• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 7.2.2025Meniny má Vanda
-1°Bratislava

Producenti ropy sa na stretnutí v Katare nedohodli, chýbal Irán

  • 7:17 18.04.2016
  • Dauhá
Producenti ropy sa na stretnutí v Katare nedohodli, chýbal Irán

Hoci sú nízke ceny ropy výhodné pre krajiny, ktoré ju dovážajú, spôsobujú ekonomické a rozpočtové problémy krajinám exportujúcim ropu.

Stretnutie Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) v nedeľu Katare, od ktorého sa očakávalo, že zvýši ceny ropy zmrazením jej produkcie na januárovej úrovni, sa skončilo neúspechom, pretože Irán nedorazil. Naopak vyhlásil, že mieni zvýšiť svoju produkciu napriek hrozbám Saudskej Arábie, informovala tlačová agentúra AP.

Producenti ropy v nedeľu vyhlásili, že "potrebujú viac času na ďalšie konzultácie". Katarský minister energetiky a priemyslu Mohammed bin Sálih povedal, že sa členovia OPEC stretnú opäť v júni vo Viedni, aby zvážili možné zmrazenie produkcie. Vyhol sa však otázkam, či za terajšie neprijatie dohody môže Irán.

Ceny ropy dosiahli v januári 12-ročné minimum.

Zdroje v katarskej Dauhe uviedli, že Saudská Arábia trvala na tom, že akákoľvek dohoda o zmrazení produkcie musí byť záväzná pre všetkých producentov.

V uplynulých mesiacoch vzrástlo napätie medzi Saudskou Arábiou a jej regionálnym súperom Iránom. Teherán uviedol, že neplánuje zmraziť produkciu. Dúfa, že mu jej zvýšenie pomôže zotaviť sa z dopadu ekonomických sankcií, odvolaných po minuloročnom uzavretí dohody o iránskom jadrovom programe.

Nedeľňajšiemu stretnutiu v katarskej Dauhe predchádzala februárová dohoda Kataru, Ruska, Saudskej Arábie a Venezuely, že budú presadzovať zmrazenie produkcie ropy v snahe zvýšiť jej cenu, ktorá tento rok dosiahla najnižšiu úroveň od roku 2004.

Katar, ktorý zastáva v súčasnosti funkciu rotujúceho predsedu OPEC, pozval na stretnutie členov organizácie i jej nečlenov s tým, že nadišiel čas "obnoviť rovnováhu trhu a zdravie globálnej ekonomiky".

Hoci sú nízke ceny ropy výhodné pre krajiny, ktoré ju dovážajú, spôsobujú ekonomické a rozpočtové problémy krajinám exportujúcim ropu.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Potraviny na Slovensku nezlacneli, Takáč by mal byť podľa opozície na poste vymenený

Potraviny na Slovensku nezlacneli, Takáč by mal byť podľa opozície na poste vymenený

VČERA - 17:06Ekonomické

Ceny potravín sa na Slovensku ani po znížení sadzby dane z pridanej hodnoty neznížili.

Eurokomisia si vzala na mušku veľkého internetového predajcu

Eurokomisia si vzala na mušku veľkého internetového predajcu

VČERA - 13:19Ekonomické

Európska komisia vo štvrtok v správe pre médiá potvrdila, že spustila formálne vyšetrovanie internetového predajcu oblečenia Shein za nedodržiavanie pravidiel na ochranu spotrebiteľa.

Saková reagovala na správu o výstavbe úložiska jadrového odpadu

Saková reagovala na správu o výstavbe úložiska jadrového odpadu

VČERA - 13:14Ekonomické

Ministerka hospodárstva reagovala na informácie o príprave výstavby hlbinného úložiska pre vyhorené jadrové palivo v okrese Rimavská Sobota.

SaS: Vláda by mala informovať, odkiaľ bude Slovensko dlhodobo zásobované plynom

SaS: Vláda by mala informovať, odkiaľ bude Slovensko dlhodobo zásobované plynom

VČERA - 12:18Ekonomické

Azerbajdžanský plyn je podľa Karola Galeka pre SR iba čiastočnou náhradou, pretože je nedostatočná v zdrojoch, aj v kapacite prepravnej balkánskej trasy.

Ruský plyn opäť prúdi na Slovensko

Ruský plyn opäť prúdi na Slovensko

VČERA - 9:48Ekonomické

Od 1. februára tohto roka začal Slovenský plynárenský priemysel dovážať na Slovensko ruský plyn prostredníctvom plynovodu TurkStream.