Rakovina pľúc – Na vine nie sú iba cigarety!
Štúdia potvrdila, že vysoké riziko vzniku rakoviny pľúc majú aj nefajčiari. Povieme vám, prečo.
Vedci zistili, že ľudia, ktorí uviedli, že jedia viac potravín, ktoré majú vyšší glykemický index, majú tiež väčšiu pravdepodobnosť vzniku rakoviny pľúc. Glykemický index je termín, ktorý poznajú najmä diabetici. Potraviny s vysokým glykemickým zvyšujú hladinu cukru v krvi a stimulujú produkciu inzulínu. Je to napríklad biele pečivo, biela ryža a aj niektoré druhy ovocia, vrátane melónu a ananásu.
Čítajte: Rakovina pľúc: 10 počiatočných signálov, ktoré by ste nemali ignorovať
Tento výskum nie je prvý, ktorá spája glykemický index so zvýšeným rizikom rakoviny. Avšak, je zriedkavé, že index je spojený s rakovinou pľúc, pretože toto ochorenie je všeobecne pripisované fajčeniu.
Čítajte: Prvé varovné príznaky rakoviny, ktoré nesmiete ignorovať
Tím vedcov v MD Anderson Cancer Center v Houstone študoval 1 905 ľudí, ktorým bola diagnostikovaná rakovina pľúc a porovnali ich s 2 415 ľuďmi bez rakoviny. Tí uvádzali svoje stravovacie návyky, fajčenie, príjem a ďalšie faktory. Výsledky boli publikované v časopise Cancer Epidemiology and Biomarkers.
Čítajte: 8 mýtov o fajčení, ktorým ľudia ešte stále veria
Ľudia, ktorí jedli najviac potravín s vysokým glykemickým indexom mali približne o 50 percent väčšiu pravdepodobnosť, že skončia v skupine s ľuďmi s rakovinou pľúc, než ľudia, ktorí uviedli, že jedli najmenej potravín s vysokým glykemickým indexom.
Zvýšená produkcia inzulínu môže stimulovať rast nádoru
Výskumníci zistili, že spojenie bolo silnejšie u tých, ktorí nikdy nefajčili. Nefajčiari mali viac ako dvakrát vyššiu pravdepodobnosť vzniku rakoviny pľúc, ak konzumovali stravu s vysokým glykemickým indexom.
Čítajte: Jednoduchý elixír, ktorým si vyčistíte pľúca od nikotínu a dechtu
"Výsledky tejto štúdie naznačujú, že okrem udržania zdravého životného štýlu, zníženie spotreby potravín a nápojov s vysokým glykemickým indexom môže slúžiť ako prostriedok na zníženie rizika rakoviny pľúc," povedal Dr. Xifeng Wu, ktorý viedol štúdiu.
Čítajte: Čo sa deje s telom po tom, ako prestaneme fajčiť?
Ako sa to deje? Lekári sa domnievajú, že potraviny s vysokým glykemickým indexom stimulujú telo, aby vytváralo inzulín, čo zase ovplyvňuje rast buniek pomocou zlúčenín nazývaných inzulínu podobné rastové faktory alebo IGF. Proces rakoviny sa spája s nekontrolovanou proliferáciou buniek, a preto je možné, že potraviny s vysokým glykemickým indexom priespievajú k rastu malých nádorov.
Čítajte: Ako prestať fajčiť?
"Bolo preukázané, že IGF hrajú kľúčovú úlohu v regulácii proliferácie a diferenciácie buniek rakoviny a existujú dôkazy o tom, že IGF sú zvýšené u pacientov s rakovinou pľúc," napísal výskumný tím doktora Wu.
Čítajte: Pasívne fajčenie - aké má zdravotné následky?
Táto štúdia však nepriniesla úplne presvedčivé závery. Ľudia, ktorí jedia potraviny s vysokým glykemickým indexy sa môžu tiež zapájať do ďalších aktivít, ktoré v kombinácií so zlou stravou zvyšujú riziko vzniku rakoviny.
Čítajte: Ako prestať fajčiť za 21 dní? Rady na každý deň
Marji McCullough, odborníčka na nutričnú epidemiológiu v American Cancer Society, hovorí, že teraz bude dôležité pozorovať ľudí, ktorí v súčasnosti nemajú rakovinu a sledovať, čo jedia po celé roky či desaťročia, a potom uvidíme, u koho sa vyvinie rakovina.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.