Ako vplýva práca v záhrade a špina na váš imunitný systém

Prezradíme vám, aké následky má táto práca na dospelých aj deti.
Jedným z najlepších spôsobov, ako chrániť svoje deti pred alergiami a autoimunitnými chorobami, je zabezpečiť im dostatok času stráveného vonku, kde sa môžu ušpiniť.
Čítajte: Za afty, opary a infekciu kútikov úst môže aj oslabená imunita
Je to preto, lebo vystavenie prirodzene sa vyskytujúcim baktériám v našom prostredí slúži na upravenie vyvíjajúceho sa imunitného systému. Ten sa týmto spôsobom dozvedá, aké typy cudzích látok sú vlastne neškodné. To mu bráni neskôr útočiť na neškodné alergény, alebo dokonca aj na svoje vlastné telo.
Čítajte: Manuka med: Zlepšuje spánok aj imunitu a je skvelým prírodným antibiotikom
"Váš imunitný systém by mal mať veľký repertoár neškodných organizmov, ktoré sa naučil nenapádať," povedal mikrobiológ Graham Rook z University College London.
Viac špiny = zdravší imunitný systém
Predstava, že expozícia voči mikróbom pomáha programovať imunitný systém siaha až do roku 1989, kedy epidemiológ Prof. David Strachan poznamenal, že výskyt alergií v západných krajinách rapídne vzrástol súbežne s poklesom infekčných chorôb. Tiež zistil, že deti s viacerými staršími súrodencami boli menej náchylné k alergiám (a vedci neskôr zistili, že aj k autoimunitným ochoreniam). Viacero detských infekcií prenesených zo starších súrodencov tak pomohlo formovať imunitný systém mladších detí.
Čítajte: 8 úžasných druhov zeleniny a bylín, ktoré si ľahko vypestujete bez semien
Štúdie preukázali, že deti, ktoré v ranom detstve žili na farmách, alebo ktorých matky boli vystavené zvieratám počas tehotenstva, boli menej náchylné k rozvoju alergie a astmy neskôr v živote. Iná štúdia zistila, že deti narodené v domácnostiach s mačacími a myšími alergénmi a trusom švábov boli menej náchylné na sipot od veku troch rokov, a že deti v domácnostiach s väčším množstvom baktérií mali menej alergií.
Nedávna štúdia v Proceedings of the National Academy of Sciences našla menej rôznorodú mikrobiálnu flóru na koži mestských obyvateľov, ako ľudí, ktorí žijú vo vidieckych oblastiach. Táto znížená diverzita bola spojená s vyšším rizikom alergií.
Choďte von do záhrady!
Deti aj dospelí by mali pracovať aj odpočívať vonku, robiť aktivity od záhradníčenia cez turistiku až po chov sliepok.
"Naše vonkajšie prostredie sa hemží mikróbami, z ktorých je väčšina neškodná," povedala mikrobiologička Sally Bloomfield z London School of Hygiene and Tropical Medicine. "Sú tiež vo vzduchu, takže ich neustále vdychujeme, zatiaľ čo sme vonku."
No čo keď ste strávili celé svoje detstvo v paneláku? Ukazuje sa, že dostať sa von a pracovať v záhrade je rovnako dôležité aj pre vás. Podľa biológa Williama Parkera z Duke University ľudia, ktorí neboli vystavení dostatočnému množstvu vonkajších mikróbov ako deti, musia byť veľmi opatrní, aby zabránili nedostatku vitamínu D, pohybu, nadmernému stresu a zlej strave. Práca v záhrade našťastie rieši všetky štyri z týchto faktorov.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.

Selénium: Čo sa deje, keď ho máme v tele priveľa?
Minerál je známy vďaka podpore trávenia a antioxidačným účinkom. Ako to vyzerá, keď ho máme v tele priveľa?

Vírus covidu sa v tele drží dlhšie ako sme si mysleli, varujú vedci
Našli sme odpoveď na dlhý covid? Vedci v štúdii hovoria o zotrvačnosti vírusu v tele.

Ako chyba pri čistení zubov ovplyvňuje bolesť hlavy
Bolesti hlavy, brucha či iných častí tela sa u žien môžu vyskytnúť aj ako následok chyby pri dentálnej hygiene, varujú vedci.