Ázia by mala mať podľa šéfky MMF väčšiu úlohu v globálnej ekonomike
- 15:55 13.03.2016
- Naí Dillí

Ázijskí politici by mali naďalej svojou menovou politikou pomáhať hospodárstvu, zároveň by mali využívať fiškálnu politiku a ďalšie opatrenia na podporu jeho rastu a ochranu finančnej stability.
Ázijskí politici by mali naďalej svojou menovou politikou pomáhať hospodárstvu, zároveň by mali využívať fiškálnu politiku a ďalšie opatrenia na podporu jeho rastu a ochranu finančnej stability, povedala v prejave počas návštevy v Indii.
Zavedenie štrukturálnych reforiem je kľúčom k zvýšeniu konkurencieschopnosti, hospodárskeho rastu aj tvorby pracovných miest, vyhlásila Lagardová, podľa ktorej je Ázia "najdynamickejším regiónom sveta". Podieľa sa totiž 40 % na výkone globálnej ekonomiky aj napriek spomaľovaniu čínskeho hospodárstva, ktoré však stále rastie oveľa rýchlejšie ako iné veľké ekonomiky.
Podľa Lagardovej Ázia dnes ovplyvňuje svet viac než v kedykoľvek v minulosti, ale zároveň vývoj vo svete má veľký vplyv na jej situáciu. Pripomenula, že v uplynulých desaťročiach došlo k prudkému rozvoju ázijských štátov a mnohé z nich sa stali ekonomickými mocnosťami. Ich nové postavenie si však vyžaduje, aby reagovali na vývoj a problémy vo svete, vrátane vývoja na globálnych trhoch.
Lagardová zároveň vyzvala konkrétne ázijské štáty, aby podnikli špecifické kroky. Číne odporučila, aby zlepšila rozdeľovanie toku úverov a pomohla vybalansovať ekonomiku tak, aby jej hlavným motorom neboli investície financované z pôžičiek, teda dlhov.
Japonsko by zas malo zreformovať pracovný trh a spôsob riadenia korporácií a liberalizovať trh s produktmi. India potrebuje zlepšiť efektívnosť produktového trhu, povzbudiť súkromné investície a posilniť infraštruktúru.
Šéfka MMF poukázala tiež na fakt, že aj napriek vysokému tempu hospodárskeho rastu Ázie sa rozdiely v príjmoch v tomto regióne od roku 1990 ešte prehĺbili. Lepší prístup k zdravotnej starostlivosti a finančným službám je podľa nej "kľúčom k odomknutiu obrovského potenciálu tohto regiónu, ktorý má 4,4 miliardy obyvateľov".
Odporučila preto politikom v Ázii, aby sa sústredili na zavedenie progresívnejších daní, výdavky na sociálnu sféru a odstránenie bariér, ktorým čelia ženy na kontinente, a tiež na budovanie infraštruktúry, zvlášť v oblasti dodávok elektriny a vody.

Ministerstvo práce sa ohradilo voči kritike Remišovej
Podľa ministerstva poslankyňa buď klame alebo nemá naštudovanú problematiku neziskových organizácií.

Matovič: Súčasná vláda zvýšila dlh rýchlejšie ako predchádzajúca v čase kríz
Súčasná vláda Roberta Fica zadlžila Slovensko za 1,5 roka rovnakou sumou 12 miliárd eur, ako predchádzajúce vlády Igora Matoviča a Eduarda Hegera v časoch najväčších kríz.

Hlas-SD podľa opozície rozdáva milióny eur neziskovkám, ktoré patria jej kandidátom
Koaličná strana Hlas-SD rozdáva dotácie v miliónoch eur neziskovým organizáciám, ktoré patria jej kandidátom.

GIB EnergyX: Závod baterkárne v Šuranoch nebude ohrozovať zdravie obyvateľov
Závod na výrobu batérií v Šuranoch bude disponovať najmodernejšími filtračnými zariadeniami na trhu.

Huliak navrhuje vyššie zdanenie bánk, automobiliek a reťazcov
Príjem z transakčnej dane do štátneho rozpočtu by mohlo nahradiť vyššie zdanenie bánk, automobiliek a obchodných reťazcov.