Takto ovplyvňujú mobil, tablet a notebook v posteli vaše zdravie
Takmer každý z nás si elektroniku berie občas do postele. Pred spaním ešte radi píšeme, pozeráme filmy alebo si čítame. No takéto správanie nemá iba negatívny dopad na náš spánok, ale aj na vznik kardiovaskulárnych ochorení. Prečítajte si, čo vám hrozí, ak budete pravidelne ponocovať s elektronikou v posteli.
To, že elektronika má negatívny vplyv na náš spánkový cyklus, začína byť problémom pre čoraz viac ľudí. Súvisí to najmä so súčasným životným štýlom, kedy ľudia pracujú do neskorej noci a vstávajú skoro ráno. Elektronika a žiarivé obrazovky nám robia spoločnosť prakticky od rána do večera. Často sa od mobilov, tabletov a notebookov nevieme odtrhnúť ani pred spaním.
A práve svetlo, ktoré vychádza z ich displejov, má negatívny vplyv na náš cirkadiánny rytmus. Ten je zodpovedný za to, čo prežíva naše telo pri jetlagu (cestovaní medzi časovými pásmami), po prebdenej noci či po tom, čo mu doprajeme málo hodín spánku. Cirkadiánny rytmus totiž citlivo reaguje na svetlo a tmu a z umelého svetla displejov dostáva nesprávne vnemy.
Čítajte: Neponocujte s elektronikou
Elektronika pred spaním má teda negatívny vplyv na spánok a chronické poruchy spánku zase vyvolávajú tzv. metabolický syndróm. Práve ten sa podieľa na vzniku rôznych kardiovaskulárnych ochorení. Čo vás teda čaká, ak si pred spánkom nedoprajete oddych od obrazoviek?
-
Obezita
Cirkadiánny rytmus reguluje, kedy je telo v režime spánku a kedy v režime denného života. No na bunkovej úrovni ovláda aj aktivitu a pokoj buniek. Bunky sú aktívne vtedy, keď po tele transportujú živiny, hormóny, ale aj tuky a trigylceridy. Pre vaše telo to znamená, že pri nedostatku spánku môže byť tento bunkový cyklus značne narušený. To znamená kumulovanie tukových buniek alebo problém s ich redukciou.
-
Cukrovka
Ak denne spíte menej ako päť hodín, riziko vzniku cukrovky stúpa až o 37%. Spánkové poruchy môžu narušiť schopnosť tela zvládať glukózu v krvi a udržať hladinu cukru pod kontrolou.
-
Zvýšený krvný tlak
U citlivejších ľudí spôsobuje nedostatok spánku zvýšenú záťaž na cievy. To potom vyústi do celkového (a trvalého) zvýšenia krvného tlaku.
-
Zvýšenie LDL cholesterolu
A súčasne zníženie HDL (dobrého cholesterolu) sa tiež spája s chronickými poruchami spánku. Spôsobuje to zvýšený stres a záťaž na cievy.
-
Vysoké hladiny triglyceridov
Náš spánok priamo ovplyvňuje tvorbu triglyceridov. Ak spíte pravidelne menej ako päť hodín, ich hladina sa zvýši. To zaťaží cievy a tiež dá zabrať metabolizmu.
Dávate si pozor na používanie elektroniky alebo je vašim spoločníkom aj v posteli? Mali ste kvôli tomu niekedy problémy so spánkom? Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti v komentári pod článkom.
Dietologička onkologických pacientov: Iba tieto dve potraviny spôsobujú rakovinu
Odborníčka v oblasti výživy a onkológie upozornila na dve potraviny, ktorým by ste sa mali vyhýbať, aby ste znížili riziko vzniku rakoviny.
Máte zápchu? Tieto triky okamžite rozhýbu vaše črevá
Lekár poradil jednoduché techniky, ktorá vám pomôžu pri zápche.
Test čajových vrecúšok: Tieto môžu byť pre vás obzvlášť nebezpečné
Vedci varujú pred pitím čaju baleného vo vrecúškach.
Riziko infarktu sa prejavuje už v detstve. Toto je presný vek, kedy sa zdravie srdca zhoršuje
Vedci určili, v akom veku je možné rozpoznať riziko srdcových komplikácií.
Tento druh alkoholu môže byť pre zdravie srdca prospešnejší ako statíny
Vedci navrhli neobvyklú alternatívu k liekom na cholesterol.