S. Piatrik knihami podporuje hendikepovaných v Lepšom svete

Autor sa pri tvorbe inšpiroval literatúrou, názov výstavy je podľa knihy Franza Kafku Popis jedného zápasu.
Autor sa pri tvorbe inšpiroval literatúrou, názov výstavy je podľa knihy Franza Kafku Popis jedného zápasu. Potvrdzujú to aj ďalšie názvy Kto chytá v žite, Starec a more, Bedári, Príbeh mojej duše, Zločin a trest, Sto rokov samoty, Rašomon a iné poviedky, Portrét Doriana Graya, O myšiach a ľuďoch, Neznesiteľná ľahkosť bytia a iné. Vytvoril ich motorovou pílou, karbobrúskou, prešívaním strojom a lepením niťou.
Podľa kurátora výstavy Branislava Zurka je Piatrik typ autora, ktorého ťažko zaradiť k jednej umeleckej technike či k médiu grafiky, aj keď tá zohráva nezastupiteľnú úlohu. Na týchto obrazoch nejde o tradičnú maľbu. Z plátna sa jednoduchým gestom stáva to, čo sa zvykne vo vede o umení označovať za objektovú tvorbu. Použitím o trochu zložitejšieho gesta sa obraz hojí, rehabilituje sa estetická hodnota tvorby. Objavuje nielen hĺbku, ale aj plastickosť a hmotu na povrchu. Ako už toľkokrát v histórii predtým deštruuje hranice jedného média, aby objavil nové vnútorné štruktúry. Z absencie materiálu, prázdneho poľa, zavŕšením jednej vizuality sa akoby magickým gestom objavujú nové horizonty.
"Zvedavosť a popud k tvorbe boli viac ako krása obrazu. Do umeleckého gesta sa dostáva perforácia a rezanie, a ostáva tak vo všeobecnej histórii ako novoobjavená estetika paradoxne tiež ovplyvnená deštrukciou obdobia vojnových konfliktov a drámou človeka žijúceho v (ne)slobodnom prostredí. V prácach pre Lepší svet vychádzam z tendencií umenia 50. rokov minulého storočia. Diela sú venované pamiatke Cy Twomblyho a Umberta Eca," konštatuje výtvarník.
Stanislav Piatrik (1979) študoval grafiku na Akadémii umení v Banskej Bystrici. V tvorbe (obraz, video, fotografia, performancia, inštalácia) sa zaoberá vzťahmi viery v dnešnom svete. Participoval na projektoch Psota na Slovensku, Slovenské dni umenia a pre neziskovú organizáciu Lepší svet. Okrem slovenských miest sa od roku 2008 podieľal na kolektívnych výstavách v ČR, Rusku, Lotyšsku, Kanade, Indii a Veľkej Británii. Toto je jeho tretia samostatná prezentácia a potrvá do 20. apríla.

Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované Žofii Bosniakovej
Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované spomienke na jeho najznámejšiu majiteľku Žofiu Bosniakovú.

Thurzove slávnosti na Oravskom hrade ponúknu sprievod i jarmok
Slávnostným sprievodom Oravským Podzámkom a ďalším kultúrnym programom na Oravskom hrade budú v nedeľu pokračovať Thurzove slávnosti.

Festival Rock pod Kameňom hlási zmenu miesta
Rock pod Kameňom, najväčší rockový festival na Slovensku, ktorý prebehne 26. až 28. júna, prichádza s novinkami.

Večerné bohoslužby na Zelený štvrtok pripomínajú Ježišovu Poslednú večeru
Katolíci, evanjelici a ďalší kresťania vstúpili Palmovou nedeľou, nazývanou aj ako Kvetná nedeľa (13. 4.), do Svätého týždňa.

Slnko v sieti: Najlepším hraným filmom sú Vlny, získali deväť cien
Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) vyhlásila v stredu v Bratislave laureátov národnej filmovej ceny Slnko v sieti za rok 2024.