• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 7.2.2025Meniny má Vanda
Bratislava

Pôvodný návrh križovatky Triblavina by spôsobil dopravný kolaps

  • 15:01 13.04.2016
  • Bratislava
Pôvodný návrh križovatky Triblavina by spôsobil dopravný kolaps

Najvhodnejším riešením, ktoré by zabezpečilo plynulosť dopravy v tomto úseku, sa ukazuje stavba diaľnice s ôsmimi pruhmi bez kolektorov.

Prestavba diaľnice D1 a križovatky Triblavina podľa pôvodného navrhovaného riešenia, so šiestimi pruhmi a kolektormi, by znamenal dopravný kolaps. Najvhodnejším riešením, ktoré by zabezpečilo plynulosť dopravy v tomto úseku, sa ukazuje stavba diaľnice s ôsmimi pruhmi bez kolektorov. Na dnešnom verejnom odbornom rokovaní s dotknutými samosprávami na Úrade Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) to uviedli zástupcovia Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS).

Riešenie, ktoré sa v minulosti dostalo aj do územného plánu BSK, už podľa NDS nie je aktuálne a znamenalo by také dopravné problémy, aké sú napríklad na bratislavskom Prístavnom moste, kde sa stretáva tranzitná a miestna doprava. Svoje tvrdenia opiera spoločnosť o nové výsledky dopravno-inžinierskych prieskumov, ktoré si dala vypracovať.

"To riešenie, ktoré je v územnom pláne a predmetom územných rozhodnutí, je nedostatočné a nebude fungovať," povedal na rokovaní podpredseda predstavenstva a investičný riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Pavol Kováčik. Podľa jeho slov nový návrh diaľnice bez kolektorov v tomto úseku je jediný, ktorý dokáže zabezpečiť plynulosť dopravy.

Podľa starostu bratislavských Vajnôr Jána Mrvu a zástupcu petície za prestavbu diaľnice D1 a križovatky Triblavina so súbežnými kolektormi a v súlade s vydanými povoleniami z roku 2013, by práve kolektory odľahčili regionálne cesty a eliminovali súčasný dopravný problém v okolí Bratislavy. "Žiadame ministerstvo dopravy, aby sa diaľnica realizovala presne tak, ako bola schválená," uviedol. Mária Kisková z Bernolákova, ktorá spolu s ďalšími obyvateľmi dotknutých obcí stojí za ďalšou petíciou proti avizovaným zmenám v projektoch diaľničnej križovatky Triblavina, povedala, že starostom i primátorom bolo prisľúbené, že obce budú napojené na diaľnicu práve týmito kolektormi. "Tých napojení malo byť oveľa viac, ako nám teraz prezentujú," upozornila.

Predseda BSK Pavol Frešo i zástupcovia samospráv upozornili, že dopravno-inžinierske prieskumy, na ktoré sa NDS odvoláva, neboli verejne dostupné, a tak sa s nimi nemohli oboznámiť. "Štúdiu zverejníme čo najskôr," prisľúbil súčasný generálny riaditeľ NDS Róbert Auxt, ktorý zároveň pozval zástupcov petičných výborov na spoločné rokovanie. To by sa malo uskutočniť vo štvrtok 14. apríla.

"Ak má byť diskusia zmysluplná, tak musia mať obidve strany rovnaké penzum informácií. Individuálne debaty medzi starostami či aktivistami a NDS budú trvať možno aj dva týždne. NDS by potom mala prísť s ďalším návrhom riešení," skonštatoval Frešo s tým, že úlohou BSK je v tomto prípade nájsť spoločné možné riešenie. "To sa často nájde práve v takejto debate, ktorá absentovala," dodal.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Potraviny na Slovensku nezlacneli, Takáč by mal byť podľa opozície na poste vymenený

Potraviny na Slovensku nezlacneli, Takáč by mal byť podľa opozície na poste vymenený

VČERA - 17:06Ekonomické

Ceny potravín sa na Slovensku ani po znížení sadzby dane z pridanej hodnoty neznížili.

Eurokomisia si vzala na mušku veľkého internetového predajcu

Eurokomisia si vzala na mušku veľkého internetového predajcu

VČERA - 13:19Ekonomické

Európska komisia vo štvrtok v správe pre médiá potvrdila, že spustila formálne vyšetrovanie internetového predajcu oblečenia Shein za nedodržiavanie pravidiel na ochranu spotrebiteľa.

Saková reagovala na správu o výstavbe úložiska jadrového odpadu

Saková reagovala na správu o výstavbe úložiska jadrového odpadu

VČERA - 13:14Ekonomické

Ministerka hospodárstva reagovala na informácie o príprave výstavby hlbinného úložiska pre vyhorené jadrové palivo v okrese Rimavská Sobota.

SaS: Vláda by mala informovať, odkiaľ bude Slovensko dlhodobo zásobované plynom

SaS: Vláda by mala informovať, odkiaľ bude Slovensko dlhodobo zásobované plynom

VČERA - 12:18Ekonomické

Azerbajdžanský plyn je podľa Karola Galeka pre SR iba čiastočnou náhradou, pretože je nedostatočná v zdrojoch, aj v kapacite prepravnej balkánskej trasy.

Ruský plyn opäť prúdi na Slovensko

Ruský plyn opäť prúdi na Slovensko

VČERA - 9:48Ekonomické

Od 1. februára tohto roka začal Slovenský plynárenský priemysel dovážať na Slovensko ruský plyn prostredníctvom plynovodu TurkStream.