Skupina G20 pritvrdí boj proti daňovým únikom
- 14:50 16.04.2016
- Washington
Po odhaleniach týkajúcich sa anonymných schránkových firiem na Paname, popredné priemyselné a rozvíjajúce sa krajiny skupiny G20 zvyšujú tlak na daňové raje.
Po odhaleniach týkajúcich sa anonymných schránkových firiem na Paname, popredné priemyselné a rozvíjajúce sa krajiny skupiny G20 zvyšujú tlak na daňové raje. Ministri financií a šéfovia centrálnych bánk skupiny G20 v piatok (15. 4.) v spoločnom vyhlásení uviedli, že prijmú opatrenia proti krajinám a finančným centrám, ktoré nebudú spolupracovať.
"Vyzývame všetky relevantné krajiny a finančné centrá, aby sa okamžite pristúpilo na automatickú výmenu informácií," uvádza sa vo vyhlásení, ktoré bolo predložené na okraji jarného zasadania Medzinárodného menového fondu (MMF) vo Washingtone. Doteraz sa na automatickej výmene informácií, týkajúcich sa daňových a finančných údajov, podieľa 100 štátov, čo má sťažiť daňové úniky a pranie špinavých peňazí.
Ministri financií G20 požadujú odhalenie ľudí v pozadí schránkových firiem a rozkrytie niektorých firemných štruktúr. Zvýšenie transparentnosti informácií o tých, ktorí profitujú zo schránkových firiem, je rozhodujúce na zabezpečenie integrity medzinárodného finančného systému a na to, aby sa zabránilo zneužívaniu takýchto firemných štruktúr na korupciu, daňové podvody, financovanie terorizmu a pranie špinavých peňazí.
Skupina G20 hovorila tiež o podpore rastu ekonomiky a posilnení dôvery. Na to je potrebný mix štrukturálnych reforiem a monetárnych a fiškálnych opatrení. G20 podobne ako na stretnutí koncom februára v Šanghaji zdôraznila, že menová politika centrálnych bánk bude síce aj v budúcnosti podporovať ekonomiku, ale samotná menová politika nedokáže ekonomiku priviesť k vyváženému rastu.
Skupina síce naďalej počíta s rastom globálnej ekonomiky. Upozornila však na to, že rast bude len mierny a nerovnomerný a že ho ohrozujú riziká a neistoty. Medzi riziká ohrozujúce svetovú ekonomiku spomenula G20 geopolitické konflikty, terorizmus, utečeneckú krízu a šok z prípadného vystúpenia Británie z EÚ.
Skupina zopakovala, že je pripravená reagovať na potenciálne riziká a v prípade potreby podporiť rast a stabilitu. Krajiny G20 si tak ponechali otvorené zadné vrátka, aby mohli, keď to bude nutné, reagovať aj štátnymi stimulačnými programami. Fiškálna politika sa má využívať flexibilnejšie, aby podporila rast a dôveru, rovnako ako tvorbu nových pracovných miest, avšak bez toho, aby zabúdala na výšku verejného dlhu.
G20 okrem toho opäť uviedla, že členské štáty sa nebudú zapájať do menovej vojny. Potvrdila tak odmietnutie využívať znehodnotenie meny ako prostriedok zvýšenia konkurencieschopnosti na globálnom trhu.
Potraviny na Slovensku nezlacneli, Takáč by mal byť podľa opozície na poste vymenený
Ceny potravín sa na Slovensku ani po znížení sadzby dane z pridanej hodnoty neznížili.
Eurokomisia si vzala na mušku veľkého internetového predajcu
Európska komisia vo štvrtok v správe pre médiá potvrdila, že spustila formálne vyšetrovanie internetového predajcu oblečenia Shein za nedodržiavanie pravidiel na ochranu spotrebiteľa.
Saková reagovala na správu o výstavbe úložiska jadrového odpadu
Ministerka hospodárstva reagovala na informácie o príprave výstavby hlbinného úložiska pre vyhorené jadrové palivo v okrese Rimavská Sobota.
SaS: Vláda by mala informovať, odkiaľ bude Slovensko dlhodobo zásobované plynom
Azerbajdžanský plyn je podľa Karola Galeka pre SR iba čiastočnou náhradou, pretože je nedostatočná v zdrojoch, aj v kapacite prepravnej balkánskej trasy.
Ruský plyn opäť prúdi na Slovensko
Od 1. februára tohto roka začal Slovenský plynárenský priemysel dovážať na Slovensko ruský plyn prostredníctvom plynovodu TurkStream.