Prečo sa počas spánku mykáme?
Možno ste si aj vy alebo vaša polovička všimli, že občas vám pri zaspávaní doslova „trhne“ niektorou časťou tela. Prečo sa to deje a je to dôvod na znepokojenie? Prečítajte si zaujímavé vedecké zistenia o tomto fenoméne.
Mykanie tela pri zaspávaní má svoj špecifický názov. Ide o hypnagogické zášklby a zažíva ich vyše 70% populácie. Hypnagógia je stav medzi bdením a spánkom.
Takéto trhanie svalov môže v hypnagógii nastať spontánne alebo ho môže vyvolať svetlo, zvuk a iný externý stimul. U niektorých ľudí sa dokonca spája s halucináciami alebo snami, tiež s pocitom, že letia alebo padajú do hĺbky. Veľa z nás si ich ale nevšimne, ak nás zášklby neprebudia.
Čítajte: Prečo sme štekliví?
Niektorí vedci hovoria, že ich výskyt zvyšujú určité faktory, napríklad stres, vyčerpanie, pocity úzkosti, vplyv kofeínu a nedostatok spánku. Celkovo si vedci nie sú istí ani tým, prečo sa u nás takéto mykanie vyskytuje, no existujú dve teórie.
Čítajte: Prečo sa nám zle spí na neznámych miestach?
Prvá hovorí, že je to prirodzená súčasť procesu, kedy naše telo prechádza z bdelého stavu do spánkového. Zášklby sú teda znakom postupného uvoľňovania svalov.
Iná teória tvrdí, že zášklby sú reflexy, ktoré nám zostali po predkoch. Tie vraj reagujú na uvoľnenie svalov pri zaspávaní – mozog vyšle signál svalom, aby sa zaktivizovali, pretože mozog má pocit, že človek padá alebo stráca rovnováhu.
Keďže zášklby zažíva takmer každý z nás, lekári ich považujú za normálny stav. V niektorých prípadoch si ich ale môžete pomýliť s inými diagnózami. Najmä vtedy, ak vás začínajú oberať o spánok, je to signál, že s telom sa niečo deje. Môže ísť napríklad o syndróm nepokojných nôh alebo obštrukčné spánkové apnoe.
Čítajte: Viete, čo je syndróm nepokojných nôh a ako si s ním poradiť?
Zažívate zášklby aj vy a budia vás? Alebo si ich nevšímate?
Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje
WHO vyzýva na očkovanie, vírus potvrdili už v troch európskych krajinách.
Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní
Vedci prekvapili novými zisteniami o účinku vysádzania stromov v Arktíde.
Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia
Odborníci dospeli k zaujímavým výsledkom.
Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva
Látka nájdená vo víne by mohla pomôcť predchádzať fatálnym ochoreniam.
Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť
Na základe výskumu sa zistilo, akého maximálneho veku sa človek môže skutočne dožiť.