• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 26.4.2025Meniny má Jaroslava
16°Bratislava

Saudská Arábia stratila podiel vo väčšine z 15 kľúčových ropných trhov

  • 11:57 29.03.2016
  • Moskva/Rijád
Saudská Arábia stratila podiel vo väčšine z 15 kľúčových ropných trhov

Podľa údajov FGE o dovoze ropy zo Saudskej Arábie, klesol Rijádu jeho podiel napríklad na trhu Číny, Juhoafrickej republiky či USA.

Saudská Arábia, najväčší vývozca ropy na svete, stratila v rokoch 2013 až 2015 svoj podiel na deviatich z 15 významných ropných trhov. Informoval o tom na svojej internetovej stránke denník Financial Times, ktorý sa odvolal na údaje poradenskej spoločnosti Facts Global Energy (FGE).

Podľa údajov FGE o dovoze ropy zo Saudskej Arábie, klesol Rijádu jeho podiel napríklad na trhu Číny, Juhoafrickej republiky či USA. V prípade Číny sa podiel Saudskej Arábie na dovoze ropy znížil v minulom roku zhruba na 15 % z približne 19 % v roku 2013. Do veľkej miery sa pod to podpísalo Rusko, ktoré zvýšilo vývoz svojej ropy do Číny.

Ešte dramatickejšie sa znížil podiel Saudskej Arábie na dovoze ropy zo strany Juhoafrickej republiky. Od roku 2013 klesol z takmer 53 % na 22 %, keď JAR začala vo väčšej miere dovážať surovinu z Nigérie a Angoly.

V USA zasa podiel Saudskej Arábie na dovoze ropy zredukovala zvýšená domáca ťažba suroviny z bridlíc. Výsledkom bolo, že zatiaľ čo v roku 2013 dovážali USA zo Saudskej Arábie okolo 17 % z celkového objemu dovážanej komodity, o dva roky neskôr to bolo 14 %.

Okrem týchto štátov prišla Saudská Arábia o svoj pôvodný podiel aj na trhoch Južnej Kórey, Thajska, Taiwanu či niektorých západoeurópskych krajín.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Letecké spoločnosti evidujú slabší dopyt cez letnú sezónu pre obavy z recesie

Letecké spoločnosti evidujú slabší dopyt cez letnú sezónu pre obavy z recesie

DNES - 14:23Ekonomické

Neistá ekonomická situácia vo svete v dôsledku colnej politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa si vyberá svoju daň aj od leteckých spoločností na oboch stranách Atlantiku.

Shrinkfláciu možno v poslednom čase vidieť u celej škály produktov

Shrinkfláciu možno v poslednom čase vidieť u celej škály produktov

DNES - 13:41Ekonomické

Zmenšovanie výrobku a ponechanie rovnakej ceny. Aj to sú obľúbené praktiky obchodníkov, na ktoré je možné naraziť čoraz častejšie.

SNS oceňuje prísľub premiéra, že je ochotný debatovať o zmene v transakčnej dani

SNS oceňuje prísľub premiéra, že je ochotný debatovať o zmene v transakčnej dani

DNES - 13:08Ekonomické

Koaličná SNS oceňuje prísľub predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD), že je ochotný a otvorený diskutovať o zmene v transakčnej dani.

Trump vyzbieral na svoju inauguráciu rekordných 239 miliónov USD

Trump vyzbieral na svoju inauguráciu rekordných 239 miliónov USD

DNES - 11:32Ekonomické

Trump vyzbieral na svoju januárovú inauguráciu rekordných 239 miliónov dolárov, čo je viac ako dvojnásobok v porovnaní so sumou, ktorú získal pred svojím prvým uvedením do úradu v roku 2017.

Agentúra S&P potvrdila Slovensku rating A+, zhoršila výhľad na negatívny

Agentúra S&P potvrdila Slovensku rating A+, zhoršila výhľad na negatívny

DNES - 5:48Ekonomické

Medzinárodná agentúra Standard & Poor´s (S&P) potvrdila Slovensku v piatok rating na úrovni A+, zhoršila však jeho výhľad zo stabilného na negatívny.