Holandský premiér pred sporným refererendom odmieta Ukrajinu v EÚ
- 11:49 01.04.2016
- Brusel/Amsterdam
Podľa jeho slov musí Ukrajina v dlhodobom horizonte vytvoriť stabilné vzťahy s Ruskom. Rutte zároveň poprel, že budúcotýždňové referendum je krok smerom k členstvu tejto krajiny v EÚ.
Na budúci týždeň, 6. apríla, sa v Holandsku uskutoční referendum, v ktorom voliči vyjadria svoj názor na to, či by ich krajina mala podporiť asociačnú dohodu medzi EÚ a Ukrajinou, ktorá je vnímaná aj ako predpríprava na možné členstvo Ukrajiny v EÚ.
"Holandsko je proti členstvu Ukrajiny v EÚ, pretože si myslíme, že Ukrajina by mala mať dobré vzťahy s Európou a Ruskom. A to by nebolo možné, keby Ukrajina bola súčasťou Európskej únie," uviedol Rutte vo štvrtok pre spravodajský portál Nu.nl.
Podľa jeho slov musí Ukrajina v dlhodobom horizonte vytvoriť stabilné vzťahy s Ruskom. Rutte zároveň poprel, že budúcotýždňové referendum je krok smerom k členstvu tejto krajiny v EÚ, ako to uvádza tábor aktivistov bojujúcich za odmietnutie zmluvy medzi Bruselom a Kyjevom. Spresnil, že ide o vyjadrenie názoru na zmluvu medzi EÚ a Ukrajinou, ktorá má veľký význam pre Holandsko.
Spravodajský server DutchNews.nl upozornil, že na referende sa musí zúčastniť najmenej 30 percent voličov, aby toto hlasovanie malo právnu silu. Referendum však nemá záväzný, ale iba poradný charakter pre holandskú vládu, ktorá už hlasovala v prospech asociačnej zmluvy EÚ-Ukrajina.
Holandský denník Volkskrant dnes pripomenul, že Holandsko je jednou z piatich krajín EÚ, ktoré dôsledne blokovali širšie eurointegračné snahy Ukrajiny. Päť európskych krajín - Belgicko, Francúzsko, Holandsko, Nemecko a Rakúsko - odmietalo v priebehu päť rokov trvajúcich rozhovorov o asociačnej zmluve podporiť ústretovosť Británie, Švédska, Poľska a troch pobaltských štátov voči Kyjevu, pokiaľ ide o vyhliadky na členstvo v únii.
Denník uviedol, že svoje tvrdenie zakladá na diplomatických zdrojoch. Volkskrant zároveň informoval, že ani udalosti na kyjevskom Majdane a následná ruská anexia Krymu v roku 2014 neviedli k zmene postoja skupiny krajín, ktoré blokujú proeurópske ukrajinské snahy.
Francúzsky diplomat Pierre Vimont, ktorý v mene EÚ viedol rokovania o pridružení s Ukrajinou, pre Volkskrant povedal, že existovala skupina krajín, ktoré chceli zaradiť vyhliadku na členstvo Ukrajiny v EÚ do textu konečnej zmluvy, pričom druhá skupina krajín to "dôsledne odmietala".
CNN plánuje prepustiť približne 200 zamestnancov
Americká spravodajská spoločnosť CNN prepustí šesť percent zamestnancov, čo predstavuje približne 200 ľudí, uviedla vo štvrtok.
Donald Trump plánuje obnoviť kontakty s Kim Čong-unom
Americký prezident Donald Trump povedal, že bude znovu kontaktovať severokórejského lídra Kim Čong-una.
Ukrajina chce reformou prilákať do armády mladých vojakov
Ukrajina je v záverečnej fáze prípravy reformy pre nábor vojakov. Cieľom je prilákať do armády osoby vo veku 18 až 25 rokov, na ktoré sa nevzťahuje mobilizácia, a výrazne ju tak posilniť.
Americké úrady zaistili a deportovali stovky nelegálnych migrantov
Americké úrady zadržali 538 nelegálnych migrantov a stovky ďalších deportovali v rámci masovej operácie len niekoľko dní po nástupe prezidenta Donalda Trumpa.
Riaditeľka múzea Louvre poukázala na chatrný stav budovy a množiace sa problémy
Riaditeľka parížskeho múzea Louvre upozornila vo štvrtok francúzsku vládu na nepriaznivý stav budovy vrátane problémov s presakovaním vody, preplnenosťou či výkyvmi teplôt, ktoré ohrozujú expozície.