V centre rokovaní veriteľov Grécka sú reformy a zvyšovanie daní
- 11:52 06.04.2016
- Atény
Grécko môže s novým záchranných balíkom počítať až po tom, keď sa obidve strany dohodnú na nevyhnutných opatreniach. Pri súčasných rokovaniach ide o balík v hodnote do 86 miliárd eur.
K témam patrí reforma dôchodkového zabezpečenia, pravidlá pre nedobytné úvery a zvyšovanie daní. Reforma dôchodkov by mala priniesť úspory 1,8 miliardy eur a ďalších 1,8 miliardy balík nepriamych daní, napríklad, za tabakové výrobky a palivá. Atény navrhli aj mimoriadnu daň 0,15 % za transakcie, ktoré sa spájajú s inými menami. Platiť by po novom mali aj majitelia mobilných telefónov a používatelia platených televíznych staníc.
Grécko môže s novým záchranných balíkom počítať až po tom, keď sa obidve strany dohodnú na nevyhnutných opatreniach. Pri súčasných rokovaniach ide o balík v hodnote do 86 miliárd eur.
CH. LAGARDOVÁ: Grécko musí uskutočniť dôležité reformy
Grécko musí uskutočniť dôležité reformy, aby si zabezpečilo pomoc od Medzinárodného menového fondu (MMF). Vyhlásila to v utorok (5.4.) večer generálna riaditeľka fondu Christine Lagardová po skončení rokovania s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Informovala o tom agentúra DPA.
Merkelová totiž vyzvala MMF, aby sa zapojil do tretieho záchranného programu pre Grécko.
Podľa DPA rokovania podčiarkli rozdiely v prístupe kancelárky a šéfky MMF k riešeniu gréckej krízy. Merkelová na tlačovej konferencii po skončení stretnutia opäť vylúčila zníženie hodnoty gréckeho dlhu, tzv. haircut. Zdôraznila pritom, že v eurozóne to nie je právne možné.
Ale Lagardová novinárom povedala, že pre MMF je "udržateľnosť gréckeho dlhu" rozhodujúcou podmienku pre jeho účasť na treťom záchrannom programe. Fond už v minulosti upozornil, že bez odpustenia časti z gréckeho dlhu sa ho nepodarí stlačiť na udržateľnú úroveň.
Šéfka fondu však zároveň vyhlásila, že vláda v Aténach musí zaviesť kľúčové, aj keď veľmi nepopulárne reformy.
Merkelová sa v utorok stretla v Berlíne s predstaviteľmi viacerých významných svetových inštitúcií. Okrem Lagardovej rokovala napríklad s prezidentom Svetovej babky Jimom Yong Kimom, generálnym tajomníkom Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) Ángelom Gurríom, šéfom Svetovej obchodnej organizácie (WTO) Robertom Azevedom a tiež so šéfom Medzinárodnej organizácie práce (ILO) Guyom Ryderom.
Témou stretnutí boli okrem iného neisté vyhliadky globálnej ekonomiky v dôsledku spomaľovania rozvíjajúcich sa ekonomík a slabého hospodárskeho rastu Európy. Lagardová v tejto súvislosti skonštatovala, že svet čelí "krehkému a slabému hospodárskemu rastu". A dodala, že globálnu ekonomiku ohrozujú viaceré riziká, vrátane spomaľovania Číny a ďalších veľkých transformujúcich sa ekonomík aj júnové referendum o odchode alebo zotrvaní Británie v Európskej únii.
V spoločnom komuniké potom Merkelová a šéfovia svetových organizácií vyzvali na zavedenie "rozumných opatrení a na nový prístup" ku globálnym hrozbám, ako sú rastúca nezamestnanosť a slabší hospodársky rast. Vlády na celom svete by mali podľa nich zaviesť hospodárske reformy.
Potraviny na Slovensku nezlacneli, Takáč by mal byť podľa opozície na poste vymenený
Ceny potravín sa na Slovensku ani po znížení sadzby dane z pridanej hodnoty neznížili.
Eurokomisia si vzala na mušku veľkého internetového predajcu
Európska komisia vo štvrtok v správe pre médiá potvrdila, že spustila formálne vyšetrovanie internetového predajcu oblečenia Shein za nedodržiavanie pravidiel na ochranu spotrebiteľa.
Saková reagovala na správu o výstavbe úložiska jadrového odpadu
Ministerka hospodárstva reagovala na informácie o príprave výstavby hlbinného úložiska pre vyhorené jadrové palivo v okrese Rimavská Sobota.
SaS: Vláda by mala informovať, odkiaľ bude Slovensko dlhodobo zásobované plynom
Azerbajdžanský plyn je podľa Karola Galeka pre SR iba čiastočnou náhradou, pretože je nedostatočná v zdrojoch, aj v kapacite prepravnej balkánskej trasy.
Ruský plyn opäť prúdi na Slovensko
Od 1. februára tohto roka začal Slovenský plynárenský priemysel dovážať na Slovensko ruský plyn prostredníctvom plynovodu TurkStream.