Stavitelia vraj zbúrajú chatu na Pustom hrade vo Zvolene
Chatku na Pustom hrade postavili členovia združenia v 90. rokoch uplynulého storočia, ako zázemie pre archeológov, ktorí v tom čase začali hrad skúmať.
Mimoriadne mestské zastupiteľstvo zvolali nadnes 15 poslanci mesta, s niekoľkými bodmi. Na mestskej rade, ktorá bola krátko pred MsZ, ale od dvoch bodov - posúdenie platu primátorky a prerokovanie žiadosti o nenávratný finančný príspevok z eurofondov na obnovu Pustého hradu, upustili. Hlavným bodom sa tak stali rozhodnutia štátnych orgánov, súvisiace práve so spornou chatkou.
Časť poslancov, ktorí iniciovali mimoriadne MsZ, žiadala primátorku, aby rešpektovala rozhodnutia súdu a pamiatkarov a zasadila sa za odstránenie stavby. Podľa poslanca Juraja Družbackého mesto si nemôže dovoliť precedens, že samo čiernu stavbu neodstráni, ale odstránenie bude žiadať od všetkých, ktorí takúto stavbu zrealizovali.
Viacerí poslanci však chatku obhajovali a kritizovali kolegov, že zastupiteľstvo zvolali a oberali ostatných o čas a občanov mesta o peniaze. Poslankyňa a súčasne predsedníčka združenia Priaznivci Pustého hradu Ružena Babicová však na záver svojho príhovoru oznámila, že združenie stavbu po splnení určitých potrebných náležitostí odstráni.
Primátorka Lenka Balkovičová v odpovedi na výzvu poslancov, aby sa k problému vyjadrila, uviedla, že mesto sa nedopustilo pri celom procese žiadnych porušení zákona a informovala tiež, že podľa dostupných dokumentov na mestskom úrade nie je chatka vo vlastníctve združenia, ale mesta. Povedala ale aj, že bude rešpektovať rozhodnutie združenia o odstránení stavby.
Do veci však ešte môže vstúpiť okresný prokurátor. Časť poslancov totiž podala podnet, aby preskúmal, či v tomto prípade nebol porušený zákon.
Združenie Priaznivci Pustého hradu sa proti príkazu odstrániť chatku z areálu hradu bráni už od roku 2009. Pri domáhaní sa svojich práv im nepomohol ani prokurátor, na ktorého sa obrátili po rozhodnutí Krajského pamiatkového úradu, že chatka do areálu národnej kultúrnej pamiatky nepatrí, ani Krajský stavebný úrad, na ktorý sa odvolali v roku 2012, keď im magistrát nariadil, aby stavbu odstránili.
Chatku na Pustom hrade postavili členovia združenia v 90. rokoch uplynulého storočia, ako zázemie pre archeológov, ktorí v tom čase začali hrad skúmať. Na jej stavbu však prispievalo mesto Zvolen a niekoľkí sponzori. V roku 2001 vydal magistrát rozhodnutie, na základe ktorého bola chatka určená ako dočasná stavba, ktorá mala slúžiť len po dobu archeologického výskumu. Základný výskum v časti Horného hradu sa však pred asi šiestimi rokmi skončil a mala sa tak uzatvoriť aj dočasná funkcia chaty. Členovia združenia ale chceli, aby objekt mohol byť využívaný ešte niekoľko rokov a aby aj naďalej pomáhal archeológom pri ďalších výskumoch, s ktorými sa počíta napríklad aj v tomto roku.
SÚHRN: Útok nožom na škole v Spišskej Starej Vsi má dve obete, útočníka zadržali
Na gymnáziu v Spišskej Starej Vsi v okrese Kežmarok útočil vo štvrtok nožom 18-ročný študent. Usmrtil pritom 18-ročnú študentku a 51-ročnú učiteľku.
Minister školstva vyzval na citlivú komunikáciu po tragédii na škole
Po štvrtkovom útoku na gymnáziu v Spišskej Starej Vsi potvrdili dve obete - študentku a učiteľku - a jednu zranenú študentku.
Matúš Šutaj Eštok vyzýva na zastavenie šírenia nenávisti v súvislosti s útokom
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) vyzýva na zastavenie šírenia nenávisti v súvislosti so štvrtkovým útokom na gymnáziu v Spišskej Starej Vsi.
Viskupič, Majerský a Droba reagujú na tragédiu: Spoločnosť potrebuje jednotu a bezpečie
Násilie do škôl nepatrí a je našou povinnosťou venovať sa tejto téme s plnou vážnosťou. Zvlášť politici a verejní funkcionári musia ísť príkladom a podporovať vytváranie bezpečného prostredia pre mladú generáciu.
Jozef Mikloško: Útok nožom na gymnáziu je pripomienkou, aké krehké je bezpečie detí
Útok nožom na gymnáziu v Spišskej Starej Vsi je bolestivou pripomienkou toho, aké krehké je bezpečie našich detí, a zdôrazňuje naliehavú potrebu konať.