Londýn chce podporiť oceliarne projektmi vo verejnom sektore
- 9:12 04.04.2016
- Londýn
Situácia v Británii sa výrazne zhoršila, keď indická spoločnosť Tata Steel minulý týždeň oznámila, že všetky svoje prevádzky v Británii predá.
Britský oceliarsky priemysel, podobne ako toto odvetvie v iných priemyselných krajinách, tvrdo zasiahli lacné dovozy ocele z Číny. Tie spôsobili, že ceny komodity prudko klesli.
Situácia v Británii sa výrazne zhoršila, keď indická spoločnosť Tata Steel minulý týždeň oznámila, že všetky svoje prevádzky v Británii predá. Ako dôvod uviedla, že závody, ktoré zamestnávajú takmer 20.000 ľudí, sú stratové. Prípadný predaj alebo reštrukturalizácia sa pravdepodobne nezaobídu bez výraznej redukcie pracovných miest.
Niektorí analytici upozorňujú, že bude veľmi ťažké nájsť kupca pre britské závody, ktoré denne generujú stratu okolo 1 milióna libier (1,25 milióna eur). Ďalší analytici nevylučujú ani fakt, že Tata Steel nemá záujem na hľadaní nového kupca, keďže britské závody by sa potom mohli stať konkurenciou oceliarňam Tata Steel v iných krajinách.
John McDonnell z opozičnej Labour Party minulý týždeň uviedol, že riešením by mohlo byť dočasné znárodnenie, čo by sa z pohľadu nákladov "z dlhodobého hľadiska oplatilo". Premiér David Cameron však nepovažuje znárodnenie za najlepšie riešenie. Uviedol, že vláda by skôr mala poskytnúť oceliarom určité stimuly, pričom spomenul aj možnosť, že pri veľkých zbrojárskych a infraštruktúrnych projektoch by sa využívala oceľ vyrobená v Británii.
Teraz sa vláda rozhodla, že pravidlá, ktoré boli prijaté ešte koncom minulého roka a týkali sa iba inštitúcií centrálnej vlády, rozšíri aj na lokálne úrady a inštitúcie. Na základe týchto pravidiel sa pri výbere dodávateľa ocele musia zohľadňovať náklady, ale aj sociálne, ekonomické a ekologické otázky.
Labour Party tento krok privítala, no uviedla, že prichádza dosť neskoro. Opozícia aj odbory obviňujú vládu, že v otázke lacných dovozov z Číny je slabá a vyzývajú Londýn aj Európsku úniu, aby voči čínskej oceli zaviedli antidumpingové clá.
Eurokomisia si vzala na mušku veľkého internetového predajcu
Európska komisia vo štvrtok v správe pre médiá potvrdila, že spustila formálne vyšetrovanie internetového predajcu oblečenia Shein za nedodržiavanie pravidiel na ochranu spotrebiteľa.
Saková reagovala na správu o výstavbe úložiska jadrového odpadu
Ministerka hospodárstva reagovala na informácie o príprave výstavby hlbinného úložiska pre vyhorené jadrové palivo v okrese Rimavská Sobota.
SaS: Vláda by mala informovať, odkiaľ bude Slovensko dlhodobo zásobované plynom
Azerbajdžanský plyn je podľa Karola Galeka pre SR iba čiastočnou náhradou, pretože je nedostatočná v zdrojoch, aj v kapacite prepravnej balkánskej trasy.
Ruský plyn opäť prúdi na Slovensko
Od 1. februára tohto roka začal Slovenský plynárenský priemysel dovážať na Slovensko ruský plyn prostredníctvom plynovodu TurkStream.
Jozef Ráž ocenil prijatie nového stavebného zákona
Minister dopravy Jozef Ráž (nominant Smeru-SD) ocenil stredajšie prijatie nového stavebného zákona poslancami Národnej rady SR.