Vedci sú bližšie k vývoju nových liekov na HIV

Americkým vedcom z University of Pittsburgh sa ako prvým na svete podarilo detailne popísať komplikovanú štruktúru vnútorného proteínového puzdra vírusu ľudskej imunitnej nedostatočnosti (HIV).
Vedci už dlhšie vedeli, že kapsid, ktorý je umiestnený vo vonkajšej membráne vírusu, má tvar kužeľa a tvoria ho proteíny zoradené do mriežok. Až doteraz sa im však nedarilo zistiť, ako sú tieto proteíny v kapside presne usporiadané.
Tím odborníkov z University of Pittsburgh preto použil najmodernejšie zobrazovacie technológie a výkonný počítač, aby zistil, ako všetkých 1300 proteínov do seba zapadá. Vďaka tomu objavili dôležité interakcie medzi molekulami v oblastiach, ktoré sú nevyhnutné pre stabilitu celého kapsidu.
Práve tieto miesta by mohli vedci využiť pri vývoji účinnejších liekov, ktoré by si dokázali poradiť s rezistenciou HIV. "Kapsid je pre replikáciu HIV veľmi dôležitý, takže poznať detailne jeho štruktúru nám môže pomôcť vyvinúť nové lieky, ktoré by dokázali vyliečiť alebo predísť infekcii týmto vírusom. Kapsid musí zostať nepoškodený, aby ochránil genóm vírusu, až do momentu, kým sa dostane do ľudskej bunky. Potom sa však rozpadne a vírus sa môže začať replikovať. Nové lieky, ktoré by dokázali kapsid znefunkčniť, by tak mohli znemožniť vírusu, aby sa replikoval. Takéto lieky by mohli byť účinnou alternatívou k súčasným liečebným postupom, ktoré fungujú na základe zamerania sa na konkrétne enzýmy," uviedla Peijun Zhang, ktorá spolu s kolegami zverejnila výsledky tejto štúdie v časopise Nature.
Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.co.uk a archívu agentúry SITA.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.

ISS zaznamenala míľnik, Zem obehla už 150.000 krát
Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) dosiahla v utorok významný míľnik, keď dokončila svoj 150-tisíci obeh okolo Zeme.