnako ako pomoc na bývanie pre chudobných. Tieto sociálne opatrenia by podľa Gurríu mali Atény stáť 1,5 % hrubého domáceho produktu (HDP). Peniaze by sa mali získať z úspor v iných oblastiach, myslí si OECD, napríklad v oblasti obrany.
Grécka ekonomika sa v dôsledku finančnej a dlhovej krízy od roku 2007 prepadla o vyše štvrtinu. Miera nezamestnanosti sa nachádza na úrovni 24,6 % a je najvyššia v celej Európskej únii (EÚ). Z hľadiska financovania je krajina ešte stále závislá od medzinárodnej pomoci.
Remišová: Čerpanie eurofondov je alarmujúce, Slovensko môže prísť o 1,54 miliardy eur
Podľa Veroniky Remišovej je situácia s čerpaním eurofondov alarmujúca.
Poslanci v stredu pokračujú v rokovaní o zdravotníckej legislatíve
Poslanci Národnej rady SR pokračujú v stredu dopoludnia v mimoriadnej schôdzi.
Szijjártó: Za clá USA voči EÚ by mali byť obviňovaní Biden a Brusel, nie Trump
EÚ je znepokojená zámerom prezidenta USA zvýšiť clá na európsky tovar vstupujúci na americký trh, ale za takýto vývoj si môže sama, vyhlásil Péter Szijjártó.
Poslanci ukončili rokovanie hlasovaním, v schôdzi budú pokračovať v stredu
Poslanci Národnej rady SR ukončili prvý rokovací deň mimoriadnej schôdze hlasovaním o zdravotníckom zákone a o návrhoch legislatívnych úprav súvisiacich s novým stavebným zákonom.
OSN údajne na Ukrajine zastavuje projekty s finančnou podporou z USA
Inštitúcie Organizácie Spojených národov pôsobiace na Ukrajine dostali interný príkaz, aby nepodpisovali žiadne nové dokumenty, ktoré predpokladajú financovanie zo strany Spojených štátov.