Deti utečencov čoskoro nastúpia do škôl v Nitre a okolí
Približne tretinu zo 149 imigrantov z Iraku tvoria deti do 15 rokov.
Deti kresťanských utečencov z Iraku by mali nastúpiť do škôl a škôlok v Nitre a okolí už v apríli. Ministerstvo školstva v súčasnosti rieši koordináciu začleňovania detí do jednotlivých ročníkov. Kľúčová bude dosiahnutá úroveň vzdelania, v niektorých prípadoch ale deti zaradia do ročníkov podľa veku. "V súlade s platnými všeobecne záväznými právnymi predpismi zaradí riaditeľ základnej školy dieťa po zistení doterajšieho vzdelania, ako aj jeho ovládania štátneho jazyka do príslušného ročníka. V prípade nedostatočného ovládania štátneho jazyka možno dieťa podmienečne zaradiť do príslušného ročníka podľa veku, a to najviac na jeden školský rok,“ informoval agentúru SITA komunikačný odbor rezortu školstva. Následne riaditeľ školy v prípade potreby zabezpečí dieťaťu pedagogického zamestnanca na doučovanie slovenského jazyka.
Do Nitry a okolia sa v marci presunulo všetkých 149 Iračanov, ktorým bol udelený azyl na Slovensku. Ide o 25 kresťanských rodín z Iraku, ktoré hovoria aramejsky, teda jazykom Ježiša Krista. Keby zostali v Iraku, zabili by ich militanti z Daeš. Sú medzi nimi umelci, lekári či programátori. Zhruba tretinu zo 149 imigrantov tvoria deti do 15 rokov. Najprv všetci absolvovali dôkladné bezpečnostné previerky a prešli zdravotnými vyšetreniami, v azylovom tábore v Humennom sa dozvedali informácie o živote na Slovensku a chodili na kurzy slovenského jazyka.
Koľko detí nastúpi do škôl a škôlok v Nitre ministerstvo zatiaľ nezverejnilo s odôvodnením, že rezort síce má predbežný zoznam detí podľa veku s návrhom umiestnenia do materskej alebo základnej školy, ich počet ale zatiaľ nie je kompletný, pretože nezahŕňa 15- a 16-ročné deti. Podľa slovenských zákonov trvá povinná školská dochádzka najneskôr do konca školského roka, v ktorom žiak dovŕši 16. rok života.
V stredu sa na ministerstve školstva konalo pracovné stretnutie s projektovým manažérom presídlenia a integrácie Iračanov v nitrianskom regióne. Ministerstvo mu poskytlo „podkladový materiál obsahujúci hlavne legislatívne a obsahové zabezpečenie výchovy a vzdelávania detí cudzincov v SR“. Deti irackých kresťanov nastúpia aj do cirkevných škôl a škôlok. „Rokuje sa na odbornej úrovni a robí sa všetko pre to, aby sa v priebehu apríla mohlo začať vzdelávanie týchto detí,“ povedal pre agentúru SITA hovorca Nitrianskeho biskupstva Miroslav Lyko. Spresnil, že v priestoroch, ktoré poskytlo utečencom biskupstvo, býva momentálne šesť irackých rodín.
Premiér: EÚ a NATO je životný priestor pre SR, máme však právo na kritiku
Platí, že Európska únia a Severoatlantická aliancia sú životným priestorom pre Slovensko, nikto však nemôže brániť vyjadreniu kritiky k ich fungovaniu či smerovaniu.
Fico: Vítam krok Ľubomíra Soláka, to isté čakám od šéfov ÚGKK a NCZI
Predseda vlády SR Robert Fico ocenil postoj prezidenta Policajného zboru Ľubomíra Soláka, ktorý skončil vo funkcii.
Dušan Zachar: V zdravotníctve treba odhodiť populizmus nabok
V zdravotníctve sa aj v tomto roku treba čo najlepšie vyrovnať s nerovnováhou spojenou s rastúcimi nárokmi pacientov aj zdravotníkov a starnutím obyvateľstva a na druhej strane s obmedzenými zdrojmi a kapacitami.
Juraj Kukura: Ocenenie, ktoré som získal, ukazuje, že svoju prácu robím pre všetkých
Ocenenie, ktoré som získal, ukazuje, že svoju prácu nerobím iba pre seba, pretože má vplyv na ľudí.
SHMÚ: V minulom roku bolo na území Slovenska výrazne menej zrážok
V minulom roku bolo na území Slovenska výrazne menej zrážok ako v roku 2023. Iné bolo aj rozloženie zrážok.