Koncern Volkswagen vlani zaznamenal rekordnú stratu 4,1 miliardy eur
- 20:14 22.04.2016
- Wolfsburg
V roku 2014 ešte koncern zaknihoval prevádzkový zisk vo výške 12,7 miliardy eur.
Nemecký koncern dnes uviedol, že v roku 2015 dosiahol stratu 4,1 miliardy eur. Príčinou sú rezervy na riešenie emisnej aféry vo výške 16,2 miliardy eur. V roku 2014 ešte koncern zaknihoval prevádzkový zisk vo výške 12,7 miliardy eur.
Emisný škandál má tiež finančné dôsledky pre vedenie a akcionárov. Odmeny vrcholových manažérov sa skresali takmer o 40 %. Akcionári dostanú za vlaňajšok len malú dividendu.
"Bez rozsiahlych rezerv a opatrení, ktoré sme schválili pre riešenie všetkých dnes predpokladaných dôsledkov, by sme mohli opäť hovoriť o celkovo úspešnom obchodnom roku," uviedol šéf koncernu Matthias Müller. Emisný škandál má veľký negatívny finančný vplyv na Volkswagen. "Máme však pevnú vôľu a prostriedky, aby sme vlastnými silami zvládli ťažkú situáciu, v ktorej sa nachádzame." Koncern má na to potrebné prostriedky. Jeho čistá likvidita predstavovala na konci roka 24,5 miliardy eur.
Napriek rekordnej strate dostanú majitelia kmeňových akcií, medzi ktorých patria napríklad rodiny Porscheovcov a Piechovcov, ako aj spolková krajina Dolné Sasko, dostať malú dividendu vo výške 11 centov na akciu. Prioritní akcionári dostanú 17 centov na akciu. Za rok 2014 dostali majitelia kmeňových akcií 4,80 eura a majitelia prioritných akcií 4,86 eura na akciu.
Na internetových bazároch sa šíri nový typ internetového podvodu
Doručovateľská spoločnosť Packeta upozornila na nový typ internetového podvodu, takzvaného phishingu, ktorý sa šíri na internetových bazároch. Týka sa odosielania zásielok medzi fyzickými osobami na dobierku.
Automobilka hrozí prepúšťaním v dôsledku ciel EÚ na čínske elektromobily
SEAT bude nútený znížiť výrobu a prepustiť približne 1500 zamestnancov, ak EÚ do konca marca nezníži clo na elektromobily značky vyrábané v Číne.
KDH vyzvalo vládu, aby pomohla podnikateľskému sektoru zrušením transakčnej dane
Opozičné KDH vyzvalo vládu, aby prestala plytvať verejnými financiami, zrušila transakčnú daň, presunula polovicu eurofondov na samosprávy a začala šetriť na sebe.
SaS žiada zastavenie procesu výstavby prečerpávacej vodnej elektrárne Málinec
Opozičná strana Sloboda a Solidarita žiada zastavenie procesu výstavby prečerpávacej vodnej elektrárne Málinec. Spustila preto hromadnú pripomienku.
Potraviny na Slovensku nezlacneli, Takáč by mal byť podľa opozície na poste vymenený
Ceny potravín sa na Slovensku ani po znížení sadzby dane z pridanej hodnoty neznížili.