Pred 66 rokmi nastala v bývalom Československu barbarská noc
Zo Zákona NR SR č. 241/1993 Zb. figuruje 13. apríl medzi štátnymi sviatkami a pamätnými dňami ako Deň nespravodlivo stíhaných.
Po Akcii K nasledovala Akcia R (Rehoľníčky), keď 28.-31. augusta 1950 došlo k násilnému sústredeniu ženských reholí.
Zo Zákona NR SR č. 241/1993 Zb. figuruje 13. apríl medzi štátnymi sviatkami a pamätnými dňami ako Deň nespravodlivo stíhaných. Spravidla v Pezinku si ho od roku 2000 pripomínajú členovia Konfederácie politických väzňov Slovenska (KPVS).
Ústav pamäti národa v dňoch 5.-6. mája 2010 pri príležitosti 60. výročia Akcií K a R - násilných zásahov proti reholiam v Československu - zorganizoval v Bratislave vedeckú konferenciu s názvom Likvidácia reholí a ich život v ilegalite v rokoch 1950-1989.
Udalosti pred začiatkom Akcie K predchádzalo ultimátum vtedajšieho ministra spravodlivosti Alexeja Čepičku prednesené na rokovaniach s rímskokatolíckymi biskupmi 17. februára 1949. Žiadal v ňom, aby cirkev vyhlásila jednoznačnú lojalitu vláde, zrušila suspenzie kňazov spolupracujúcich s komunistickým režimom a suspendovala kňazov odsúdených za údajnú protištátnu činnosť. Neskôr, 31. marca až 4. apríla 1950, sa v Prahe uskutočnil vykonštruovaný proces s predstaviteľmi cirkevných rádov. Z desiatich obvinených boli deviati Česi a jeden Slovák, redemptorista Ján Mastyľák, ktorého odsúdili na doživotie.
Ďalšie zásahy nasledovali v noci z 24. na 25. apríla 1950 a z 3. na 4. mája 1950. Do konca mája 1950 sústredili do internačných stredísk v kláštoroch 1002 rehoľníkov. Tých najskôr odvliekli do Šaštína, Svätého Beňadika, Podolínca, Jasova a Pezinka. Neskôr ich roztriedili do skupín podľa druhov sústreďovacích stredísk v kláštoroch. Mali disciplinárny alebo preškoľovací charakter.
Predstavených jednotlivých kláštorov štátna moc (ŠtB a ZNB) podrobila dlhotrvajúcim výsluchom. Žiadala od nich kľúče od kláštorných objektov, naliehala, aby jej vydali drahocennosti, v prvom rade vzácne liturgické predmety.
Významnejšie písomnosti, knihy a zbierky putovali do štátnych múzeí, niektoré za malú finančnú sumu predali do zahraničia, alebo zničili. Rehoľníkov pozbavili základných ľudských práv a slobôd a vyvíjali na nich nátlak, aby vystúpili z rehole. Časť z nich musela nastúpiť vojenskú službu v Pomocných technických práporoch (PTP). Pokračovaním Akcie K bola Akcia R, zameraná na likvidáciu ženských kláštorov.
Rehoľný život sa obnovil po oznámení Generálnej prokuratúry ČSSR z 29. novembra 1968, že neexistuje zákonný podklad, podľa ktorého by bolo možné brániť mu. Jeho reálne oživenie priniesla až Nežná revolúcia v roku 1989, ktorá znamenala demokratizáciu spoločnosti a koniec totalitnej, vládnucej moci Komunistickej strany Československa.
Hasiči likvidujú požiar skladu, povolali aj špeciálnu techniku
Hasiči z miesta hlásia osobu intoxikovanú splodinami horenia.
Šimkovičová v Turecku podpísala memorandum o porozumení
Memorandum má vytvoriť nové možnosti pre spoluprácu v oblasti kultúry na roky 2025 - 2029.
Inšpekcia preveruje prípad tragédie v Spišskej Starej Vsi
V prípade minulotýždňového útoku na gymnáziu v Spišskej Starej Vsi začal vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby trestné stíhanie pre trestný čin marenia úlohy verejným činiteľom.
Pellegrini zagratuloval Trumpovi, verí, že nájde diplomatické riešenia problémov
Slovenský prezident zagratuloval tomu americkému k inaugurácii.
KDH želá Trumpovi, aby sa dokázal zasadiť za mier pre Ukrajinu i celý svet
KDH dúfa, že Trump bude dodržiavať ekonomické vzťahy s Európskou úniou.