Prepadla vás depresia? Niekedy môže ísť o nedostatok vitamínov a minerálov
Bojujete dlhodobo s pocitmi depresie? Skôr než siahnete po antidepresívach, skúste si doplniť niektoré vitamíny a minerály.
Depresia je duševný stav, ktorý sa často zvykne podceňovať. Okrem psychických problémov ho ale niekedy môžu spôsobiť alebo zhoršiť aj fyzické faktory. Napríklad nedostatok vitamínov a minerálov. Ktoré to sú a prečo vplývajú na naše duševné pochody sa dozviete nižšie.
-
Omega-3 a omega-6 mastné kyseliny
Majú dôležitú úlohu vo fungovaní centrálneho nervového systému a zabraňujú vzniku zápalov. Ich pravidelný príjem je účinná prevencia pred depresívnymi stavmi. Používajú sa tiež pri liečbe depresie. Nájdete ich v mastných rybách (losos, makrela), rybom oleji, ľanových semiačkach a vlašských orechoch.
Čítajte: Omega-3 mastné kyseliny - zlepšujú pamäť, sústredenie a náladu
-
Magnézium
Pomôže vám pri tvorbe serotonínu a dopamínu. Jeho pravidelný príjem tiež zabraňuje prehlbovaniu depresie. Prirodzeným spôsobom si ho môžete doplniť konzumáciou banánov, avokáda, mandlí, zelenej listovej zeleniny alebo tofu či sójového mlieka. Môžete si ho tiež zaobstarať vo forme tabliet.
Čítajte: Vyčerpanosť, stres a bolesti hlavy: Doplňte si horčík!
Na jeho úbytok si dávajte pozor, ak konzumujete v neprimeranom množstve kávu, alkohol, soľ alebo sladené nápoje či cukor celkovo.
-
Vitamín D
Jeho nedostatok sa spája so vznikom depresie aj demencie. Vitamín D zohráva kľúčovú úlohu pri produkcii serotonínu a syntéze dopamínu. Získate ho prirodzene zo slnečných lúčov alebo z morských rýb, žĺtka, smotany alebo masla.
Čítajte: TOP potraviny s vysokým obsahom vitamínu D
-
Vitamín B12 a B9
Sú dôležité pre biopsyntézu serotonínu, adrenalínu a dopamínu. Naviac sa ich nedostatok môže podieľať na slabej účinnosti antidepresívnych látok.
-
Železo
Jeho nedostatkom trpí okolo 20-25% žien a 3-5% mužov. Aj železo má silný podiel na našej nálade, jeho absencia sa totiž prejavuje príznakmi, ktoré sú podobné depresii, teda malátnosť, podráždenosť a problém so sústredením. Prirodzene si ho môžete doplniť z červeného mäsa, rýb, vnútorností a hydiny.
Čítajte: Top potraviny s obsahom železa
-
Zinok
Potrebuje ho viac než 200 enzýmov a biochemických procesov v našom tele. Veľa z nich ovplyvňuje aj mozog a spolu s ním naše emócie. Zinok sa zvyčajne používa aj ako doplnok pri klinickej liečbe depresie. Nájdete ho v červenom mäse, vajciach, strukovinách a orechoch.
Môžete si ho ale zaobstarať aj vo forme doplnku stravy.
-
Selén a jód
Jód ovplyvňuje činnosť štítnej žľazy a tá má omnoho väčší dopad na naše telo, než si myslíme. A ak jej chýba príjem jódu, nefunguje správne, čo ovplyvní aj mozog a tým pádom aj našu náladu. Prirodzene si jód môžete doplniť konzumáciou jódovanej soli, morských rias (sušených) a kreviet.
Čítajte: 10 varovných príznakov depresie
Selén je pre štítnu žľazu taktiež dôležitou látkou a okrem toho pomáha telu spracúvať a vstrebávať iné vitamíny a minerály. Jeho najlepším prirodzeným zdrojom sú brazílske orechy.
Čo pomáha zastaviť depresívne pocity u vás?
Lekár varuje: Tento minerál často predpisujeme, no zvyšuje riziko rakoviny hrubého čreva
Nesprávne užívanie doplnku stravy môže mať negatívne dôsledky na vaše zdravie.
Ako často chodíte „na malú“? Pri tomto čísle treba spozornieť!
Aká frekvencia močenia sa počas dňa ešte považuje za zdravú, a kedy už môže ísť o príznak ochorenia? Zdravotníci poznajú presné číslo.
Užívate tento liek proti bolesti? Môže ovplyvniť vaše správanie
Užívanie bežného lieku proti bolesti môže viesť k zmenám v emóciách, naznačuje výskum.
Otrava jedlom: Táto strava vás dokáže ochrániť pred nepríjemnými symptómami
Lekári uviedli, aké potraviny by ste mali jesť, aby ste svoje črevá ochránili pred otravou z jedla.
Máte túto chybu krásy? Podľa doktorky budete vďaka tomu vyzerať mladšie
Lekárka odhalila prekvapivú nedokonalosť, ktorá značí, že budete v staršom veku vyzerať mladšie ako vaši rovesníci.