HBP plánujú ťažbu uhlia v 12. ťažobnom poli DP Nováky
- 14:14 15.04.2016
- Prievidza
V rámci svojho investičného zámeru, ktorý majú v pláne realizovať od roku 2023, počítajú s troma variantmi ťažby, ktoré by mali priniesť od 5,7 do 9,4 milióna ton uhlia.
"Zásoby uhlia v regióne hornej Nitry a ich dobývanie majú strategický význam v oblasti energetickej bezpečnosti regiónu i štátu," uviedli HBP v zámere. Táto skutočnosť bola podľa nich zohľadnená aj prijatím uznesenia vlády SR v roku 2013 k návrhu programov vytvárania nových pracovných miest v regióne horná Nitra v spolupráci s akciovou spoločnosťou. Dotýka sa optimalizácie výroby elektriny z domáceho uhlia vo všeobecnom hospodárskom záujme do roku 2030. "Pre Hornonitrianske bane Prievidza to znamená garanciu stability v ťažbe uhlia a zamestnanosti pre približne 4000 ľudí. Vyjasnila sa tým i perspektíva ďalšej existencie baníctva v regióne, ktoré týmto dostalo priamy impulz k prípravám investície na otvárku nových ťažobných polí," skonštatovali bane.
Účelom akcie je vyťaženie uhoľných zásob v 12. ťažobnom poli v ťažobnom úseku, ktorý je súčasťou DP Nováky I. s plochou asi 3056 hektárov, pričom nadväzuje na 11. ťažobný úsek. Ťažbou by mali byť dotknuté Nováky, Opatovce nad Nitrou a Koš.
Geologické zásoby v 12. ťažobnom poli Nováky sú podľa predpokladaných tektonických porúch rozdelené do piatich samostatných ťažobných blokov. "Návrh otvárky a dobývania 12. poľa je spracovaný v troch variantoch. Hlavný rozdiel medzi nimi je v plošnom rozsahu rúbania, a tým aj podrúbania územia. S tým potom súvisí rozsah riešenia stretov záujmov, banských škôd a spôsob ich finančného krytia," ozrejmila spoločnosť v zámere. Celkové vyťažené tony z variantu 1 predpokladajú bane vo výške 9.406.000 ton, z variantu 2 vo výške 7.380.000 ton a pri treťom variante vo výške 5.755.000 ton.
Ťažba 12. ťažobného poľa si vyžiada aj vyvolané investície, a to v podobe preložky rieky Nitra, železničnej trate na úseku Nováky s jej napojením na železničnú vlečku bývalého Vojenského opravárenského podniku (VOP) Nováky, vysokotlakového plynovodu Slovenského plynárenského priemyslu a VOP, metalického kábla Železníc SR a optických káblov mobilných operátorov, tiež elektrického vedenia.
K jednotlivým posudzovaným variantom dobývania je spracovaný harmonogram otvárky, prípravy a dobývania. Podľa spoločnosti je spracovaný tak, aby nedošlo k nežiaducemu ovplyvneniu celistvosti ešte nerúbanej plochy od závalového procesu inej, nižšie situovanej steny. Zároveň sa pri jeho tvorbe vychádzalo z odbytových možností firmy v dlhšom časovom horizonte.
Náklady na realizáciu zámeru bane odhadli na sumu od 27,2 do 30,2 milióna eur, do nej však nie sú zahrnuté investície v súvislosti s otvárkou bane a realizáciou ťažobných prác. S ťažbou by chceli bane začať v roku 2023, ukončiť by ju mali v roku 2034.
HBP, a. s., Prievidza vlani vyprodukovali 1,820 milióna ton uhlia. V roku 2015 zamestnávali aj v rámci svojich dcérskych spoločností dovedna 3486 ľudí. Najväčším odberateľom hnedého uhlia z produkcie firmy sú Slovenské elektrárne, a. s., Elektráreň Nováky. Vlani im dodala 1.883.195 ton hnedého energetického uhlia.
Potraviny na Slovensku nezlacneli, Takáč by mal byť podľa opozície na poste vymenený
Ceny potravín sa na Slovensku ani po znížení sadzby dane z pridanej hodnoty neznížili.
Eurokomisia si vzala na mušku veľkého internetového predajcu
Európska komisia vo štvrtok v správe pre médiá potvrdila, že spustila formálne vyšetrovanie internetového predajcu oblečenia Shein za nedodržiavanie pravidiel na ochranu spotrebiteľa.
Saková reagovala na správu o výstavbe úložiska jadrového odpadu
Ministerka hospodárstva reagovala na informácie o príprave výstavby hlbinného úložiska pre vyhorené jadrové palivo v okrese Rimavská Sobota.
SaS: Vláda by mala informovať, odkiaľ bude Slovensko dlhodobo zásobované plynom
Azerbajdžanský plyn je podľa Karola Galeka pre SR iba čiastočnou náhradou, pretože je nedostatočná v zdrojoch, aj v kapacite prepravnej balkánskej trasy.
Ruský plyn opäť prúdi na Slovensko
Od 1. februára tohto roka začal Slovenský plynárenský priemysel dovážať na Slovensko ruský plyn prostredníctvom plynovodu TurkStream.