Najčastejšie klamstvá o tom, prečo nemôžeme schudnúť

Stoja medzi vami a vašou ideálnou váhou tieto drobné klamstvá?
Nadváhou trpí čoraz viac ľudí, ktorí s týmto stavom akosi nič nerobia. Od zdravého životného štýlu ich pritom často odrádzajú iba výhovorky, ktorými sa obhajujú. Poďme sa pozrieť na tie najčastejšie z nich a aj na reálne možnosti, ako sa tieto „problémy“ dajú vyriešiť.
-
Zdravé jedlo je príliš drahé
Áno, zdravé alebo bio potraviny sú drahšie. Lenže aj v tomto prípade si môžete poradiť. Stačí napríklad nakupovať sezónne potraviny, ktoré sú lacnejšie alebo u lokálnych dodávateľov, ktorí vám môžu ponúknuť nižšiu cenu a domácu kvalitu. Nezabúdajte aj na možnosť nakúpiť viac a to, čo nespotrebujete následne zmraziť.
Čítajte: Tuk na bruchu: Porazte ho správnou taktikou aj doma!
Stravovať sa zdravo sa dá aj ekonomicky, ak to skutočne chcete.
-
Čo je zdravé, nemá chuť
Veľa ľudí sa od ovocia, zeleniny a iných zdravých surovín odvracia s tvrdením, že nemajú výraznú alebo príjemnú chuť. Vedeli ste ale, že by sme jedlo mali vyskúšať aspoň desaťkrát, než ho zavrhneme ako nechutné?
Jedným zo spôsobov, ako si na chuť zdravých jedál zvyknúť je miešať ich s jedlom, ktoré máte radi. Inou alternatívou je pridať mu chuť korením (nie soľou). Uspokojiť chuť na výrazné jedlo môže byť spočiatku ťažké, najmä ak ste zvyknutí konzumovať fastfood a umelé sladidlá, ktoré sú síce chuťovo veľmi výrazné, no nezdravé.
-
Nohavice nezapnem, pretože sa v práčke zrazili
Samozrejme, takáto situácia môže nastať. Ak vám ale postupne prestávajú sedieť všetky šaty, pretože sa „zrazili“ v práčke, niečo nebude v poriadku. S vašou práčkou alebo vašim životným štýlom.
-
Keďže majú nadváhu moji rodičia, je to genetika a nedokážem s tým nič urobiť
Genetika je skutočne silný faktor, ktorý má vplyv na naše zdravie. Ale nie je to nič, čo by ste nemohli zmeniť. Deti zvyčajne obezitu od rodičov „zdedia“, pretože rodičia majú zlé stravovacie návyky. V dospelosti s týmto faktom môžete určite zabojovať a vymeniť návyky z detstva za zdravšiu alternatívu.
-
Nemôžem schudnúť pretože mám veľa povinností
Práca, deti, povinnosti doma... Kto by pri niečom takom mal čas sa stravovať zdravo, zabávať sa nakupovaním zdravých surovín a potom z nich variť? A k tomu nebodaj cvičiť? Nemožné! Alebo žeby sa to predsa dalo?
Čítajte: 8 tipov, ako získať ploché brucho
Na svete je predsa veľa ľudí, ktorí dokážu tieto povinnosti zladiť a nie sú to milionári, ktorí nemajú čo robiť vo voľnom čase. Skúste si vytvoriť lepší time-management, požiadať o pomoc s deťmi príbuzných alebo partnera. Ak to skutočne chcete, zvládnete to!
-
Celý týždeň som sa držal zdravej stravy, cez víkend sa môžem stravovať nezdravo
Isteže, občas zhrešiť môžete, ak sa stravujete väčšinou zdravo a k tomu cvičíte. Dávajte si ale pozor, aby ste neskĺzli do starých návykov alebo aby ste počas víkendu neprijali neúmerné množstvo kalórií. Žiaľ, systém, že sa 5 dní budete stravovať zdravo a dva dni budete hodovať na nezdravom, nefunguje.
-
Nemôžem schudnúť a stravovať sa zdravo, pretože sa cítim hladný
Za pocit neustáleho hladu zvyčajne môžu naše vlastné rozhodnutia, čo budeme konzumovať. Ak sa stravujete na prázdnych kalóriách a chýbajú vám proteíny, vláknina a vitamíny, vaše telo spokojné nebude. Zlé stravovanie vyústi do nerovnomernej hladiny cukru v krvi a práve tá spôsobuje častý hlad.
Čítajte: Spracované potraviny spôsobujú závislosť podobnú tvrdým drogám
Okrem toho sa na stálom hlade môže podieľať aj dehydratácia, niektoré lieky a stres.
-
Ak vynechám raňajky, znížim príjem kalórií a potom si môžem viac dopriať počas dňa
Vynechávanie jedál počas dňa nie je správny spôsob, ako dlhodobo poraziť nadbytočné kilogramy. Konzumujte aspoň tri jedlá denne, ale v správnej nutričnej hodnote a rozumné porcie. Nezabudnite na pravidelný šport.
Čítajte: Prázdne kalórie: Sabotujú aj vaše chudnutie?
Je samozrejmé, že nie vždy sa tento režim dá dodržať, no ak si chcete váhu udržať alebo schudnúť, musíte pre to niečo skutočne robiť.
-
Nejem toho veľa a váha sa napriek tomu nechce znížiť
Tento paradox často vzniká pri držaní diét a aj pri namáhavom cvičení. Pri diétach sa strata hmotnosti po čase zastaví a dokonca môže váha opätovne narásť, pretože telo sa vyhladovaním dostane do tzv. núdzového režimu – bude sa snažiť všetko to málo, čo prijme, skladovať vo forme zásob na „horšie časy“.
Podobný systém platí aj pri cvičení. Ak telo zaťažujete a míňate energiu na ťažký tréning, musíte ju patrične dopĺňať. Na druhú stranu, nepreceňujte náročnosť svojho tréningu a nejedzte viac, než ste schopní za deň spotrebovať.
Zvyknete sa aj vy vyhovárať na rôzne príčiny, prečo nemôžete schudnúť? Alebo ste sa rozhodli im čeliť?

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.