Predsedom parlamentu sa stal Andrej Danko
Danko v príhovore povedal, že cíti obrovskú zodpovednosť, ktorá ho čaká pri výkone tejto funkcie.
Danko v príhovore povedal, že cíti obrovskú zodpovednosť, ktorá ho čaká pri výkone tejto funkcie. "Žijeme v dobe, kedy nás čaká boj o zachovanie štátnosti, o získanie pozície Slovenska v EÚ. Ja som vždy chcel byť v politike ten, kto nepresadzuje xenofóbiu a rasizmus. Chcem hľadať dobro. Po včerajšku som si uvedomil, aké nebezpečné je používať zbrane, riešiť problémy násilím a hrať na najnižšie pudy a emócie," povedal Danko.
Preto chce, aby poslanci v parlamente používali ako zbraň len slovo. "Nemala by tu byť exhibícia. Jediným prostriedkom tu v NR SR a jedinou zbraňou je slovo. Poslanci by mali dostať tie najlepšie slová do zákonov. Tu by sme mali tvoriť systém. Základom je, aby naša politika bola v súlade s ľudskými právami," uviedol.
Danko za tri najvážnejšie slová označil ďakujem, prepáčte a prosím. "Ja ich rád a často používam. Ďakujem všetkým, čo mi dali dôveru a umožnili mi byť predsedom NR SR. Prepáčte, ak som sa v rámci politického boja niekoho dotkol a prepáčte si aj vy vzájomne. A prosím vás všetkých, aby sme prekonali to, čo nás rozdeľuje, aby sme ľuďom dokázali zmeniť život," uzavrel Danko.
S funkciou predsedu parlamentu sa zase rozlúčil Pellegrini. "Bolo mi cťou stáť na čele tohto orgánu. Všetkým želám len to dobré a veľa síl na riešenie problémov, pred ktorými budeme stáť," dodal.
Andrej Danko sa narodil 12. augusta 1974 v Revúcej. V rokoch 1988-1992 absolvoval štúdium na tamojšom Gymnáziu Martina Kukučína. Štúdium na Právnickej fakulte Univerzity Komenského (UK) v Bratislave ukončil v roku 1998.
Po absolvovaní základnej vojenskej služby v Bratislave založil niekoľko obchodných spoločností so zameraním na reality a ekonomické služby. Od 1. januára 2003 bol zapísaný do zoznamu advokátov Slovenskej advokátskej komory a mohol začať vykonávať advokátsku prax. V roku 2003 začal pôsobiť ako samostatný advokát a vybudoval advokátsku kanceláriu zameranú na právne poradenstvo. Zameriava sa na občianske právo, obchodné právo a zastupovanie pred súdmi. Svoje znalosti využíva aj v dozorných radách významných spoločností v oblasti energetiky a bánk.
Ako sympatizant Slovenskej národnej strany (SNS) bol od roku 1997 viackrát nominantom národniarov v rôznych Ústredných volebných komisiách. V rokoch 2006-2010 pôsobil ako asistent v Národnej rade Slovenskej republiky (NR SR) v prospech poslancov SNS. Pre SNS tiež vykonával funkciu odborného právneho konzultanta. Ako nominant SNS bol tiež členom parlamentných komisií.
Od 17. snemu strany v Ružomberku dňa 25. septembra 2010 sa Andrej Danko stal prvým podpredsedom SNS. Za predsedu SNS ho zvolili 6. októbra 2012. Po neúspechu národniarov v predčasných parlamentných voľbách v marci 2012 sa mu podarilo vrátiť SNS do slovenského parlamentu.
V parlamentných voľbách, ktoré sa konali 5. marca 2016, získala Slovenská národná strana 8,6 % hlasov voličov (15 kresiel) a stala sa parlamentnou stranou. Spolu s víťaznou stranou Smer-SD a ďalšími stranami Most-Híd a #Sieť podpísali dohodu o spoločnej koalícii pri vytvorení vlády SR. SNS v nej získala post predsedu NR SR a tri ministerské posty.
Slovenskú národnú stranu (SNS) povedie aj ďalšie štyri roky jej súčasný predseda JUDr. Andrej Danko. Rozhodol o tom 12. marca 2016 snem strany.
Hnutie Slovensko: Výroky Tibora Gašpara sú nepochopiteľné a nebezpečné pre Slovensko
Výroky podpredsedu Národnej rady (NR) SR Tibora Gašpara (Smer-SD) sú nielen nepochopiteľné, ale aj nebezpečné pre budúcnosť Slovenska.
SaS chce, aby bol poplatok za vyradenie vozidla 50 eur namiesto 500 eur
SaS navrhuje, aby sa vo vymedzenom čase za vyradenie neexistujúceho vozidla z evidencie platilo do Environmentálneho fondu 50 eur namiesto súčasných 500 eur.
KDH: Vyjadrenia Tibora Gašpara sú dôkazom rozpadu vládnej koalície
Opozičné Kresťanskodemokratické hnutie považuje výrok podpredsedu Národnej rady SR Tibora Gašpara o možnom vystúpení z EÚ a NATO za dôkaz rozpadu vládnej koalície.
PS: Slová Tibora Gašpara potvrdzujú, že Fico chce Slovensko vyviesť z Európy
Progresívne Slovensko ostro odmieta slová podpredsedu Národnej rady SR Tibora Gašpara, ktorý pripustil možnosť vystúpenie SR z EÚ a NATO.
Hlas-SD: Odmietame akúkoľvek diskusiu o vystúpení SR z EÚ a NATO
Strana Hlas-SD odmieta akúkoľvek diskusiu o možnom vystúpení Slovenska z Európskej únie (EÚ) a Severoatlantickej aliancie (NATO).