Javorčík: Slováci v Bruseli majú záujem o európsku agendu

Javorčík pre TASR uviedol, že Stále zastúpenie SR pri EÚ má ambíciu dať mladým ľudom príležitosť využiť slovenské predsedníctvo pre svoj profesionálny rast.
Hosťami neformálnych debát mladých Slovákov pracujúcich a študujúcich v Bruseli už boli viacerí slovenskí politici, diplomati či úspešní odborníci. Necelé tri mesiace pred začiatkom prvého slovenského predsedníctva v Rade EÚ ich pozvanie prijal aj stály predstaviteľ SR pri EÚ.
"Je veľmi pozitívne, že sa konajú takéto spontánne akcie. Ten vysoký počet ľudí znamená, že mladí ľudia majú záujem o európsku agendu," skonštatoval Javorčík. Od mladých ľudí podľa vlastných slov dostal jasný signál, že diplomatom držia palce, aby naše predsedníctvo na čele EÚ prebehlo bez problémov.
Na diskusií sa hovorilo o tom, ako sa Slovensko na túto významnú úlohu pripravilo, aké má plány a ambície počas šéfovania EÚ.
Javorčík pre TASR uviedol, že Stále zastúpenie SR pri EÚ má ambíciu dať mladým ľudom príležitosť využiť slovenské predsedníctvo pre svoj profesionálny rast.
"Máme špecifický projekt - 30 mladých stážistov, ktorí nastúpili ešte pred predsedníctvom na rôzne miesta na zastúpení. Budú mať z prvej ruky informácie o tom ako prebieha predsedníctvo, načerpajú skúsenosť, ktorá bude pre nich na nezaplatenie a bude pre nich veľmi dobrým štartom do ich profesionálnej kariéry," uviedol Javorčík.
Takéto stretnutia a komunikácia s mladými ľuďmi zapadajú do aktivít, ktoré sú naplánované aj počas samotného predsedníctva. Bude to napríklad spolupráca s bruselskými think-tankami, ako sú European Policy Centre alebo Centre for European Policy Studies, cez ktoré sa otvorí diskusia o prioritách SR aj mimo rámca Rady, kde budú prebiehať ministerské rokovania.
Pri tejto príležitosti bola na Slovensku aktivovaná grantová schéma určenú pre školy a mimovládne organizácie. Podľa Javorčíka je o ňu obrovský záujem, keď do marcovej uzávierky prišlo na rezort diplomacie približne 150 žiadostí o podporu rôzneho duhu podujatí zo všetkých regiónov Slovenska.
Javorčík aj počas stredajšej debaty spresnil, že Stále zastúpenie SR v Bruseli má záujem aj o záštitu nad podujatiami rôzneho druhu, od vzdelávacích až po kultúrne, ktoré sa budú konať na Slovensku, ale aj v zahraničí.
Na otázku TASR, či má naše zastúpenie v Bruseli prehľad o tom, koľko Slovákov tu žije a pracuje, Javorčík uviedol, že v tomto smere nie sú známe presné čísla. Čoraz viac Slovákov totiž pôsobí aj mimo inštitúcií EÚ, čiže ide o širšiu komunitu, aká by sa dala odhadnúť podľa slovenských zamestnancov euroinštitúcií.
"Odhadom je to niekoľko tisíc ľudí. S premietnutím na slovenské pomery možno povedať, že aj v Bruseli je už veľká slovenská dedina, alebo malé slovenské mesto," skonštatoval.

Šaško: Toto je jedna z najväčších hrozieb verejného zdravotníctva
Minister zdravotníctva reagoval na zistenia Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

Pre mimoriadnu situáciu vyšlú do Tatier vojakov
Ministerstvo životného prostredia SR od pondelka začína spolu s Ozbrojenými silami SR monitoring výskytu medveďov vo Vysokých a Nízkych Tatrách.

Dopravnú nehodu štvorkolky neprežil 55-ročný muž
Dopravnú nehodu na štvorkolke v nedeľu (27. 4.) na miestnej komunikácii v Červenom Kameni v okrese Ilava neprežil 55-ročný muž, jeho 34-ročná spolujazdkyňa sa zranila.

PS: Slovensko je izolované, jediným spojencom premiéra je Viktor Orbán
Slovensko je izolované, premiér SR Robert Fico (Smer-SD) nemá takmer žiadnych medzinárodných partnerov, jediným je maďarský premiér Viktor Orbán.

Polícia zasahovala pri požiari bytu v bratislavskej Petržalke
Bratislavskí policajti v pondelok ráno zasahovali spolu s hasičmi na Fedinovej ulici v mestskej časti Petržalka. V byte na piatom poschodí vypukol požiar.