Literárny týždenník ponúka architektonický pohľad na Dom spisovateľov

Prečítajte si, čo prináša najnovšie číslo Literárneho týždenníka.
Na druhej strane časopisu, ktorá je koncepčne venovaná literárnym a kultúrnym aktivitám Spolku slovenských spisovateľov, je uverejnená informatívna reportáž o viacdňovej návšteve ruských spisovateľov na Slovensku, ktorí navštívili Bratislavu, Banskú Bystricu a Martin.
Vnútropolitický komentár o dôsledkoch parlamentných volieb pod názvom Katastrofa na obzore? napísal Ľudovít Števko, autorom zahraničného komentára o prezidentskej kampani v USA je František Škvrnda.
Nosným materiálom čísla je rozsiahly, dvojstranový článok Zoje Droppovej Nepochopená architektúra, pribrzdený verejný priestor. Redakcia LT ho prevzala v plnom znení z odborného časopisu Projekt - slovenská architektonická revue, ktorý vydáva Spolok architektov Slovenska. Autorka v ňom hodnotí architektonicko-urbanistické riešenie budovy Domu spisovateľov na Laurinskej ulici č. 2 v Bratislave, ako aj negatívny vývoj smerujúci k jej devastácii a k znehodnocovaniu priestoru, v ktorom je osadená. Autorka hovorí o budove celkom jednoznačne ako o kultúrnej pamiatke, a to nielen z hľadiska duchovnej kultúry, ale aj z hľadiska architektonického, pretože budova bola vzhľadom na priestor v centre mesta postavená zvláštnou technológiou a z tohto hľadiska je aj technickou pamiatkou. Zdôrazňuje, že to jedno z reprezentatívnych diel významného slovenského architekta Prof. Ing. arch. Jozefa Lacka a poznamenáva, že pamiatkový úrad by mal preto prehodnotiť svoj unáhlený postoj k tomuto objektu.
Strana pravidelne patriaca scénickému umeniu prináša recenzný pohľad Milana Poláka na dramatizáciu Gončarovovho románu Oblomov na scéne Divadla Jána Palárika v Trnave a úvahu Terézie Ursínyovej nad dramaturgiou slávnostného koncertu Slovenského filharmonického zboru. Z prostredia divadelného ochotníctva je prozaická montáž Milana Zelinku Listy pre Klaudiu, avizovaná na viacero pokračovaní.
Zo zásadných publicistických žánrov treba uviesť rozhovor Jany Nežatickej s hercom a donedávna riaditeľom Divadla Andreja Bagara Jánom Grešom s názvom Divadelný Pán Boh je pre nás divák, a tiež rozhovor Etely Farkašovej s poľskou spisovateľkou a slovakistkou Martou Świderskou-Pelinkovou Literatúra sa rodí z bolesti. Reportáž z Týždňa slovenských knižníc napísala Zuzana Kuglerová a literárno-historický profil štúrovského básnika a dramatika Jonáša Záborského Igor Válek.
Lyrický žáner reprezentujú ukážky z novej básnickej tvorby Márie Pružincovej a Miroslava Davida, prózu poviedka Slávky Koleničovej Wellnes. Recenznej rubrike dominuje recenzia Jozefa Špačka na knihu Pavla Dinku Skalické búdy a recenzia Milana Poláka na knihu Drahomíry Dobrovodskej Antické mená. Číslo prináša aj nekrológ za prekladateľom a polyglotom Petrom Kerlikom. Upozorňuje na záverečné termíny literárnych súťaží a tiež na nové predajné miesta Literárneho týždenníka na Slovensku, ktoré sa rozšírili z doterajších 360 na 1100 novinových stánkov.

Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované Žofii Bosniakovej
Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované spomienke na jeho najznámejšiu majiteľku Žofiu Bosniakovú.

Thurzove slávnosti na Oravskom hrade ponúknu sprievod i jarmok
Slávnostným sprievodom Oravským Podzámkom a ďalším kultúrnym programom na Oravskom hrade budú v nedeľu pokračovať Thurzove slávnosti.

Festival Rock pod Kameňom hlási zmenu miesta
Rock pod Kameňom, najväčší rockový festival na Slovensku, ktorý prebehne 26. až 28. júna, prichádza s novinkami.

Večerné bohoslužby na Zelený štvrtok pripomínajú Ježišovu Poslednú večeru
Katolíci, evanjelici a ďalší kresťania vstúpili Palmovou nedeľou, nazývanou aj ako Kvetná nedeľa (13. 4.), do Svätého týždňa.

Slnko v sieti: Najlepším hraným filmom sú Vlny, získali deväť cien
Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) vyhlásila v stredu v Bratislave laureátov národnej filmovej ceny Slnko v sieti za rok 2024.