Slovákov preveroval test, informačné technológie zvládajú dobre
- 16:38 15.03.2016
- Bratislava
Online test obsahoval 25 otázok z piatich oblastí IT so štyrmi variantmi odpovedí.
"Je to dobrý a potrebný test, aby sa mladí vedeli lepšie uplatniť v ďalšom štúdiu alebo v praxi. Naše ministerstvo dlhodobo podporuje digitalizáciu škôl tabletmi, digitálnymi tabuľami a iným technickým vybavením a sme pripravení skvalitňovať tento proces aj školeniami pedagógov," povedal minister školstva, vedy, výskumu a športu Juraj Draxler.
Uskutočnený test preukázal, že sa zvyšuje záujem o využívanie internetu i štúdium v oblasti IT na všetkých stupňoch škôl. Tiež jeho využívanie v domácnosti a na pracoviskách.
"Podľa Európskej komisie v budúcnosti bude potrebné mať digitálne znalosti v 90 percentách pracovných príležitostí. A takto získaný certifikát je veľká výhoda," pripomenula Katarína Touquet Jaremová zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.
Online test obsahoval 25 otázok z piatich oblastí IT so štyrmi variantmi odpovedí. Okrem úvodnej informačnej časti celý takmer hodinový test ukončilo 19.999 záujemcov. Špeciálny test pre základné školy absolvovalo 2746 žiakov vo veku sedem až 16 rokov. Ich priemerná úspešnosť predstavovala 41,27 percenta. Najaktívnejšou školou sa stalo Gymnázium J. Letrricha v Martine so 189 zapojenými žiakmi.
S náročnejšími otázkami bol pripravený test pre stredné a vysoké školy, ktorý absolvovalo 17.253 účastníkov s priemernou úspešnosťou 45,79 percenta. Najviac - 618 študentov bolo zo Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej v Prešove.
Do testu sa zapojili aj ženy z materských centier a iní dospelí. Z nich štyria muži dosiahli 100-percentnú úspešnosť a dve najúspešnejšie respondentky získali certifikát za výsledok 96 percent. Najaktívnejším materským centrom je Adamkovo zo Šenkvíc a jeho najúspešnejšiu členku Lenku Grulovú dnes organizátori ocenili.
"Výsledky okolo 50 percent sú dobré, keďže to nebol test pre ajťákov a itečkárov, ale pre širšiu verejnosť. Prezradil nám veľa a vďaka rozptylu vieme identifikovať aj silnejšie a slabšie stránky. Slovákom robí najväčší problém bezpečnosť a ochrana vlastných dát. To sa musí zlepšiť a nepúšťať všetko o sebe na sociálne siete. Na druhej strane vedia dobre používať internet na vyhľadávanie," konštatoval prezident IT Asociácie Slovenska Mário Lelovský. Zároveň dodal, že test bude od 1. apríla voľne dostupný na stránke www.itfitnesstest.sk a môže si ho vyskúšať každý záujemca.
Výsledok testu je analyzovaný a rozpracovaný vo viac ako 80-stranovej publikácii, ktorá môže poslúžiť aj na výučbu v školách.
Jozef Ráž ocenil prijatie nového stavebného zákona
Minister dopravy Jozef Ráž (nominant Smeru-SD) ocenil stredajšie prijatie nového stavebného zákona poslancami Národnej rady SR.
Poslanci NR SR schválili nový stavebný zákon, platiť začne od apríla
Jeho cieľom je profesionalizácia štátnej stavebnej správy, znižovanie administratívnej záťaže pri podnikaní, zjednodušenie stavebného konania, najmä pri rodinných domoch a malých bytových domoch.
NBS upozorňuje na novú vlnu podvodných telefonátov
Národná banka Slovenska (NBS) upozorňuje na novú vlnu podvodných telefonátov súkromným osobám.
Remišová: Čerpanie eurofondov je alarmujúce, Slovensko môže prísť o 1,54 miliardy eur
Podľa Veroniky Remišovej je situácia s čerpaním eurofondov alarmujúca.
Poslanci v stredu pokračujú v rokovaní o zdravotníckej legislatíve
Poslanci Národnej rady SR pokračujú v stredu dopoludnia v mimoriadnej schôdzi.