Poslanci ĽSNS si uctili výročie vzniku Slovenského štátu
Dnes je 77. výročie vyhlásenia Slovenského štátu. K jeho vyhláseniu prišlo po návrate Jozefa Tisa z nemeckého Berlína po demisii vlády premiéra Slovenskej krajiny Karola Sidora.
Podľa televízie títo poslanci za ĽSNS svoju účasť na podujatí nechceli komentovať. Vznik Slovenského štátu, ale i vtedajšieho prezidenta Jozefa Tisa oslavuje predovšetkým krajná pravica.
ĽSNS informovala TASR, že sa hlásila a vždy sa aj bude hlásiť k prvej Slovenskej republike. "Štrnásty marec je dňom vzniku prvej slovenskej štátnosti a samostatnosti v našich novodobých dejinách. Prvá Slovenska republika bola štátom založeným na národnom, sociálnom a kresťanskom princípe. Na týchto princípoch dnes stojí aj naša strana," uviedol podpredseda ĽSNS Rastislav Schlosár.
Premiér Robert Fico, ktorý dnes prišiel k pamätníku obetiam holokaustu na Rybnom námestí v Bratislave položiť veniec, vyhlásil, že ak bude strana Smer-SD súčasťou vlády alebo bude v opozícii, boj proti prejavom fašizmu bude jej základnou líniou politiky. "Ak v Ostrom Grúni strana, ktorej predstaviteľ hovorí, že Hitler bol v podstate fajn chlapík, že holokaust je obyčajný výmysel a že sú to nejaké rozprávky, získa takmer jednu pätinu hlasov v obci, ktorá bola vypálená a ktorá je symbolom, aké zverstvá fašizmus dokázal napáchať, tak mali by sme byť všetci v pozore," upozornil Fico.
Ako uviedol, on i jeho strana bude do budúcna využívať všetky demokratické spôsoby, aby sa podobným veciam zabránilo. Fico odporučil všetkým, ktorí spochybňujú holokaust, vyvražďovanie ľudí a fašizmus, aby navštívili aspoň jeden z koncentračných táborov. "Tie dostatočne pripomínajú to, aké zverstvá fašizmus napáchal," podotkol.
Dnes je 77. výročie vyhlásenia Slovenského štátu. K jeho vyhláseniu prišlo po návrate Jozefa Tisa z nemeckého Berlína po demisii vlády premiéra Slovenskej krajiny Karola Sidora a po hlasovaní poslancov na mimoriadnej schôdzi slovenského snemu. Slovenský štát sa od prijatia ústavy 21. júla 1939 nazýval Slovenská republika (1939-1945).
SÚHRN: Útok nožom na škole v Spišskej Starej Vsi má dve obete, útočníka zadržali
Na gymnáziu v Spišskej Starej Vsi v okrese Kežmarok útočil vo štvrtok nožom 18-ročný študent. Usmrtil pritom 18-ročnú študentku a 51-ročnú učiteľku.
Minister školstva vyzval na citlivú komunikáciu po tragédii na škole
Po štvrtkovom útoku na gymnáziu v Spišskej Starej Vsi potvrdili dve obete - študentku a učiteľku - a jednu zranenú študentku.
Matúš Šutaj Eštok vyzýva na zastavenie šírenia nenávisti v súvislosti s útokom
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) vyzýva na zastavenie šírenia nenávisti v súvislosti so štvrtkovým útokom na gymnáziu v Spišskej Starej Vsi.
Viskupič, Majerský a Droba reagujú na tragédiu: Spoločnosť potrebuje jednotu a bezpečie
Násilie do škôl nepatrí a je našou povinnosťou venovať sa tejto téme s plnou vážnosťou. Zvlášť politici a verejní funkcionári musia ísť príkladom a podporovať vytváranie bezpečného prostredia pre mladú generáciu.
Jozef Mikloško: Útok nožom na gymnáziu je pripomienkou, aké krehké je bezpečie detí
Útok nožom na gymnáziu v Spišskej Starej Vsi je bolestivou pripomienkou toho, aké krehké je bezpečie našich detí, a zdôrazňuje naliehavú potrebu konať.