Mýty o vlasoch, ktorým by ste nemali veriť

Vedeli ste, že aj o našej hrive koluje veľa mýtov, ktorým ľudia ešte stále veria? Poďme sa pozrieť na tie najpopulárnejšie a tiež na dôvody, prečo sa nimi neriadiť.
Strihaním porastú rýchlejšie
Ak si dávate pravidelne podstrihnúť vlasy, síce sa tak zbavíte nezdravých končekov, no celkovo vám vlasy nebudú rásť rýchlejšie. Rast sa totiž deje na hlave, nie na koncoch. Ani vyholením hlavy ale nedocielite, aby vlasy rástli rýchlejšie.
Vytrhnutím jedného sivého vlasu vám narastú tri ďalšie
Tento mýtus sa pravdepodobne začal šíriť po tom, ako si niektorí ľudia vytrhli jeden sivý vlas a po istej dobe si všimli, že ich na hlave majú niekoľko. Z jedného vlasového folikulu ale vždy môže narásť iba jeden vlas. Nie je teda možné, aby vám po vytrhnutí jedného narástli tri ďalšie. Šedivé vlasy ale aj tak neodporúčame vytrhávať. Vlasový folikul tak totiž oslabíte a spolu s ním aj nový vlas, ktorý vyrastie.
Čítajte: 7 zaujímavostí, ktoré ste netušili o šedivých vlasoch
Čim viac budete vlasy česať, tým budú zdravšie
Určite ste aj vy počuli populárny mýtus o tom, že vaše vlasy budú zdravšie, hustejšie a lesklejšie, ak ich pred spaním 100-krát prečešete hrebeňom. Nuž, opak je pravdou a často môžete jemné vlasy práve takýmto nadmerným česaním polámať
Čítajte: Chcete krásne vlasy? Týmto sa nečešte, radí odborník
Nosenie čiapok a klobúkov spôsobuje silné vypadávanie vlasov
Tomuto mýtu veria najmä muži, ktorí si myslia, že ak nebudú nosiť klobúky a čiapky, vypadávanie vlasov sa im spomalí. Žiaľ, je to iba povera. Vypadávanie vlasov ovplyvňuje genetika, prípadne vážne ochorenia. Nosením či nenosením pokrývok hlavy tento stav nijako neovplyvníte.
Farbené vlasy sú nezdravé
Ak na vlasy používate pre zosvetlenie peroxid, je to skutočne jedna z najhorších vecí, čo im môžete spraviť. No celkovo vlasy ošetrené inou farbou (tmavšou) nemusia byť nezdravé. Práve zosvetľovanie ich namáha a poškodzuje viac.
Počas tehotenstva si nemôžete farbiť vlasy
Pri tomto mýte ide skôr o obavu z inhalácie amoniaku, než z jeho pôsobenia na pokožku. V súčasnosti sú ale farby veľmi kvalitné a množstvo pridaného amoniaku výrazne klesá. Takže si pri farbení dávajte už iba pozor na možnú alergickú reakciu a môžete sa pokojne farbiť aj počas tehotenstva.
Ak máte mastné vlasy, nesmiete používať olej
Platí to iba v prípade, že si chcete olej aplikovať na pokožku hlavy a vlasy, ktoré sa nachádzajú na skalpe. Aj mastné vlasy ale potrebujú výživu a hlavne končeky. Odporúčame vám vyskúšať napríklad argánový olej.
Čítajte: Chcete dlhé, hebké a rovné vlasy? Vyskúšajte účinné domáce recepty
Lupiny vždy signalizujú suchú pokožku hlavy
Veľmi často lupiny „zdobia“ aj mastnú pokožku hlavy. Lupiny totiž nie sú vždy iba suchá pokožka na sklape, ktorá postupne opadáva, ale aj následok kvasinkovej infekcie. Používajte preto špeciálne výrobky proti lupinám, prípadne navštívte dermatológa.
Čítajte: Lupiny - ako sa ich zbaviť?
Vlasy by ste si mali sušiť uterákom
Fény s horúcim vzduchom síce nie sú šetrné k vlasom, ale ani uteráky, ak si nimi vlasy opakovane silno šúchate. Takto ich totiž lámete. Ideálne je, ak ich uterákom iba jemne postláčate a necháte voľne vysušiť.
Poznáte ďalšie mýty o vlasoch? Podeľte sa o ne s nami v komentári pod článkom.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.