Štát sa stále nerozhodol, či kúpi matku SPP
- 12:02 31.05.2013
- BRATISLAVA
Štát sa ešte stále nerozhodol, či preberie 100-percentný podiel samotnej materskej spoločnosti Slovenského plynárenského priemyslu, a.s. (SPP).
“Nie je ešte rozhodnuté. Nepadlo ešte žiadne konečné vyjadrenie. Pravdepodobne sa opcia k vyjadreniu sa ku kúpe SPP posunie aj na mesiac jún,“ povedal pre agentúru SITA hovorca ministra hospodárstva Stanislav Jurikovič. Podľa Ministerstva hospodárstva SR, ktoré je vykonávateľom akcionárskych práv 51-percentného podielu SPP, je celý proces náročný a vyžaduje si potrebný čas.
Česká spoločnosť EPH, ktorú ovládajú českí podnikatelia Daniel Křetinský a Petr Kellner a slovenská finančná skupina J&T, kúpila začiatkom tohto roka 49-percentný podiel SPP za 2,6 mld. eur. Minoritný podiel v SPP jej predali vtedajší zahraniční akcionári, spoločnosti E.ON Ruhrgas a GDF Suez.
Vládny kabinet odblokoval predaj 49-percentného podielu SPP v decembri minulého roku, potom čo schválil dokumenty dohodnuté s EPH. Podľa schválených dokumentov, potrebných na ukončenie celej transakcie, by mohlo Slovensko najneskôr do konca budúceho roka získať za zhruba 58,8 mil. eur spomínaný 100-percentný podiel v samotnej materskej spoločnosti SPP. Štát by tak získal kontrolu nad cenotvorbou v najväčšom slovenskom dodávateľovi plynu.
V hlavných dcérskych spoločnostiach slovenského dominantného dodávateľa zemného plynu, v SPP-distribúcia a vo firme Eustream, by mal byť majoritným akcionárom samotný SPP s 51-percentným podielom a skupina EPH s 49-percentným podielom, ktorá v nich bude mať manažérsku kontrolu.
Slovenský plynárenský priemysel je energetická spoločnosť. SPP priamo nadväzuje na viac ako 150-ročnú tradíciu plynárenstva na Slovensku. SPP poskytuje dodávky energií a s nimi spojené služby na Slovensku aj na medzinárodných trhoch. Akcionármi SPP sú Slovenská republika prostredníctvom Fondu národného majetku Slovenskej republiky (51 %) a Energetický a průmyslový holding (49 %).
Ruské firmy využívajú bitcoiny: Nová legislatíva bojuje proti sankciám
Ruské firmy začali využívať v rámci zahraničných platieb bitcoiny a iné digitálne meny.
Turecká centrálna banka znižuje úrokovú sadzbu: Prvá redukcia po dvoch rokoch
Turecká centrálna banka znížila vo štvrtok kľúčovú úrokovú sadzbu o 250 bázických bodov. Znamená to prvú redukciu za takmer dva roky, pričom rozsah zníženia bol výraznejší, než sa čakalo.
NDS: Tunel Višňové bude hotový vo februári 2026
Národná diaľničná spoločnosť dokončila rokovania v súvislosti s termínom sprejazdnenia tunela Višňové.
Deepfake videá a falošné reklamy: Ako investičné podvody ohrozujú Slovákov
Počet zachytených digitálnych hrozieb na Slovensku vzrástol v druhej polovici roka 2024 o deväť percent v porovnaní s prvým polrokom.
Napriek sankciám luxusný tovar zo Západu plní ruské obchody
Napriek množstvu sankcií uvalených na Rusko a vysokému počtu firiem, ktoré krajinu po útoku na Ukrajinu opustili, bohatí obyvatelia Moskvy si v prípade západných značiek majú stále z čoho vyberať.