• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 5.2.2025Meniny má Agáta
Bratislava

Najčastejším podvodom v slovenských firmách je sprenevera majetku

  • 21:38 19.03.2016
  • Bratislava
Najčastejším podvodom v slovenských firmách je sprenevera majetku

Väčšina prípadov podvodov na Slovensku je odhalená pomocou rôznych typov firemných kontrol.

Viac ako tretina (34 %) zástupcov firiem na Slovensku sa za posledné dva roky stretla s jedným alebo viacerými prípadmi hospodárskej kriminality. Jej výskyt je porovnateľný s priemerom za strednú a východnú Európu (33 %) aj celosvetovo (36 %). Vyplýva to z aktuálneho prieskumu poradenskej spoločnosti PwC.

Až 67 % firiem v SR sa najčastejšie stretáva so spreneverou majetku, ktorú je v porovnaní s ostatnými druhmi hospodárskej kriminality jednoduchšie odhaliť. Ďalších päť najčastejších typov podvodov zahŕňa korupciu a úplatkárstvo (23 %), podvod v nákupnom procese (20 %), počítačovú kriminalitu (13 %), insider trading a úverový podvod (po 10 %).

Väčšina prípadov podvodov na Slovensku je odhalená pomocou rôznych typov firemných kontrol (61 %). Na zhruba jeden z piatich prípadov sa príde spôsobom mimo pôsobnosti manažmentu, z toho 11 % na základe tipu z vonkajšieho prostredia firmy. Väčšinu podvodov má na svedomí interný páchateľ (52 %) v porovnaní s externým (38 %).

Počítačovú kriminalitu považujú slovenskí respondenti (17 %) za druhú najväčšiu hrozbu po sprenevere majetku a jej výskyt v priebehu najbližších 24 mesiacov považujú za pravdepodobný. Toto vnímanie rizika je nižšie oproti strednej a východnej Európe (25 %) aj svetu (34 %). Na druhej strane, 58 % spoločností si myslí, že riziko vzrástlo.

"V dôsledku rýchlej zmeny technologického procesu sa tradičné vnímanie počítačovej kriminality rozšírilo. K systémom, ktoré sú ohrozené počítačovou kriminalitou, patria aj mobilné telefóny, prístroje pripojené na cloud, automobily a prístroje v domácnosti," vysvetľuje šéf riadenia rizík a informačných technológií v PwC Pavol Adamec.

V nasledujúcich dvoch rokoch očakávajú slovenské firmy hrozbu počítačovej kriminality z externého prostredia (47 %). Plán pre prípad kybernetického útoku má pripravený 51 % slovenských podnikov, v strednej a východnej Európe (36 %) aj vo svete (37 %) je ich menej. Naopak, 17 % spoločností na Slovensku nemá pripravený žiadny plán a ani sa ho nechystá pripraviť. Viac ako polovica firiem (60 %) má celkovo vyškolený tím, ktorý je schopný v prípade potreby zasiahnuť a riešiť narušenie IT prostredia.

Prieskum potvrdzuje pokles korupcie a úplatkov na Slovensku, v strednej a východnej Európe i celosvetovo. Jeho účastníci v SR uviedli, že v uplynulých 24 mesiacoch boli požiadaní, aby zaplatili úplatok (8 %) a sú toho názoru, že stratili príležitosť oproti konkurencii, ktorá úplatok bola ochotná zaplatiť (22 %).

"Klesajúci trend sa zdá byť optimistický, ale aktuálny stav korupcie a úplatkárstva môže byť oveľa horší. Na základe skúseností je korupcia a úplatkárstvo ťažko odhaliteľný typ hospodárskej kriminality. Vnímanie toho, čo je korupcia a úplatkárstvo, môže byť veľmi individuálne naprieč spektrom spoločností," konštatuje poradenská firma.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Jozef Ráž ocenil prijatie nového stavebného zákona

Jozef Ráž ocenil prijatie nového stavebného zákona

DNES - 17:55Ekonomické

Minister dopravy Jozef Ráž (nominant Smeru-SD) ocenil stredajšie prijatie nového stavebného zákona poslancami Národnej rady SR.

Poslanci NR SR schválili nový stavebný zákon, platiť začne od apríla

Poslanci NR SR schválili nový stavebný zákon, platiť začne od apríla

DNES - 16:45Ekonomické

Jeho cieľom je profesionalizácia štátnej stavebnej správy, znižovanie administratívnej záťaže pri podnikaní, zjednodušenie stavebného konania, najmä pri rodinných domoch a malých bytových domoch.

NBS upozorňuje na novú vlnu podvodných telefonátov

NBS upozorňuje na novú vlnu podvodných telefonátov

DNES - 15:06Ekonomické

Národná banka Slovenska (NBS) upozorňuje na novú vlnu podvodných telefonátov súkromným osobám.

Remišová: Čerpanie eurofondov je alarmujúce, Slovensko môže prísť o 1,54 miliardy eur

Remišová: Čerpanie eurofondov je alarmujúce, Slovensko môže prísť o 1,54 miliardy eur

DNES - 11:22Ekonomické

Podľa Veroniky Remišovej je situácia s čerpaním eurofondov alarmujúca.

Poslanci v stredu pokračujú v rokovaní o zdravotníckej legislatíve

Poslanci v stredu pokračujú v rokovaní o zdravotníckej legislatíve

DNES - 10:37Ekonomické

Poslanci Národnej rady SR pokračujú v stredu dopoludnia v mimoriadnej schôdzi.