Situácia v oblasti Náhorného Karabachu sa napriek prímeriu neupokojila
- 8:50 08.04.2016
- Stepanakert
Konflikt kvôli Karabachu vypukol medzi Arménskom a Azerbajdžanom vo februári 1988, keď Náhorno-karabašská autonómna oblasť oznámila, že vystupuje z Azerbajdžanskej sovietskej socialistickej republiky.
Ministerstvo obrany Azerbajdžanu tak dnes obvinilo "arménske" ozbrojené sily zo 110 prípadov porušenia prímeria, ku ktorým došlo počas uplynulých 24 hodín.
Vzhľadom na "operatívnu situáciu" azerbajdžanské sily v odvete vypálili 114 výstrelov, tvrdí ministerstvo v Baku, ktoré upozorňuje, že arménska strana "hrubým spôsobom porušuje prímerie", pričom terčom jej útokov sú aj civilistami obývané obce.
Ministerstvo obrany neuznaného Náhorného Karabachu dnes podľa agentúry Interfax informovalo, že pri azerbajdžanskom ostreľovaní prišli o život dvaja karabašskí vojaci.
Na základe dohody oboch strán konfliktu dohoda o zastavení paľby nadobudla účinnosť od utorka poludnia miestneho času.
Arménsko a Azerbajdžan 2. apríla oznámili, že v oblasti karabašského konfliktu došlo k vyostreniu situácie - prudkým prestrelkám medzi azerbajdžanskou armádou a karabašskými silami podporovanými Arménskom.
Náhorný Karabach, časť Azerbajdžanu, je pod kontrolou etnických Arménov a arménskej armády od vojenského konfliktu, ktorý sa skončil v roku 1994 bez podpísania mierovej zmluvy a doriešenia štatútu tohto regiónu. Živnou pôdou konfliktu je dlhotrvajúce napätie medzi kresťanskými Arménmi a väčšinovo moslimskými Azermi.
Konflikt kvôli Náhornému Karabachu vypukol medzi Arménskom a Azerbajdžanom vo februári 1988, keď Náhorno-karabašská autonómna oblasť oznámila, že vystupuje z Azerbajdžanskej sovietskej socialistickej republiky.
V septembri 1991 bola v Stepanakerte vyhlásená Náhorno-karabašská republika. V následnom vojenskom konflikte Azerbajdžan stratil nad Karabachom kontrolu.
Rokovania o urovnaní konfliktu prebiehajú pod vedením Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) od roku 1992. Azerbajdžan na nich trvá na zachovaní svojej územnej celistvosti. Záujmy Náhorného Karabachu na rokovaniach zastupuje Arménsko, pretože Stepanakert nie je ich účastníkom.
Zelenskyj v Krakove opätovne schválil exhumáciu obetí volynského masakru
Ukrajinský prezident udelil Poľsku dodatočný súhlas na exhumáciu desaťtisícov obetí tzv. volynského masakru, uviedol v pondelok predseda dolnej komory poľského parlamentu Szymon Holownia.
Jan Lipavský odmietol, že by zasahoval do vnútorných záležitostí Slovenska
Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský odmietol, že by zasahoval do vnútorných záležitostí Slovenska.
Kremeľ: Rusko je naďalej otvorené dialógu s USA, návrhy ale zatiaľ nedostalo
Rusko je naďalej otvorené komunikácii so Spojenými štátmi na úrovni prezidentov, zatiaľ ale nedostalo žiadne návrhy o tejto veci zo strany Washingtonu.
Oslobodenie80: Putin ocenil sovietsku armádu za ukončenie "absolútneho zla"
Ruský prezident pri príležitosti 80. výročia oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau vyzdvihol sovietskych vojakov za ukončenie "absolútneho zla" v tomto vyhladzovacom tábore.
Pri vyšetrovaní požiaru hotela v tureckom lyžiarskom stredisku zadržali 19 ľudí
Turecké úrady zadržali už 19 ľudí v rámci vyšetrovania minulotýždňového požiaru v hoteli v lyžiarskom stredisku Kartalkaya na severozápade Turecka, ktorý si vyžiadal 78 životov.