• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 21.1.2025Meniny má Vincent
-2°Bratislava

Výberová chronológia rozširovania schengenského priestoru

  • 15:42 15.04.2016
  • Bratislava
Výberová chronológia rozširovania schengenského priestoru

TASR prináša výberovú chronológiu udalostí súvisiacich s postupným rozširovaním schengenského priestoru.

Schengenský priestor je v súčasnosti územie časti Európy a hŕstky zámorských území, v ktorom môžu ľudia voľne prekračovať hranice zmluvných štátov na ktoromkoľvek mieste bez toho, aby museli prejsť hraničnou kontrolou. Funguje tam voľný pohyb osôb a tovaru. Letiská krajín sa považujú za vonkajšie hranice len pre lety do alebo z tretích krajín a lety v rámci schengenských štátov sa pokladajú za vnútorné. Schengenský priestor vymedzuje spoločná posilnená hranica.

TASR prináša výberovú chronológiu udalostí súvisiacich s postupným rozširovaním schengenského priestoru.

- júl 1984 - Nemecko a Francúzsko uzatvorili Saarbrückenskú zmluvu, ktorá predstavovala prvý krok k budúcej Schengenskej dohode. Jej vznik motivovali európski dopravcovia, keď štrajkovou pohotovosťou upozorňovali na neúnosné rady na hraniciach oboch krajín.

- 14. júna 1985 - Belgicko, Francúzsko, Nemecko, Luxembursko a Holandsko podpísali v luxemburskom mestečku Schengen tzv. Schengenskú dohodu, ktorá umožnila voľný pohyb osôb a tovaru signatárskych krajín.

- 17. novembra 1990 - K schengenskej päťke sa pripojilo Taliansko.

- 18. novembra 1991 - K Schengenskej dohode sa pripojili Španielsko a Portugalsko.

- 26. marca 1995 - Schengenská dohoda vstúpila do platnosti a začala sa uplatňovať na hraniciach.

- 21. apríla 1995 - K dohode sa pripojilo Rakúsko.

- 19. decembra 1996 - Vznikol návrh dohody o vstupe Dánska, Fínska a Švédska do schengenského priestoru.

- 2. októbra 1997 - Členské krajiny Európskej únie (EÚ) ratifikovali Amsterdamskú zmluvu zahŕňajúcu Schengenskú dohodu. Súčasťou schengenskej zóny sa nestali Írsko a Spojené kráľovstvo.

- 1. decembra 1999 - K Schengenskej dohode sa pridalo Grécko.

- 15. marca 2001 - Ministri vnútra členských krajín EÚ v belgickom Bruseli schválili zoznam štátov, ktorých obyvatelia mohli pri cestách do EÚ cestovať bez víz. Na zozname bolo aj Slovensko. Na základe schváleného dokumentu museli Belgicko a Dánsko zrušiť vízovú povinnosť pre Slovákov. Rozhodnutie vstúpilo do platnosti 10. apríla 2001.

- 25. marca 2001 - Schengenský priestor sa rozšíril o Dánsko, Švédsko a Fínsko; hraničné kontroly zrušilo aj Nórsko a Island, ktoré síce členmi EÚ nie sú, ale majú s ostatnými tromi škandinávskymi krajinami pasovú dohodu a pristúpili k pravidlám EÚ.

- 16. apríla 2003 - K implementácii Schengenského dohovoru sa Slovenská republika zaviazala podpísaním prístupovej zmluvy.

- 6. decembra 2007 - Ministri vnútra členských krajín EÚ definitívne schválili rozšírenie schengenského priestoru o deväť nových členských krajín vrátane SR k 21. decembru 2007.

- 21. decembra 2007 - Deväť z 12 nových členských krajín EÚ vrátane SR sa stali oficiálne členmi schengenského priestoru. Úderom polnoci tak prestali existovať kontroly na hraniciach medzi starými a novými členskými krajinami. Stalo sa tak po dva roky trvajúcom hodnotiacom procese. Spoločne so SR sa členmi schengenského priestoru stali Česko, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Poľsko a Slovinsko. Zrušenie kontrol sa týkalo pozemných a vodných komunikácií. Na letiskách prestali kontroly existovať v marci 2008.

- 27. novembra 2008 - Ministri vnútra členských krajín EÚ v Bruseli schválili vstup Švajčiarska do Schengenu. Kontroly na pozemných hraničných priechodoch sa zrušili 12. decembra 2008, na letiskách sa tak stalo 29. marca 2009.

- 9. júna 2011 - EÚ rozhodla, že Bulharsko a Rumunsko zatiaľ zostanú mimo schengenskej zóny - napriek tomu, že splnili požadované technické štandardy pre začlenenie medzi krajiny bez hraničných kontrol. Rozhodnutie prišlo v čase zvýšených obáv z ilegálnej imigrácie a kriminality v Európe, ktoré ešte viac zvýšili tlak na schengenský systém voľného cestovania medzi krajinami.

- 5. júla 2011 - Dánske colné úrady začali uplatňovať prísnejšie kontroly na hraniciach s Nemeckom a so Švédskom, zamerané oficiálne na boj proti medzinárodnej kriminalite. Opatrenie vyvolalo hnev Nemecka a obavy v Bruseli.

- 19. decembra 2011 - Lichtenštajnsko sa stalo novou členskou krajinou schengenskej zóny.

- 7. júna 2012 - Ministri vnútra EÚ sa v Luxemburgu dohodli na reforme fungovania schengenského priestoru. Zhodli sa na núdzovom mechanizme, ktorý v prípade mimoriadnych okolností umožní opätovné zavedenie hraničných kontrol až na dva roky.

- 13. apríla 2015 – Spojené kráľovstvo sa stalo súčasťou Schengenského informačného systému druhej generácie (SIS II). Británia nie je súčasťou schengenského priestoru, a preto používa SIS II iba v rámci policajnej a justičnej spolupráce a nie vo vzťahu k politike vonkajších hraníc EÚ.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
17-ročná Mercedes je už niekoľko dní nezvestná, polícia žiada o pomoc

17-ročná Mercedes je už niekoľko dní nezvestná, polícia žiada o pomoc

DNES - 8:13Domáce

Polícia žiada o pomoc pri pátraní po 17-ročnej Mercedes.

Hasiči likvidujú požiar skladu, povolali aj špeciálnu techniku

Hasiči likvidujú požiar skladu, povolali aj špeciálnu techniku

VČERA - 20:51Domáce

Hasiči z miesta hlásia osobu intoxikovanú splodinami horenia.

Šimkovičová v Turecku podpísala memorandum o porozumení

Šimkovičová v Turecku podpísala memorandum o porozumení

VČERA - 20:49Domáce

Memorandum má vytvoriť nové možnosti pre spoluprácu v oblasti kultúry na roky 2025 - 2029.

Inšpekcia preveruje prípad tragédie v Spišskej Starej Vsi

Inšpekcia preveruje prípad tragédie v Spišskej Starej Vsi

VČERA - 20:26Domáce

V prípade minulotýždňového útoku na gymnáziu v Spišskej Starej Vsi začal vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby trestné stíhanie pre trestný čin marenia úlohy verejným činiteľom.

Pellegrini zagratuloval Trumpovi, verí, že nájde diplomatické riešenia problémov

Pellegrini zagratuloval Trumpovi, verí, že nájde diplomatické riešenia problémov

VČERA - 19:25Domáce

Slovenský prezident zagratuloval tomu americkému k inaugurácii.