Lacná ropa neprospieva v Nemecku iba dvom odvetviam
- 17:41 27.03.2016
- Berlín
Cena litra benzínu super klesla od roku 2010 o 12 %, super plus je lacnejší o 16 % a liter nafty o viac než pätinu.
Cena litra benzínu super klesla od roku 2010 o 12 %, super plus je lacnejší o 16 % a liter nafty o 21 %.
Natankovanie pohonných látok do áut nebolo už dávno také výhodné ako teraz. Je to dobré pre pokles výdavkov domácností. Podľa údajov nemeckej spolkovej vlády tie v roku 2010 vynaložili na tekuté palivá 10,1 miliardy eur, vlani iba 6,6 miliardy.
Lacná nafta znižuje náklady aj celej výrobnej sfére. Nemecko v rokoch 2010 až 2015 jej dovážalo 91,8 až 95,8 milióna ton. V roku 2012 stál Nemecko jej import 60 miliárd eur, vlani len 33 miliárd.
Spolková vláda v dokumente o vplyve lacnej ropy na hospodárstvo konštatovala, že sa negatívny vplyv zrejme prejaví v sektore výroby elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Nízka cena ropy znižuje ich konkurencieschopnosť. Nepriaznivý vplyv sa prejaví aj v predaji áut s elektrickým pohonom.
Spolková vláda si na začiatku tohto desaťročia stanovila cieľ do roku 2020 dostať na nemecké cesty jeden milión E-áut. Namiesto toho rastie predaj veľkých osobných vozidiel v kategóriách SUV a „tereňákov“. Predaj E-áut sa dostal do úzadia. Po cestách krajiny ich jazdí len 25.500. Dobehnúť schodok v ich predaji za posledných päť rokov tohto desaťročia je, samozrejme, ilúzia.
Jozef Ráž ocenil prijatie nového stavebného zákona
Minister dopravy Jozef Ráž (nominant Smeru-SD) ocenil stredajšie prijatie nového stavebného zákona poslancami Národnej rady SR.
Poslanci NR SR schválili nový stavebný zákon, platiť začne od apríla
Jeho cieľom je profesionalizácia štátnej stavebnej správy, znižovanie administratívnej záťaže pri podnikaní, zjednodušenie stavebného konania, najmä pri rodinných domoch a malých bytových domoch.
NBS upozorňuje na novú vlnu podvodných telefonátov
Národná banka Slovenska (NBS) upozorňuje na novú vlnu podvodných telefonátov súkromným osobám.
Remišová: Čerpanie eurofondov je alarmujúce, Slovensko môže prísť o 1,54 miliardy eur
Podľa Veroniky Remišovej je situácia s čerpaním eurofondov alarmujúca.
Poslanci v stredu pokračujú v rokovaní o zdravotníckej legislatíve
Poslanci Národnej rady SR pokračujú v stredu dopoludnia v mimoriadnej schôdzi.