8 miest, kde na vás najčastejšie číhajú spúšťače alergií
Ak ste alergik, zrejme už máte zvládnutých niekoľko trikov, ako prežiť sezónu. No aj tieto triky môžu zlyhať, pretože alergény sa zvyknú skrývať na takých miestach, kde by sme to nečakali.
-
Oblečenie a topánky
Čiastočky peľu sa môžu zachytávať na vašom oblečení. Odporúčame vám teda po príchode domov šaty prezliecť. Bundy a topánky by ste mali očistiť, pretože aj na nich sa drží peľ a môže vás neskôr dráždiť.
-
Posteľná bielizeň
Je veľa spôsobov, ako sa môžu alergény a peľ dostať na vašu posteľ. Napríklad ak vetráte a periny sú v blízkosti okna, alebo ak periny vyložíte na balkón. No aj pri zatvorených oknách môžete peľ na posteľ priniesť vy – vo vašich šatách alebo vlasoch.
-
Závesy a záclony
Obe môžu chrániť vašu domácnosť pred vniknutím alergénov z vonku. Keď vetráte alebo máte otvorené okno, na záclonách a závesoch sa zachytáva veľa takýchto čiastočiek. Ako často ich ale periete a čistíte? Čím viac alergénov sa v látke nazbiera, tým viac vás budú dráždiť.
Čítajte: Alergia na potraviny – najznámejšie i vzácne spúšťače
Vyčistite záclony a závesy aspoň raz za dva mesiace.
-
Nábytok a koberce
Alergény sa na nich hromadia častejšie ako na posteli. Práve na pohovkách a kreslách totiž sedávame (my, naša rodina aj hostia) v oblečení, ktoré na sebe často nesie peľ. Koberce sú zase nosičmi prachu, ktorý sa v domácnosti pomaly usádza.
Čítajte: Alergia na zimu: Viete, ako sa brániť proti nepríjemným príznakom?
Nezabúdajte pravidelne čistiť aj tieto objekty, aby vás alergény nedráždili zbytočne.
-
Vaše vlasy
Najmä počas sezóny alergií si môžete po prechádzke priniesť alergény so sebou aj vo vlasoch. Tie ho následne môžu roznášať do postele, na nábytok a oblečenie. Riešením je častejšie si vlasy umývať alebo si ich pri dlhom pobyte vonku chrániť čiapkou.
-
Plyšové hračky a zvieratá
Živé aj plyšové zvieratká môžu byť nosičmi alergénov. Na plyšových sa zvykne usádzať prach a tie živé môžu samé pôsobiť ako alergén. Ak ale zrazu začnete kýchať pri vašom domácom miláčikovi, nebojte sa, nemusíte byť alergickí práve na zviera.
Čítajte: Alergia na kovy môže byť vážna. Ako jej zabrániť?
Aj pes alebo mačka si z vonku môžu priniesť na srsti peľ a iné alergény. Nezabudnite im teda srsť čistiť.
-
Rastliny
Vaše izbové rastliny môžu mať na listoch veľa usadeného prachu, peľu a iných alergénov. Je teda vhodné, aby ste listy raz za čas ošetrili a odstránili prach.
-
Vaše auto
Platí to isté, ako pri posteľnej bielizni a nábytku – peľ môžete priniesť vy, zachytený vo vlasoch a na oblečení. Alebo sa môže usádzať vtedy, keď máte otvorené okno alebo pustenú klimatizáciu. Pre alergikov platí, že aj interiér auta by mali pravidelne čistiť od alergénov.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.