Na Lubitza lekári naliehali, aby nastúpil na psychiatrickú liečbu
- 15:21 13.03.2016
- Paríž

Kopilot 24. marca 2015 zámerne havaroval s airbusom vo Francúzskych Alpách. Pri havárii zahynulo všetkých 150 osôb na palube.
Stalo sa tak pritom iba dva týždne predtým, ako Lubitz naviedol Airbus A320 do svahu Francúzskych Álp, čím spáchal samovraždu a zároveň vraždu ďalších 149 osôb na palube lietadla smerujúceho z Barcelony do Düsseldorfu.
Francúzsky Úrad vyšetrovania a analýzy pre bezpečnosť civilného letectva (BEA) ďalej uviedol, že je treba zaviesť predpisy, na základe ktorých budú musieť lekári informovať príslušné úrady. Vyšetrovatelia zároveň požadujú, aby sa stanovili smernice na monitorovanie stavu pilotov, ktorí užívajú antidepresíva, píše agentúra DPA.
V konečnej správe sa totiž uvádza, že lekári, ktorí odporučili Lubitzovi psychiatrickú liečbu, neinformovali leteckú spoločnosť Germanwings o stave jeho duševného zdravia.
Podľa BEA proces udeľovania pilotnej licencie nedokázal odhaliť riziká spojené s Lubitzovým zdravotným stavom.
BEA na základe údajov získaných z čiernej skrinky havarovaného lietadla tvrdí, že Lubitz sa sám zamkol v kokpite a úmyselne narazil so strojom do svahu hory.
Vyšetrovatelia objavili dôkazy o tom, že si Lubitz krátko pred týmto incidentom na internete zisťoval spôsoby samovraždy a údaje o mechanizme uzamykania dvier kokpitu, pričom niekoľko uplynulých rokov bojoval s depresiami.
Mnohé letecké spoločnosti po týchto udalostiach pristúpili k bezpečnostným opatreniam a vyžadujú, aby počas celého letu boli v kokpite najmenej dve osoby, pripomína agentúra AP.
V telesných ostatkoch Andreasa Lubitza sa nachádzali stopy antidepresív
Kopilot letu 9525 Andreas Lubitz v čase vlaňajšej tragickej udalosti užíval antidepresíva. Uviedli to dnes na tlačovej konferencii francúzski vyšetrovatelia po zverejnení konečnej správy ohľadom prípadu Germanwings.
Úrad vyšetrovania a analýzy pre bezpečnosť civilného letectva (BEA), ktorý citovala agentúra AP, tvrdí, že v Lubitzových ostatkoch sa zistili stopy antidepresívnych liečiv Citalopram a Mirtazapine, ako aj lieku na spanie Zopiclone.
Národná knižnica medicíny Spojených štátov (NLM) uvádza, že u detí a mladistvých, ktorí užívajú Citalopram, sa môžu na začiatku liečby alebo v prípade zvýšenia či zníženia dávky predmetného lieku vyskytnúť samovražedné sklony.
Lubitz, občan Nemecka, mal v čase tohto incidentu 27 rokov.
Vyšetrovatelia pripustili, že piloti lietajú aj v čase, keď užívajú antidepresíva, o ktorých sa svojim zamestnávateľom nepriznajú. Vedúci vyšetrovacieho tímu Arnaud Desjardin označil nemecké predpisy o zachovávaní osobných údajov za príliš prísne. Dodal, že tamojší lekári sa obávajú straty zamestnania, ak úradom sami oznámia zistené problémy pilotov.
"Myslím si, že pre zachovanie verejnej bezpečnosti sú nutné jasnejšie predpisy," povedal Desjardin. BEA vo svojej správe takisto odporúča, aby sa odstránil strach zo straty zamestnania, ktorý sužuje mnoho pilotov s duševnými problémami.

Nespokojný pacient v nemocnici zabil lekára
Lekár napriek okamžitému zásahu kolegov podľahol zraneniam.

Polícia zverejnila záverečnú pitevnú správu Gena Hackmana
Polícia zverejnila hlavné príčiny smrti Gena Hackmana.

Na konkláve sa nezúčastní kardinál Becciu
Taliansky kardinál s volebným právom Angelo Becciu v utorok oznámil svoju neúčasť na nadchádzajúcom konkláve, pri ktorej zástupcovia katolíckej cirkvi zvolia nového pápeža.

Peter Pellegrini: Musíme bojovať proti preregulovanosti v EÚ
Slovenský prezident Peter Pellegrini vo Varšave v utorok vyzval na boj proti preregulovanosti na európskej úrovni.

Európa sa obáva, že Trump sa chystá vycúvať z rokovaní o Ukrajine
Európski a ukrajinskí predstavitelia sa obávajú, že americký prezident Donald Trump by mohol využiť malý pokrok v rokovaniach medzi Kyjevom a Moskvou na to, aby z nich vycúval.