• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 6.2.2025Meniny má Dorota
Bratislava

PRIESKUM: Osobnosť pedagóga ovplyvňuje vzťah žiakov k predmetom

  • 21:50 30.03.2016
  • Bratislava
PRIESKUM: Osobnosť pedagóga ovplyvňuje vzťah žiakov k predmetom

Výsledky prieskumu potvrdili, že pozitívny vzťah žiaka k vyučovaciemu predmetu na základnej škole až u 30 % respondentov ovplyvnila osobnosť učiteľa.

Ochota ľudí stať sa učiteľom rastie s platom. Muži by boli ochotní ísť učiť za plat prevyšujúci 1200 eur, pre ženy je profesia učiteľky atraktívna aj pri nástupnom plate 801 – 1000 eur. Osobnosť pedagóga ovplyvňuje vzťah žiakov k predmetom, ale aj napriek tomu školy inzerujúce na Edujobs.sk neuvádzajú požiadavky na charakter a osobnosť učiteľov.

Vyplýva to z prieskumu, ktorý pre portál Edujobs.sk realizoval portál Platy.sk na vzorke zhruba 1500 vysokoškolsky vzdelaných respondentov. Ukázalo sa tiež, že učiteľ formuje vzťah žiakov k vyučovacím predmetom. Cieľom prieskumu bolo zistiť ochotu vysokoškolsky vzdelaných ľudí stať sa učiteľmi a zistiť, čo formuje vzťah študentov k jednotlivým predmetom.

Rola učiteľa nespočíva iba v sprostredkovaní vedomostí a zručností. Učiteľ je aj motivátorom a podnecovateľom rozvoja osobnosti žiakov. Výsledky prieskumu potvrdili, že pozitívny vzťah žiaka k vyučovaciemu predmetu na základnej škole až u 30 % respondentov ovplyvnila osobnosť učiteľa. Z preferencií obľúbených predmetov vyplýva, že ľahké predmety, na ktoré nie je potrebné sa veľa učiť, nie sú pre študentov tými najobľúbenejšími. Okrem osobnosti učiteľa najviac formujú vzťah žiaka k vyučovaciemu predmetu koníčky a záujmy, ktoré kopírujú obsah preberaného učiva.

Prieskum preukázal, že najobľúbenejším predmetom ľudí zvažujúcich kariéru v školstve bola matematika. Tú ako najobľúbenejší predmet uviedlo 26 % respondentov, nasledoval zemepis (11 %) a cudzí jazyk (10 %). Za najmenej obľúbený predmet v škole respondenti považujú informatiku. Mení sa aj vzťah k predmetu v závislosti od veku. Starší ľudia sa radi učili slovenský jazyk, mladí preferujú cudzie jazyky, ako napríklad angličtinu a nemčinu. Zaujímavosťou je, že matematiku, ako obľúbený predmet uviedlo až 40 % ľudí z príjmovej skupiny nad 2500 eur mesačne v hrubom.

Atraktivita učiteľského povolania dnes naráža na nízke ohodnotenie práce učiteľa. Z prieskumu vyplýva, že do školstva by prišlo viac uchádzačov, ak by ich hrubý mesačný plat presiahol 1200 eur. Až tretina žien by pritom išla učiť už za sumu 801- 1 000 eur. Rovnako aj v prípade absolventov je zaujímavou mzdou pre zvažovanie kariéry v školstve suma do 1000 eur.

TASR informovala Katarína Klembalová z Profesie.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ruský plyn opäť prúdi na Slovensko

Ruský plyn opäť prúdi na Slovensko

DNES - 9:48Ekonomické

Od 1. februára tohto roka začal Slovenský plynárenský priemysel dovážať na Slovensko ruský plyn prostredníctvom plynovodu TurkStream.

Jozef Ráž ocenil prijatie nového stavebného zákona

Jozef Ráž ocenil prijatie nového stavebného zákona

VČERA - 17:55Ekonomické

Minister dopravy Jozef Ráž (nominant Smeru-SD) ocenil stredajšie prijatie nového stavebného zákona poslancami Národnej rady SR.

Poslanci NR SR schválili nový stavebný zákon, platiť začne od apríla

Poslanci NR SR schválili nový stavebný zákon, platiť začne od apríla

VČERA - 16:45Ekonomické

Jeho cieľom je profesionalizácia štátnej stavebnej správy, znižovanie administratívnej záťaže pri podnikaní, zjednodušenie stavebného konania, najmä pri rodinných domoch a malých bytových domoch.

NBS upozorňuje na novú vlnu podvodných telefonátov

NBS upozorňuje na novú vlnu podvodných telefonátov

VČERA - 15:06Ekonomické

Národná banka Slovenska (NBS) upozorňuje na novú vlnu podvodných telefonátov súkromným osobám.

Remišová: Čerpanie eurofondov je alarmujúce, Slovensko môže prísť o 1,54 miliardy eur

Remišová: Čerpanie eurofondov je alarmujúce, Slovensko môže prísť o 1,54 miliardy eur

VČERA - 11:22Ekonomické

Podľa Veroniky Remišovej je situácia s čerpaním eurofondov alarmujúca.