• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 24.1.2025Meniny má Timotej
Bratislava

Polovica Belgičanov chce zavrieť hranice

  • 14:26 01.04.2016
  • Brusel
Polovica Belgičanov chce zavrieť hranice

Podľa prieskumu nevidí polovica z opýtaných Belgičanov nič nenormálne na rovnici utečenec = moslim = terorista.

Polovica belgickej populácie si dokáže predstaviť uzatvorenie štátnych hraníc. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky o stave spoločnosti, ktorý sa uskutočnil po krvavých atentátoch v Bruseli z 22. marca. Uviedol dnes belgický denník Le Soir.

Podľa výsledkov prieskumu, ktorý si objednala nadácia "Toto nie je kríza" a ktorý uskutočnil inštitút Dedicated Research, sa 50 percent respondentov domnieva, že "uzavretie hraníc pre utečencov je naozaj dobré opatrenie, ktoré zabráni teroristom páchať útoky v Belgicku".

Podľa prieskumu nevidí polovica z opýtaných Belgičanov nič "nenormálne" na rovnici "utečenec = moslim = terorista". V rovnakom duchu takmer 40 percent Belgičanov s odkazom na marcové teroristické útoky vníma moslimskú komunitu skôr v úlohe "komplica".

Sociológ Benoit Scheuer, ktorý bol vedeckým garantom prieskumu, uviedol, že výsledky naznačujú existenciu "príliš fragmentovanej spoločnosti", keď jedna časť populácie presadzuje otvorenú a kozmopolitnú spoločnosť a druhá strana žiada uzavretejšiu spoločnosť, s deliacimi plotmi, väčšími kontrolami a dôraznejšou úlohou štátnych orgánov.

Prieskum zároveň naznačil, že 30 percent Belgičanov sa v najbližších dňoch a týždňoch po útokoch bude snažiť vyhýbať sa verejným miestam. Spomedzi členov moslimskej komunity sa však až 49 percent respondentov pokúsi vyhýbať sa verejným miestam, a to nielen zo strachu pred novými atentátmi, ale aj zo strachu pred agresívnymi prejavmi xenofóbie a islamofóbie.

Podľa prieskumu sa až 80 percent respondentov domnieva, že Belgicko sa môže stať terčom ďalších podobných útokov, ako boli tie z 22. marca v Bruseli. V tejto súvislosti prieskum ukázal vysokú mieru nespokojnosti Belgičanov s úradmi, keď 53 percent opýtaných kritizovalo štát za neschopnosť vypátrať a zadržať podozrivých teroristov. Ešte vyššia je nespokojnosť so zodpovednými orgánmi z oblasti justície, polície a tajných služieb - ich chronické zlyhávanie v rámci boja proti terorizmu kritizuje 67 percent občanov krajiny.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Orbán k bombovým hrozbám: Musíme sa pripraviť na ďalšie provokácie

Orbán k bombovým hrozbám: Musíme sa pripraviť na ďalšie provokácie

DNES - 10:13Zahraničné

Maďarské ministerstvo vnútra vyšetruje štvrtkové bombové hrozby na takmer 300 školách.

EK pripustila financovanie plotov na vonkajších hraniciach Únie

EK pripustila financovanie plotov na vonkajších hraniciach Únie

DNES - 9:36Zahraničné

Európska únia by mohla v budúcnosti financovať výstavbu bariér na vonkajších hraniciach bloku, pripustil pred europoslancami v Štrasburgu komisár pre vnútorné veci a migráciu Magnus Brunner.

CNN plánuje prepustiť približne 200 zamestnancov

CNN plánuje prepustiť približne 200 zamestnancov

DNES - 9:31Zahraničné

Americká spravodajská spoločnosť CNN prepustí šesť percent zamestnancov, čo predstavuje približne 200 ľudí, uviedla vo štvrtok.

Donald Trump plánuje obnoviť kontakty s Kim Čong-unom

Donald Trump plánuje obnoviť kontakty s Kim Čong-unom

DNES - 8:20Zahraničné

Americký prezident Donald Trump povedal, že bude znovu kontaktovať severokórejského lídra Kim Čong-una.

Ukrajina chce reformou prilákať do armády mladých vojakov

Ukrajina chce reformou prilákať do armády mladých vojakov

DNES - 8:06Zahraničné

Ukrajina je v záverečnej fáze prípravy reformy pre nábor vojakov. Cieľom je prilákať do armády osoby vo veku 18 až 25 rokov, na ktoré sa nevzťahuje mobilizácia, a výrazne ju tak posilniť.