Medovka lekárska – spoznajte jej blahodárne účinky na telo aj myseľ
Medovka patrí medzi dobre známe a populárne byliny. Na jej účinky nedali dopustiť už naše babičky. Poďme sa pozrieť, ako prospieva nášmu zdraviu.
Možno ste doteraz vedeli iba o upokojujúcich účinkoch, ktoré má medovka na našu myseľ. No táto rastlinka v sebe skrýva omnoho viac.
-
Pre pokojnú noc
Tieto účinky sa prejavili najmä na deťoch, ktoré mali so spánkom problémy a na ženách, ktoré počas noci budili menštruačné bolesti. Odporúčame vám vypiť šálku medovkového čaju pol hodinu pred spaním.
Čítajte: Žihľava dvojdomá – mimoriadne liečivá a zdravá bylinka
-
Upokojí, no neotupí myseľ
Práve naopak, medovka posilní sústredenie a pomôže vám doslova „prečistiť hlavu“. Je veľmi vhodná pre študentov a tiež pre ľudí, ktorí majú mentálne náročnú prácu. Naviac pôsobí aj na pozdvihnutie nálady.
-
Podporí fungovanie pečene
Všetci vieme, že pečeň zbavuje naše telo toxínov. No tento proces môže byť niekedy náročný, zvlášť počas nejakého ochorenia. Medovka ale pri pravidelnej konzumácii podporuje fungovanie pečene a chráni ju pred poškodením toxínmi. Tiež podporuje tvorbu glutatiónu a superoxid dismutáza, čo sú prirodzené pečeňové antioxidanty.
-
Pomáha udržať hladiny cukru v krvi na stabilnej úrovni
Cukrovkári by rozhodne mali zvážiť, či nezaradia šálku medovkového čaju do svojho denného jedálnička. Tak, ako iné antioxidačné suroviny, aj medovka má vplyv na udržanie zdravej hladiny cukru v krvi.
-
Chráni mozgové bunky
Medovka obsahuje eugenol, ktorý chráni mozog pred poškodením. Konkrétne neutralizuje voľné radikály skôr, než napadnú mozgové bunky. Odporúča sa tiež konzumovať ako prevencia voči mŕtvici.
Čítajte: Repík lekársky: Boží bič na choroby
-
Na krásnu pleť
Medovka sa zvykne pridávať aj do prírodných kozmetických prípravkov. Ak teda na takú natrafíte, smelo si ju zaobstarajte, pretože má schopnosti rozžiariť pleť a bojovať s drobnými vráskami.
-
Silný antioxidant
Jej zloženie je bohaté na antioxidanty, ktoré chránia telo. Štúdie o eugenole a kyseline rozmarínovej preukazujú jej blahodárny vplyv na mozog. Medzi jej ďalšie významné látky patrí kyselina ferulová a kávová a kvercetín.
Zber a sušenie
Medovka sa v hojnom množstve vyskytuje aj u nás vo voľnej prírode. Najvhodnejšie je zbierať ju od júna do augusta. Zbierajte listy s vňaťou. Sušte ju na tmavom a dobre vetranom mieste, lístky neobracajte. Odporúčame sušenú rastlinu skladovať maximálne rok. Na prípravu čaju použite tri lyžičky sušenej byliny.
Ak nemáte možnosť si nazbierať vlastnú, stále si môžete zakúpiť čaj v lekárni alebo aj v potravinách.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.
Ako káva mení črevá: Vedci prišli s novým zistením
Pravidelné pitie kávy vedie k zmene mikrobiómu. Nový výskum odhaľuje podrobnosti tohto mechanizmu.