Syndróm pálenia v ústach – čo pomáha?

Chronické pálenie jazyka, ďasien, vnútornej strany líc, podnebia alebo pier bez zjavnej príčiny sa odborne nazýva syndróm pálenia v ústach. Prečítajte si, akými príznakmi sa prejavuje a čo vám môže pomôcť uvoľniť symptómy.
Príznaky a diagnóza
Syndróm horiacich úst je pomerne vzácne ochorenie. Vyskytuje sa najmä u ľudí staršieho veku a častejšie potrápi ženy. Prejavuje sa:
- pálením, ktoré najčastejšie postihuje jazyk, podnebie, pery, ďasná, vnútornú stranu líc
- smädom, pocitom sucha v ústach
- zmenou vnímania chutí, najčastejšie postihuje vnímanie horkej a kovovej chuti
- postupnou stratou chuti
Môže sa vyskytnúť náhodne a má tendenciu postupne sa zhoršovať. Syndróm pálenia v ústach pritom nespôsobuje žiadne viditeľné zmeny v ústnej dutine.
Presná príčina vzniku tohto syndrómu nie je jasná. Podľa niektorých výskumov sa môže vzťahovať k problémom s nervami periférneho a centrálneho nervového systému. V niektorých prípadoch sa ale spája s inými zdravotnými problémami, napríklad ochoreniami ústnej dutiny alebo nedostatkom vitamínov. Je preto dôležité, aby ste navštívili lekára a nechali sa odborne vyšetriť.
Čítajte: Jazyk: Čo vám jeho vzhľad povie o vašom zdraví
Úľavu od pálenia vám môžu priniesť aj domáce suroviny. Pripravili sme pre vás zoznam tých najúčinnejších.
-
Studená voda
Pomôže vám od pocitu smädu aj pálenia a je najdostupnejším riešením. Vyskúšajte chladnú vodu chvíľu v ústach podržať. Chlad bude mať na citlivé zakončenia v ústach upokojujúci vplyv.
-
Kyselina lipoová (vitamín B13) a vitamín B
Oba pôsobia ako silné antioxidanty, ktoré dokážu upokojiť nervové zakončenia a obnoviť ich funkciu. Nedostatok vitamínu B tiež môže byť jednou z príčin, prečo pálenie v ústach pociťujete.
-
Jedlá sóda
Na neutralizáciu pH vo vašej ústnej dutine bude najúčinnejším liekom jedlá sóda. Pálenie totiž môže zhoršovať aj rastúca infekcia v ústach alebo plesňové ochorenie. Rozpustite dve čajové lyžičky v pohári vlažnej vody a kloktajte touto zmesou aspoň dvakrát denne.
-
Med
Chutný a kvalitný med dokáže utíšiť pálivú bolesť v ústnej dutine. Má silné protizápalové a antibiotické vlastnosti, ktoré pri tejto diagnóze spoľahlivo pomôžu. Stačí, ak si na jazyk aplikujete trochu medu a necháte ho niekoľko minút pôsobiť. Ústa si potom vypláchnite vlažnou vodou.
-
Levanduľa
Ide o ďalšiu účinnú látku, ktorá upokojuje ústnu dutinu a pomáha bojovať s infekciami. V tomto prípade stačí niekoľko kvapiek levanduľového oleja aplikovať na jazyk a potom vypláchnuť vlažnou vodou.
Čítajte: Kovová chuť v ústach: 8 možných príčin
-
Aloe vera
Okrem toho, že upokojí citlivé tkanivo pri pocitoch pálenia, zanechá v ústach jemný povlak, ktorý bude bunky chrániť. Stačí, aby ste jazyk potreli čerstvým gélom z aloe vera, nechali niekoľko minút pôsobiť a potom zmyli.
-
Mäta
Táto chladivá bylinka je rovnako vhodná na upokojenie pálivého pocitu v ústach. Môžete si z čerstvých listov pripraviť čaj a po schladení ho pomaly vypiť. Inou možnosťou je podrviť lístky mäty a zaliať ich studenou vodou. Túto vodu potom pomaly pite, pričom ju môžete dlhšie podržať v ústach.
Máte s touto diagnózou skúsenosti? Ako s ňou bojujete a čo vám proti pocitu páleniu pomáha? Podeľte sa s nami o váš názor v komentári.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.

Lekári varujú: Toto je často prehliadaná príčina rakoviny hrubého čreva u ľudí do 50 rokov
Onkológovia varujú pred potravinou, ktorá môže za nárast počtu prípadov rakoviny hrubého čreva u mladých ľudí.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.