Správa komisie RE o ľudských právach v Poľsku je pre vládu nepriaznivá
- 18:09 11.03.2016
- Varšava
Poľská vláda požiadala o názor Benátsku komisiu v nádeji, že získa podporu v politickom spore s opozíciou ohľadne zmien, ktoré vláda zaviedla v zákona o ústavnom súde.
Poľská vláda požiadala o názor Benátsku komisiu, orgán expertov na legislatívu Rady Európy (RE), a to v nádeji, že získa podporu v politickom spore s opozíciou ohľadne zmien, ktoré vláda zaviedla v zákona o ústavnom súde. Na verejnosť prenikol návrh správy Benátskej komisie, ktorý je ostro kritický voči poľskej vláde. Ministrov už donútil k vyhláseniam, že proti správe vznesú námietky.
Komisia predstaví konečnú správu dnes o 16.00 h SEČ. Szymanski, ktorý ju videl, povedal, že jej jazyk je miernejší, ale stále pre Poľsko "nepriaznivý".
Dodal, že vláda k nemu bude pristupovať "seriózne".
Ochromenie ústavného súdu podkopáva demokraciu v Poľsku
Medzinárodná komisia pre ľudské práva v dnes zverejnenej správe uviedla, že ak bude poľská vláda pokračovať v krokoch, ktoré "ochromujú" ústavný súd krajiny, "bude tým podkopávať demokraciu, ľudské práva a zákonnosť".
Benátska komisia, expertný orgán pre ľudské práva Rady Európy (RE), dnes zverejnila záverečnú správu o Poľsku po preskúmaní krokov jeho novej vlády. A napísala, že tieto kroky "obmedzujú" ústavný súd. V správe sa nachádza takisto zistenie, že aj predchádzajúca vládna strana urobila protiústavné kroky.
Európska únia a Spojené štáty sú znepokojené vývojom v Poľsku, ktorý vnímajú ako upadanie demokracie v najväčšom východoeurópskom členskom štáte EÚ. Únia vedie vlastné vyšetrovanie stavu zákonnosti v Poľsku. Hoci názor Benátskej komisie nie je záväzný, podľa očakávania ovplyvní vyšetrovanie EÚ, dodala dnes tlačová agentúra AP.
Poľský minister zahraničných vecí Witold Waszczykowski sám požiadal vlani v decembri Benátsku komisiu o názor po tom, ako vláda zaviedla zmeny vo fungovaní ústavného súdu, čo vyvolalo v Poľsku pouličné protesty a znepokojilo Európsku úniu. Minister dúfal, že Benátska komisia podporí kroky poľskej vlády.
Vládne zmeny v zákone spôsobili, že súd nie je schopný vykonávať kontrolu moci vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS). Kríza sa prehĺbila tento týždeň, keď ústavný súd rozhodol, že zmeny v jeho vlastnom fungovaní sú protiústavné. Vláda premiérky Beaty Szydlovej vyhlásila, že toto rozhodnutie súdu nepokladaná za právoplatné a nezverejní ho - tento postup je nutný, aby mohol byť verdikt záväzný.
Znenie konečnej správy Benátskej komisie je miernejšie než formulácia návrhu správy, ktorý prenikol na verejnosť minulý mesiac, a akoby bolo jej cieľom poskytnúť premiérkinej vláde priestor na zrušenie sporných zmien v zákone, píše AP. Jazyk správy je však stále ostro kritický.
"Keďže situácia okolo ústavnej krízy súvisiacej s ústavným súdom stále nie je vyriešená a keďže ústavný súd nemôže efektívne vykonávať svoju prácu, ohrozená nie je len vláda zákona, ale aj demokracia a ľudské práva," uviedla Benátska komisia v závere svojej správy.
Strana PiS sa vlani dostala k moci a sľubovala, že urobí hlboké zmeny v Poľsku. Vyhlasovala, že bude viac pomáhať chudobným a podporovať tradičné katolícke hodnoty. Strana tvrdí, že jej zmeny na ústavnom súde sú nutné na odstránenie vplyvu predchádzajúcej vládnej strany, Občianskej platformy (PO). Tú totiž obvinila zo skorumpovanosti a arogancie a z nečestného obsadenia štátnych orgánov, aby mohla aj po strate moci naďalej uplatňovať svoj vplyv.
Benátska komisia v správe napísala, že podľa jej názoru "predchádzajúca aj súčasná väčšina v poľskom parlamente (Sejme) robila protiústavné kroky".
Podľa nových kontroverzných vládnych zmien v zákone o ústavnom súde, prijatých vlani v decembri, prijíma 15-členný tribunál ústavného súdu rozhodnutia dvoma tretinami hlasov namiesto dovtedajšej jednoduchej väčšiny. Nové znenie zákona ústavnému súdu ukladá aj posudzovať prípady postupne, ako sú doručované, nie podľa ich priority. Podľa opozície tieto zmeny blokujú prácu ústavného súdu.
Starmer odkázal Netanjahuovi: Mierový proces by mal viesť k palestínskemu štátu
Britský premiér Keir Starmer povedal v utorok predsedovi izraelskej vlády Benjaminovi Netanjahuovi, že akýkoľvek mierový proces na Blízkom východe by mal pripraviť pôdu pre vznik palestínskeho štátu.
Českí policajti našli osobu, ktorá písala slovenskej linke pomoci, že chce niekomu ublížiť
Na e-mail slovenskej linky pomoci v utorok napísala neznáma osoba, ktorá sa vyhrážala tým, že chce niekomu ublížiť.
Zomrel český hudobník a skladateľ, autor hitu Neposlušné tenisky
Smrť hudobníka potvrdila jeho priateľka.
Trump spustil masové prepúšťanie vládnych zamestnancov
Americký prezident Donald Trump začal okamžite po zložení prísahy prepúšťať nepohodlných vládnych zamestnancov.
USA chcú destabilizovať Kubu, tvrdí Rusko
Rusko kritizuje nového amerického prezidenta Donalda Trumpa za opätovné zaradenie Kuby na zoznam štátov podporujúcich terorizmus.