Hollande vytýka EÚ pomalé rozhodovanie
- 12:33 06.04.2016
- Paríž
Nakoniec sa Európe vždy podarí nájsť riešenie, ale musíme platiť vysokú cenu za stratu času, povedal francúzsky prezident.
V rozhovore pre dnešné vydanie nemeckého denníka Bild Hollande uviedol, že "nakoniec sa Európe vždy podarí nájsť riešenie..., ale musíme platiť vysokú cenu za stratu času".
Uznal, že dospieť k rozhodnutiu, keď má EÚ 28 členských štátov, je ťažšie ako v minulosti, keď ich mala "šesť, 12 či 15", ako v čase, keď francúzsky prezident Francois Mitterrand a nemecký kancelár Helmut Kohl čelili otázkam spojeným so zjednocovaním Nemecka. Hollande zdôraznil, že Európa nemôže napredovať, "ak Francúzsko a Nemecko nejdú rovnakým krokom".
Pokiaľ ide o blížiace sa referendum o zotrvaní Británie v EÚ, Hollande vyjadril želanie, aby Británia zostala súčasťou únie. Poznamenal, že to je v záujme oboch strán. Súčasne však pripomenul, že o osude krajiny rozhodnú britskí voliči.
Hollande tiež vyhlásil, že bez ohľadu na výsledok britského referenda podporí iniciatívu, aby tie krajiny, ktoré si to želajú, "mohli ísť v integrácii rýchlejšie a ďalej".
Na margo krajín, ktoré nie sú členmi eurozóny a ani nemajú v úmysle sa nimi stať, Hollande uviedol, že by mali byť rešpektované ako členovia EÚ a nemali by brzdiť svoj vývoj.
Francúzsky prezident, ktorý sa vo štvrtok vo francúzskom meste Metz stretne s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, zdôraznil, že riešenie migračnej krízy si žiada spoločnú odpoveď Európy namiesto rozhodnutí jednotlivých štátov.
Dodal tiež, rok 2016 by - pokiaľ ide o migračnú vlnu - nemal byť opakovaním roku 2015, keď do EÚ dorazilo vyše milióna migrantov.
Uviedol, že treba zastaviť tento prílev, ale súčasne rešpektovať právo ľudí na azyl. Upozornil, že Európa by prišla o svoju česť, ak by zamieňala ekonomických migrantov za osoby, ktorým sa prejavuje medzinárodná solidarita, keď utekajú pred bojmi, terorizmom či islamizmom.
Hollande varoval, že ak by sa situácia predsa len mala opakovať, "bol by to koniec Schengenu a návrat k národným hraniciam, teda aj historický regres". "Toto riziko tu stále pretrváva," upozornil. Pripomenul, že "existujú politické sily, ktoré chcú spochybniť Schengen a priživujú sa na našom strachu". "Nemali by sme im to dovoliť," apeloval Hollande.
Francúzsky prezident tiež informoval, že okrem utečeneckej krízy by mal s Merkelovou rokovať aj o vývoji situácie na Ukrajine, kde sú obidvaja garantmi plnenia minských mierových protokolov.
Kallasová a Metsolová označili voľby v Bielorusku za podvod
Šéfka európskej diplomacie Kaja Kallasová a predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová označili nedeľné prezidentské voľby v Bielorusku za podvod.
V Bielorusku sa začali prezidentské voľby, po siedmykrát kandiduje aj Lukašenko
V Bielorusku sa v nedeľu ráno o 8.00 miestneho času otvorili volebné miestnosti pri príležitosti prezidentských volieb.
Trump verí v pripojenie Grónska k USA, hovorí o "slobode sveta"
Americký prezident Donald Trump verí, že Spojené štáty získajú kontrolu nad Grónskom. Novinárom tak oznámil v sobotu po tom, ako v posledných týždňoch opätovne prejavil záujem o toto autonómne dánske územie.
V Nemecku protestovali desiatky tisíc ľudí
Desiatky tisíc ľudí sa v sobotu večer v nemeckých mestách zúčastnili na demonštráciách proti rastúcemu vplyvu strany Alternatíva pre Nemecko.
USA uvoľnili dodávku bômb, ktorú Izraelu zastavila Bidenova vláda
Biely dom dal americkej armáde pokyn, aby zrušila pozastavenie dodávky 907-kilogramových bômb Izraelu, o ktorom rozhodla vláda predošlého prezidenta Joea Bidena.